Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Usazování sazí - pec na tuhá paliva

Zdravím,

po mnoha letech se stále dražším plynem jsem začal v RD asi 2 roky zpět topit tuhými palivy (dřevo + uhlí). Nechal jsem si udělat plášťový pec vč. 10 trubek ve vnitřním prostoru pro efektivnější ohřev. Komín má ze sklepa od pece výšku cca 12 m a průměr klasických 150, čemuž odpovídá i kouřovod, který je umístěn z vrchu.

Na roztopení používám dřevo, potom uhlí. Můj problém spočívá v tom, že se mi v horní části pece a v kouřovodu neustále usazuje velké množství sazí - vrstva 2-3 cm. Čím by to mohlo být způsobeno? Komín je vyčištěný.

Děkuji

To může dělat několik věcí.
Málo vzduchu na sekundáru a přitom hodně ženete topení, takže odchází silným tahem nespálené palivo vniveč, vlhké palivo, konstrukce pece a naopak dušení bez vzduchu taky zanáší.
Já bych podusil pecaře-kamnáře, jak v tom topit.

Jak se zde píše . Špatné spalování . Záleží jak máte stavěné topeniště zda na rychlý ohen nebo i na pomalé hoření . Tam je duležitá i teplota v topeništi . Udává se že uhlík se spaluje s kyslíkem na oxid uhelnatý a ten hoří až při cca 600°c na oxid uhličitý. Vám tam ani neshoří ten uhlík :-) Muže tam být třeba mokré dřevo , málo kyslíku na špatném místě (chybějící sekundární zóna).Malý tah komína - chladné spaliny

Primární vzduch jde do dřeva . Muže to být vzduch z pod roštu , nebo z boku (nízko) nebo třeba i jako oplach skla. Sekundární vzduch je tam , aby když stáhnete primár , tak vznikne špatné spalování . Tehdy se do určitého místa kam jsou plameny nasává sekundár a vzniká sekundární hoření - oxid uhelnatý hoří při cca 600°c. Z komína se pak jen tetelí.
Je to třeba vidět u klasických jotulek F 602 watch

Ztotožňuji se s kolegy. Zkusme dát topidlu pokud možno ideální podmínky k tomu,aby se to,čím topíme maximálně zužitkovalo,tedy spálilo a nevylítlo komínem ,který ještě jako celé spalinové cesty obdaří usazeninami. TEDY SEŘÍZENÍ PODMÍNEK HOŘENÍ. Přiznám,že to není vždy jednoduché,to co jsme si nastavili jeden den,druhý den nemusí být pravda,vhledem ke změnám počasí,odlišné dřevo,jeho vlhkost,jeho množství,etc.Největší zlozvyk je přikládání velkého množství paliva do nedostatečně prohřátého topidla.Mám litinové krbové topidlo na kterém je to krásně vidět,litina nemá být černá ale jako suchý beton až do žhavě červena. Znám mnoho těch,kteří topí dřevem a z komína mohou dělat zadýmení širokému okolí. Mnohdy provozují styl naložím do plna,zavřu,odcházím,co jde z komína mne nezajímá ! Hezký den:-)

U toho velkého množství paliva. Zde je duležité ,aby bylo suché . Třeba američani , švedové, norové atd testují topeniště s plným topeništěm a s ruznými rychlostmi hoření (ruzně je dusí). Při ruzných rychlostech je ruzná učinnost a testují tedy na emise . Nominál a učinost je nezajímá . Ta je na spotřebiteli jak bude ovládat vzduch . Zda bude hořet rychle nebo pomalu. Ale z komína se nečudí :-)
Zde je duležité rozběhnout a zahřát topidlo . Pak teprve začít stahovat .
watch

Jelikož máte kotel domácí výroby pomohlo by pár fotek,ale z popisu z Vašeho příspěvku si myslím,že problém je těch trubkách, které jste tam přidali pro efektivnější ohřev,ty Vám podstatně ochlazují spaliny,zkuste regulovat množství vzduchu pomocí spalinového teploměru,který dáte na kouřovod za kamna např. tento
teplomer-na-kamna-top-el

Ještě jednou díky všem za reakce, už jsem snad v obraze.

Sekundární vzduch vůbec nejde na tom kotli regulovat, není čím. Takže abych docílil požadovaného efektu, udělám otvor v nakládacích dvířkách, tak jak jsem to viděl řešené u komerčních produktů.