Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Stolní vrtačka

Zdravím, rádcové.
Do své dílničky sháním nějakou stolní vrtačku (stará odešla). Jedná se mi o občasné vyvrtání několika děr- rozhodně nebude namáhaná každodenně.Hledal jsem na Webu a na AUKRU jsem našel toto: http://aukro.cz/show_item.php?item=5232047065&utm_ source=seznam&utm_medium=sklik&utm_campaign=%2bPLA +-+All+products&utm_content=Cenov%C3%A9+rozsahy&ut m_term=
Vypadá to že je to z Polska. Překvapil mě příkon - 1450 W. Obdobné vrtačky z našich obchoďáků mají okolo 700 W.Nemáte někdo praktickou zkušenost s tímto výrobkem? Nerad bych naletěl na nějaký šunt.
Díky za rady.

Používat to míním na vrtání:)) - né vážně - běžné údržbové práce na chalupě, žádná velkovýroba čehokoliv.Teď mě čeká vrtání otvorů pro závity do pasoviny a do Jeklů, vrtání otvorů do dřevěných hranolů 8x8 cm,atd. Předtím jsem měl starou hliníkovou obouruční vrtačku v litinovém stojanu. Jednoho dne se z ní začoudilo a konec. Po rozebrání jsem zjistil že na komutátoru je zkrat a oprava by byla nekonomická.

Do 1000 KČ se dají sehnat už docela slušný vrtačky - třeba tahle, nebo tahle... Přes těch 700 Wattů pro běžné vrtání bohatě stačí. A k tomu stojan do pětistovky... ;-)
Samozřejmě, že ta stojanová je lepší, silnější, a dokonce i se svěrákem. Jenže Tě vyjde skoro o tři litry víc, a nevyužiješ jí nikde jinde než na stole.
Záleží pochopitelně jen na Tobě, Ty musíš vědět jestli a jak jí využiješ, a jestli se Ti vyplatí. Neber to tak, že Tě do něčeho tlačím :-)

Tlačit se do ničeho samozřejmě nenechám;-)Je pravda že mám ještě jednu BOSCHku - něco takového: http://www.bosch-zlin.cz/bosch-gbh-2-26-dfr-vrtaci -kladivo-sds-plus-tto-245.html?utm_source=seznam&u tm_medium=cpc&utm_campaign=Produktova&utm_content= Bosch+GBH+2-26+DFR+vrtaci+kladivo-SDS
ale když vyměním hlavičku a dám tam tu pro válcové vrtáky, tak to v tom uchycení SDS+ lítá a na vrtáku to hází plus-mínus 3 mm.

Přesně s touhle vrtačkou jsem pracoval u kolegy, když potřeboval pomoci s nějakou konstrukcí stroje... a věru s lepší a přesnější vrtačkou této kategorie jsem se nesetkal. Velikou předností jsou opravdu pomalé otáčky pro vrtání větších průměrů do tvrdého materiálu... ale i dostatečně velké pro slabé vrtáčky. Má akceptovatelnou přesnost pro běžné konstrukční vrtání, pro přesné obrábění se asi nehodí. Nevýhodou je malá vzdálenost mezi osou vrtání a nosným sloupem. geniálně jednoduchá je volba otáček dvěma klíňáky a volnou mezikladkou...
Nečekejte od ní ale srovnatelnost s výrobky TOS a podobně strojnickým zařízením - to je jiná liga za jiné peníze.
Samozřejmě je ale pro přesné vrtání nesrovnatelně lepší, než ruční vrtačka, byť v univerzálním stojánku :-/
A ještě jedna přednost - tuším, že má možnost vyjmout sklíčidlo a vtrat vrtáky s Morse kuželem 1 - ale to si už nejsem zcela jistý - stáří si nevybírá :-/:-)