
Usazování sazí - pec na tuhá paliva
Zdravím,
po mnoha letech se stále dražším plynem jsem začal v RD asi 2 roky zpět topit tuhými palivy (dřevo + uhlí). Nechal jsem si udělat plášťový pec vč. 10 trubek ve vnitřním prostoru pro efektivnější ohřev. Komín má ze sklepa od pece výšku cca 12 m a průměr klasických 150, čemuž odpovídá i kouřovod, který je umístěn z vrchu.
Na roztopení používám dřevo, potom uhlí. Můj problém spočívá v tom, že se mi v horní části pece a v kouřovodu neustále usazuje velké množství sazí - vrstva 2-3 cm. Čím by to mohlo být způsobeno? Komín je vyčištěný.
Děkuji
Jelikož máte kotel domácí výroby pomohlo by pár fotek,ale z popisu z Vašeho příspěvku si myslím,že problém je těch trubkách, které jste tam přidali pro efektivnější ohřev,ty Vám podstatně ochlazují spaliny,zkuste regulovat množství vzduchu pomocí spalinového teploměru,který dáte na kouřovod za kamna např. tento
teplomer-na-kamna-top-el
Dobrý den. Tak zrovna tento teploměr nedoporučuji. Z vlastní zkušenosti vím, že měří hodně nepřesně.
Tak samozřejmě ho beru jako orientační měřidlo,o přesnosti nemůže být řeč,ale pořád lepší tento než nic.
každému se nechce vrtat díru do kouřovodu a dávat tam stopkový teploměr. Na to aby jste přišel zda vám opravdu dehtují spaliny to ale stačí.
Ještě jednou díky všem za reakce, už jsem snad v obraze.
Sekundární vzduch vůbec nejde na tom kotli regulovat, není čím. Takže abych docílil požadovaného efektu, udělám otvor v nakládacích dvířkách, tak jak jsem to viděl řešené u komerčních produktů.