Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Odvrtání šroubu

Ahoj. Nikdy jsem odvrtávání šroubu nezkoušel, ale zajímá mě postup.

Stačí odvrtat jenom hlavička šroubu? Tím si podle mě moc nepomůžu, ale jak odvrtat celý šroub bez poškození závitu/otvoru? Nebo jak se to správně dělá?

to přece záleží na okolnostech. Někdy stačí odvrtat hlavičku, protože pak se tím podaří zařízení rozebrat a získá se přístup ke zbytku šroubu, který jednak trochu čumí z díry, jednak jde potom obvykle snadno kleštěma vytočit. Odvrtat celý šroub bez poškození závitu je už větší problém, ale zase záleží na materiálu, na dovednosti a na štěstí.

Při odvrtávání šroubů sledujeme několik principů rozebrání, ale hlavním předpokladem je vrtat co nejpřesněji v ose šroubu, nejlépe levotočivým vrtákem. Použití principů se mění podle důvodu, proč nelze šroub rozebrat normálním způsobem:
1) zarezlý závit - odvrtáním po celé délce závitu šroubu se spoj/závit zahřeje a lze snadněji demontovat - vrtej s vyšším přítlakem s cílem ohřát, ale nepoškodit závit - potom vyšroubovat za zbytek šroubu, nebo použitím vytahováku. Pokud se to nepovede, postupně zvětšujeme průměr vrtáku, dokud se nepřiblíží na minimum k závitu - potom ostrým, tvrdým předmětem (rýsovací jehla - sekáč) odstraníme (vylámeme) zbytky šroubu s cílem nepoškodit závit v matici
2) zadřený závit po přetížení při utahování, nebo stržená hlava šroubu - mělkým odvrtáním o průměru závitu a výšce hlavy odstraníme pouze hlavu šroubu a rozebereme spoj - tak se uvolní pnutí v závitu. Úderem v ose šroubu se závit dále uvolní (pozor na poškození závitu roznýtováním) a poklepem ostrým předmětem se snažíme šroub vyšroubovat. Pokud se to nevede, vrtáme dále v ose šroubu, aby se spoj ohřál a uvolnil - viz výše.

Obecně - vytahováky zalomených šroubů, které mají konický tvar a v otvoru se rozepřou zpravidla pouze na okraji vrtaného otvoru, vyžadují ponechat silnější stěnu šroubu k závitu, jinak šroub roztáhnou a dále ztíží vyšroubování. Doporučuji sadu s vytahováky válcového tvaru s podélnými drážkami, které drží v delší části vrtaného otvoru a šroub neroztahují.
- vyvrtávání šroubů kombinujeme s chemií - odstraňovač rzi, ochlazovací spray...
- často postačí použití levotočivého vrtáku se silnějším přítlakem - vrták vyšroubuje zalomený šroub působením špony při vrtání...

mirektatra odpověděl perfektně. Jenom doplním pár drobností z praxe.

1. je třeba si co nejlépe označit a naťuknout důlek ostrý důlčíkem co nejpřesnějí do středu šroubu a lehce předvrtat nějakým tenkým vrtáčkem, aby vrták jel opravdu středem šroubu

2. odvrtávaný šroub a celá část s ním musí být uchycen co nejpevněji, nejlépe ve strojním svěráku stojanové vrtačky, aby vrták jel přesně a rovně, neviklal se

3. pozor na zlomení vrtáku, je tvrdší než materiál šroubu a pokud se zlomí těsně u šroubu, nedá se za nic chytit a už vůbec ne odvrtat

4. někdy se při odvrtávání šroub, nebo zbývající slupka pohne a lze ho ze závitu nějak vyšťourat

5. pokud se povede šroub odvrtat alespoň tak, aby byla většin průměru pryč, je možné zkusti závitníkem jakoby znovu vyříznout závit. Někdy se povede, někdy už v průběhu řezání závitu zbytek závitů šroubu sám vypadne.