
Zesilovač TDA7294 a korekčák LM1036N
Zdravím.. stavím si domácí stereo zesilovač (2x TDA7294 100W + korekční předzesilovač LM1036N) a mám menší problém.. když připojím samotný zesilovač k notebooku a k 300W reprákům (bez korekčáku) tak vše funguje krásně.. hlasitost v notebooku nemůžu dát ani na maximum protože je to opravdu moc nahlas ale jakmile k němu připojím korekčák (kvůli regulaci hlasitosti, balance, treblu a basů) tak zesilovač najednou hraje jen na cca 35% svýho výkonu.. i když je vše na max. zapojení zesilovače je v pořádku, a korekčák by měl být taky v pořádku.. nevíte čím to je? máte s tím někdo větší zkušenosti?
zapojení korekčáku je zde: http://pandatron.cz/?31&korekcni_stereo_zesilovac_ hifi
zapojení zesilovače zde: http://stavebnice.postreh.com/select.php?link=PT00 3B
Koncový zesilovač je napájený symetricky (asi 2x ±35V?) a předzesilovač nesymetricky (asi 9 až 12V=). Je správně zapojené napájení?
Koncový zesilovač má zisk v uzavřené smyčce min 24 dB, typicky 30 dB, max 40 dB, a z toho lze odvodit i maximální vstupní napětí aby nedošlo k přebuzení a aktivaci ochran.
Korekční zesilovač s LM1036 má rozsah ovládání korekcí ±15 dB, což znamená, že při nastavení například basů na maximum je výstupní napětí oproti napětí při referenčním kmitočtu 1 kHz o 15 dB vyšší a to asi koncový stupeň přebudí. Maximální výstupní napětí je při kmitočtu 1 kHz podle datašítu 0,8 V(RMS).
Mezi výstupem korekčního zesilovače a vstupem koncového zesilovače by asi měl být nějaký přizpůsobovací dělič, aby nedošlo k přebuzení.
Lepší než korekční zesilovač by byla jednoduchá regulace hlasitosti a hlavně použít ochranu reproduktorů a dobrý regulátor chlazení.
už to funguje :) dělič mi přijde zbytečný ale možná o nějakém budu přemýšlet.. a já nechtěl jen regulaci hlasitosti ale i basy a treble.. budu kupovat nové reprobedny ve kterých ochrana reproduktorů je a regulátor chlazení tam dávat nebudu.. normálně tam dám tichý větráček který bude běžet na cca 70% a je to :D
BTW. co sa tyka zivotnosti kondenzatorov, tak na vystup toho korekcneho (pred alebo za R5 a R10) by si mal dat odpor na GND, napr. 10k alebo 47k, aby bol ten vystupny kondenzator spravne napolovany, ptz tam mas elektrolyt a na vstupe zosiku je zas kondik, t.j. neni tam nic co spravne napoluje ten elektrolyt. kondik. Elektrolyt napolovany naopak sa nici a potom neoddeluje dobre. Ta schema neni uplne domyslena.
(.. alebo ak to spajas s tym zosikom napevno, tak ten vystupny elektrolyt korekcneho (C6 a C15) uplne vyhod (nahrad prepojkou). Na vstupe zosiku mas uz oddelovaci kondik (keramiku, ta nema problem s polaritou).