Při odvrtávání šroubů sledujeme několik principů rozebrání, ale hlavním předpokladem je vrtat co nejpřesněji v ose šroubu, nejlépe levotočivým vrtákem. Použití principů se mění podle důvodu, proč nelze šroub rozebrat normálním způsobem:
1) zarezlý závit - odvrtáním po celé délce závitu šroubu se spoj/závit zahřeje a lze snadněji demontovat - vrtej s vyšším přítlakem s cílem ohřát, ale nepoškodit závit - potom vyšroubovat za zbytek šroubu, nebo použitím vytahováku. Pokud se to nepovede, postupně zvětšujeme průměr vrtáku, dokud se nepřiblíží na minimum k závitu - potom ostrým, tvrdým předmětem (rýsovací jehla - sekáč) odstraníme (vylámeme) zbytky šroubu s cílem nepoškodit závit v matici
2) zadřený závit po přetížení při utahování, nebo stržená hlava šroubu - mělkým odvrtáním o průměru závitu a výšce hlavy odstraníme pouze hlavu šroubu a rozebereme spoj - tak se uvolní pnutí v závitu. Úderem v ose šroubu se závit dále uvolní (pozor na poškození závitu roznýtováním) a poklepem ostrým předmětem se snažíme šroub vyšroubovat. Pokud se to nevede, vrtáme dále v ose šroubu, aby se spoj ohřál a uvolnil - viz výše.
Obecně - vytahováky zalomených šroubů, které mají konický tvar a v otvoru se rozepřou zpravidla pouze na okraji vrtaného otvoru, vyžadují ponechat silnější stěnu šroubu k závitu, jinak šroub roztáhnou a dále ztíží vyšroubování. Doporučuji sadu s vytahováky válcového tvaru s podélnými drážkami, které drží v delší části vrtaného otvoru a šroub neroztahují.
- vyvrtávání šroubů kombinujeme s chemií - odstraňovač rzi, ochlazovací spray...
- často postačí použití levotočivého vrtáku se silnějším přítlakem - vrták vyšroubuje zalomený šroub působením špony při vrtání...