Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pripojeni nove dalsi zasuvky k 2 dratove

panove poradte mi.
Mam ve zdi zasuvku, resena jeste 2 dratove.
Potrebuji ale z teto vytahnout jeste jednu cca o 4 metry dale.
Jak to mam aktualen zapojit ?
Mam pokracovat v puvodnim zapojeni, tzn 2 drat (vpravo faze, vlevo a na koliku dohromady zbyvajici vodic). Tzn , ze jeden drat z noveho kabelu by zustal nevyuzit (nezapojen).

Nebo to mam prepojit do tridratu ? A pokud ano, jak ?
Za info dekuji. ;-)

Zde je potřeba vědět ještě další okolnosti.V jakém prostředí se zásuvka nachází,co se k ní připojuje,zda je obvopd chráněn proudovým chráničem atd.Docela průšvih je ta fáze na levé dutince zásuvky.

Jezis marja, omlouvam se. uz ani nepoznam strany. ( dekuji za trknuti )
Faze je VLEVO, zkouseno zkouseckou ( sviti), spatne jsem to puvodne napsal.
Vpravo a na koliku je zbyvajici drat (zkousecka nesviti) .

Jinak pripojena tam bude asi nejaka lampicka, pocitam tak 40 wattu maximalne.
Prostredi je normalne obydleny pokoj, drat povede bud ve zdi nebo pod podlahou (pokud se bude otvirat).
Zalezi jeste na dalsich okolnostech.

Kurňa,já se musím taky omluvit.Chtěl sem napsat,že ta fáze na pravé dutince je průšvih.Z toho dvoudrátuasi těžko 3drát uděláte.Ale na zmiˇovanou lampičku ,noťas,radio to vyhovuje.Prostě na předměty s dostatečným krytím.povětšinou mají plochou zástrčku.

myslim ze ked to normalne pokracuje 2dratmi tak by to bolo ok. Menit na 3drat sa to tusim v zastrcke nesmie. Ale ani by si 3drat vobec nemal pouzit, ptz nejaky potom iny clovek si bude myslet ze hura mam 3draty a pritom 1 nezapojeny. Musel by si to nejak oznacit ten nezapojeny podla normy ze je nezapojeny ci co. Alebo ustrihnut uplne, netusim.

Není to žádný průšvih, ale běžně řešený případ se dvěma možnostmi - obě správně:
1) pokračovat dvojdrátem stejně, jako jinde v domě - tedy propojovat ZŽ na kolík a bez přerušení vodiče pokračovat na pr. dutinku)
2) doporučuji pro běžný byt- Přejít na 3drát bez chrániče: dutinka vlevo = fáze z fáze, kolík = kostra z kolíku, vpravo nula z pravé dutinky (u staré 2drát. zásuvky je propojeno z kolíku, propojení ponechat)
3) takyřešení např. pro dětské pokoje... zapojit přidávanou zásuvku přes proudový chránič - ale podle místních podmínek řešit vždy s elektroinstalatérem (elektrikář od počítačů to nevysype z rukávu).

Já osobně preferuju třídrátové zapojení je to kapku bezpečnější (i když s ohledem na dvoudrátový zbytek jen kapku). Také CYKY ve dvoudrátovém provedení stojí skoro stejně jako v třídrátovém. O cenách třífázových čtyřkolíkových a pětikolíkových zásuvek ani nemluvim.
Nemusím připomínat, že takové věci by měla dělat osoba s elektrotechnickou kvalifikací alespoň znalá (dle §6 vyhl. 50/1978sb.), nebo by to takto kvalifikovaný člověk měl alespoň prohlédnout. Elektřina je médium nebezpečné a není radno si s ní zahrávat.
Jinak dost záleží na situaci, třeba k čemu bude ta zásuvka sloužit. Pokud to bude něco, čeho se budete často dotýkat, tak rozhodně dát 3 dráty a nejlépe ještě chránič (u dvoudrátu určitě nebude a i kdyby byl, jsou jeho možnosti dost omezené).

Normy připouští přejít z dvoudrátu na třídrát rozdělením žlutozeleného vodiče PEN na žlutozelrný vodič PE (barva je stejná, ale funkce už není sdružená) a modrý vodič N (pracovní nula, podle současných norem střední nebo pracovní vodič). Opačně to už nelze - v žádném případě tyto dva vodiče není možné spojit.

Pokud by měl zůstat jeden drát nevyužitý, volba je jasná. Rozdělit PEN na PE a N (normálně z té poslední zásuvky odvést z kolíku žlutozelený a z té pravé svorky modrý, teda pokud se napojujete v zásuvce, ale v bytové rozvodnici by měl být postup podobný). Je to v souladu s předpisy a aspoň se u té poslední zásuvky nemusíte bát, že si přivedete fázi na kostru (hrozí to při přerušení vodiče PEN kdekoliv po cestě, nevím jak často se to stává, černou kroniku nesleduju, ale prý se to stává).

Prerusenia PEN sa musi bat stejne jak na vsetkych ostatnych zasuvkach, ak sa ten PEN prerusi na tom 2vodicovom vedeni. Preto sa bod rozdelenia ma prizemnovat, a ne rozdelovat si to kde to koho napadne.
(BTW. ci to urobi s 3vodicmi alebo 2mi, bezpecnost bude zhruba stejna, tak to ma asi jedno)

Pokračovat dvouvodičově. kabel klidně použít 3Jx2,5, pro pozdější rekonstrukci. Zapojit stejně tj. L+PEN. zásuvka není místo pro bod rozdělení, ne že by to nefungovalo, ale je to nepřehledné a pro RT matoucí. Normální RT (ne ten od stolu) to bude chtít takhle. Když otevřu rozvodnici uvidím TN-C a otevřu novou zásuvku TN-S je to špatně, když otevřu novou zásuvku a vidím TN-C a vodič N jako rezervu, mám jasno o instalaci.

Pokud bude v bytě provádět revizní technik revizi, o čemž silně pochybuji, zjistí si celkový stav elektroinstalace a lehce si zjistí, jestli je elektroinstalace TN-C nebo TN-S. Tuto informaci přece nebude čerpat z poslední otevřené zásuvky. Proto se může klidně vézt na novou zásuvku třívodič, který se na TN-S rozdělí v předchozí zásuvce.:-)