Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Klasické žiarovky sú nevhodné pre domácnosť !?

Dobrý deň!
Pri výmene žiarovky som všimol taký nápis na krabičke klasickej 25W -vej žiarovky : Dle ES 244/ 2009 není vhodná pro osvetlení v domácnosti /vid foto/. Pozrel som viac krabičky klasických žiarovkách a všade sú tie nápisy - nevhodná pre domácnosť , len pre priemyselné použitie. Čo to znamená? Klasické žiarovky majú škodliví jav na ľudský organizmus alebo len ide o to aby sme kúpili drahé úsporne žiarovky?

Dlouhou dobu poskytovaly žárovky teplé světlo, příjemné pro všechny.Jenže EU se nelíbí jejich spotřeba elektrické energie, protože 90% energie se mění na teplo a zbytek je světlo.Proto se tento zdroj světla označuje jako nevhodný pro domácnost, protože žere hodně drahé energie.
Inu se rozhodli propagovat LED světelné zdroje, jelikož při téměř setině příkonu poskytují to samé světlo s minimem tepla.To že modré světlo, které světelné spektrum LED zdroje obsahuje a pomalu zabíjí organismus, to již nenapíšou.

https://www.stream.cz/adost/10004655-nebezpecne-le d-osvetleni

Možná by bylo dobré si nejdříve obstarat kvalitní informace, než poslouchat bulvár a pak plácat nesmysly. Modré světlo má úplně jiné účinky, než že by něco zabíjelo. Do obytných prostor, tam kde se relaxuje, nebo chodí spát, se doporučuje používat teplé odstíny, které žádnou, nebo téměř žádnou modrou složku nemají a to ne snad pro nějakou její škodlivost, ale protože vybuzuje k aktivitě. Mimochodem sluneční světlo obsahuje modré více.

Svetlo, ktery neobsahuje modrou slozku se jmenuje zluty. Pokud se ma jmenovat bily, tak modrou obsahovat musi.
To vybuzovani modrou slozkou k aktivite je taky takova dost chimera, neco na tom asi bude, ale neni a nebude to tak jednoduchy, jak se nam to snazi "popularne naucnou"/bulvarni formou vnutit. Proc by se pak treba v nocnich ZOO expozicich pouzivalo tlumeny modry svetlo? A proc by se "nocni" zabery natacely ve dne pres tmave modrej filtr?

tam kde se relaxuje, nebo chodí spát, se doporučuje používat teplé odstíny, které žádnou, nebo téměř žádnou modrou složku nemají a to ne snad pro nějakou její škodlivost, ale protože vybuzuje k aktivitě

Mám dojem, že si odporujete.
Teplé žlutočervené odstíny vybuzují k aktivitě, a proto se nedoporučuje používat je tam, kde se relaxuje nebo chodí spát. Tam se naopak doporučují studené modré odstíny, které jsou spíše zklidňující.

Ja osobne to pocitujem presne naopak a 99% ludi zrejme tiez. Teple zlte svetlo je svetlo ohna, je to psychologicky prirodzene nocne osvetlenie (je tma a hori ohen). Ked je svetlo moc biele tak to je jak denne svetlo a cloveku sa pri tom nechce spat. Mozog vypusta nejake hormony vtedy ktore prebudzaju, lebo si mysli ze je den. Ja mam doma vsetky teple (=zlte), a chce sa mi pri nich spat. Keby som mal jednu studenu bielu (=viac modrych frekvencii), tak by som ju asi do hodiny rozkopal :-)

My se na skole ucili, ze problem s modrym svetlem v mistnosti je ten, ze ma sice dost lumenu, ale clovek to tak pocitove nevyhodnoti, vidi blbe, je z toho nervozni a utahany a proto dela chyby, horsi se mu zdravi (dlouhodoby stress) a tak podobne. Proto je potreba u urcitych typu osvetleni (co maji moc modre a malo jineho) bud pridat dalsi typ svitidla (s cervenejsi charakteristikou), nebo to osvetlit brutalne vic, nez je minimum vyzadovane normou, jinak to bude mit dlouhodobe blby vliv na lidi.

IMHO žárovky (nízkovýkonové tepelné koule se světelnou signalizací:-) jsou zakázány, resp. zakázány asi nejsou ale už se nesmějí prodávat. Ale v některých průmyslových provozech kde se něco otáčí by výbojky nebo LED žárovky mohly způsobovat stroboskopický efekt, tak tam jsou žárovky nutné. Tak asi výrobci a dodavatelé tím "varováním" obcházejí nařízení C. & K. Slavné Evropské Ůnyje o zákazu prodeje.

Tie ziarovky sa predavaju uz len kvoli priemyselnym aplikaciam (sustruhy alebo ine veci kde je riziko stroboskop efektu, osvetlenie do rury alebo ine tepelne namahane miesta, a podobne veci, preto to je na nich napisane. Ptz ziarovky uz sa v EU nesmu predavat. Neni na nich nic skodlive, len zbytocne vela zeru.
BTW. tie pre priemyselne niektore maju nejake odolne vlakno kvoli otrasom ci co, a potom maju dost naprd svetlo tyusim som jednu taku raz mal a som to vyhodil. Ale napisane to bude na vsetkych, aj na tych "normalnych", lebo ziarovky do domacnosti sa uz nesmu predavat :-)

Čo má väčší záťaž na životné prostredie?
Klasická žiarovka ,čo žere veľa elektriny alebo žiarivka a kompaktné žiarivky?
"Nie koľko nevýhody žiarivky:
vyššia cena
ekologická záťaž (žiarivka obsahuje ortuťové pary), žiarivka je nebezpečný odpad
väčšie rozmery (najmä lineárne žiarivky) brániaci aplikáciám v svietidlách s limitovaným priestorom
stroboskopický efekt (žiarivky, napájané striedavým prúdom bez elektronického predradníka, pozri nižšie)
zložitejšie zapojenie svietidla a z toho vyplývajúca poruchovosť elektroniky
pomalší nábeh žiarivky na plný svetelný výkon
výrazné skrátenie životnosti pri používaní žiariviek v chladnom prostredí
výrazné skrátenie životnosti pri používaní v časových intervaloch menších ako 10 – 15 minút (pri častom zapínaní sa môže životnosť skrátiť až o 90%).
nemožnosť riadiť jas pomocou tyristora (stmievač)
absencia náhrady za klasické žiarovky o príkonoch > 150W"
Hore uvedené nevýhody nevymyslel som ja, je to citát z netu.

Dobre ale ani jedna z nich neplati pre LED. Pre LED plati len to blikanie ak cinan usetril vsetky komponenty :D inac LED sa da relativne lacnou elektronikou urobit aj neblikajuco. Elektronika sama o sebe neni az taka zataz na ziv.prostredie (akurat ked ju robi cinan tak sa to do roka posere :D)

Existuju aj slusnejsie, kazdy vyrobca aj model je iny. Pre mna su prijatelne drahsie modely osram, alebo niekto pisal minule ze tie z ikey su dobre. Kdejake super nabidky cinske mozu mat a aj mavaju dost nahovno spektrum, to je fakt, skoda lebo neni to zla technologia, len furt ten cinan :) (inac ano aj ja mam stale niektore klasicke, kvoli spektru a blbemu rozptylu led)

Klasické žárovky jsou klasické žárovky, ty mají spektrum stejné, ať jsou americké, české, nebo čínské.

Pre mna su prijatelne drahsie modely osram

Tak já si dělám z těch nejlevnějších modelů modely dražší, a to úplně jednoduše a zadarmo. Koupím tu nejlevnější možnou žárovku (Polsko, Čína), a osrám si jí sám... :-D:-D:-D