Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Stolní vrtačka

Zdravím, rádcové.
Do své dílničky sháním nějakou stolní vrtačku (stará odešla). Jedná se mi o občasné vyvrtání několika děr- rozhodně nebude namáhaná každodenně.Hledal jsem na Webu a na AUKRU jsem našel toto: http://aukro.cz/show_item.php?item=5232047065&utm_ source=seznam&utm_medium=sklik&utm_campaign=%2bPLA +-+All+products&utm_content=Cenov%C3%A9+rozsahy&ut m_term=
Vypadá to že je to z Polska. Překvapil mě příkon - 1450 W. Obdobné vrtačky z našich obchoďáků mají okolo 700 W.Nemáte někdo praktickou zkušenost s tímto výrobkem? Nerad bych naletěl na nějaký šunt.
Díky za rady.

Nejdříve si ujasněte jak má být vrtačka velká.Na snímku to není vidět ale podle ceny je to takové mrně.Záleží na vás jakou výšku mezi vřetenem a stolem budete potřebovat a jaký průměr vrtáku.Dále si dejte pozor na spodní krk vrtačky do kterého je nalisovaný sloup vtačky.Moje zkušenost je ta že tento je krátký a když budete vrtat na spodním stole tak se vrtačka vyosuje protože sloup se vykloní.Tím pádem nejste schopen dodržet kolmost vrtané díry.

Používat to míním na vrtání:)) - né vážně - běžné údržbové práce na chalupě, žádná velkovýroba čehokoliv.Teď mě čeká vrtání otvorů pro závity do pasoviny a do Jeklů, vrtání otvorů do dřevěných hranolů 8x8 cm,atd. Předtím jsem měl starou hliníkovou obouruční vrtačku v litinovém stojanu. Jednoho dne se z ní začoudilo a konec. Po rozebrání jsem zjistil že na komutátoru je zkrat a oprava by byla nekonomická.

Do 1000 KČ se dají sehnat už docela slušný vrtačky - třeba tahle, nebo tahle... Přes těch 700 Wattů pro běžné vrtání bohatě stačí. A k tomu stojan do pětistovky... ;-)
Samozřejmě, že ta stojanová je lepší, silnější, a dokonce i se svěrákem. Jenže Tě vyjde skoro o tři litry víc, a nevyužiješ jí nikde jinde než na stole.
Záleží pochopitelně jen na Tobě, Ty musíš vědět jestli a jak jí využiješ, a jestli se Ti vyplatí. Neber to tak, že Tě do něčeho tlačím :-)

Tlačit se do ničeho samozřejmě nenechám;-)Je pravda že mám ještě jednu BOSCHku - něco takového: http://www.bosch-zlin.cz/bosch-gbh-2-26-dfr-vrtaci -kladivo-sds-plus-tto-245.html?utm_source=seznam&u tm_medium=cpc&utm_campaign=Produktova&utm_content= Bosch+GBH+2-26+DFR+vrtaci+kladivo-SDS
ale když vyměním hlavičku a dám tam tu pro válcové vrtáky, tak to v tom uchycení SDS+ lítá a na vrtáku to hází plus-mínus 3 mm.

Přesně s touhle vrtačkou jsem pracoval u kolegy, když potřeboval pomoci s nějakou konstrukcí stroje... a věru s lepší a přesnější vrtačkou této kategorie jsem se nesetkal. Velikou předností jsou opravdu pomalé otáčky pro vrtání větších průměrů do tvrdého materiálu... ale i dostatečně velké pro slabé vrtáčky. Má akceptovatelnou přesnost pro běžné konstrukční vrtání, pro přesné obrábění se asi nehodí. Nevýhodou je malá vzdálenost mezi osou vrtání a nosným sloupem. geniálně jednoduchá je volba otáček dvěma klíňáky a volnou mezikladkou...
Nečekejte od ní ale srovnatelnost s výrobky TOS a podobně strojnickým zařízením - to je jiná liga za jiné peníze.
Samozřejmě je ale pro přesné vrtání nesrovnatelně lepší, než ruční vrtačka, byť v univerzálním stojánku :-/
A ještě jedna přednost - tuším, že má možnost vyjmout sklíčidlo a vtrat vrtáky s Morse kuželem 1 - ale to si už nejsem zcela jistý - stáří si nevybírá :-/:-)