Zesilovač TDA7294 a korekčák LM1036N
Zdravím.. stavím si domácí stereo zesilovač (2x TDA7294 100W + korekční předzesilovač LM1036N) a mám menší problém.. když připojím samotný zesilovač k notebooku a k 300W reprákům (bez korekčáku) tak vše funguje krásně.. hlasitost v notebooku nemůžu dát ani na maximum protože je to opravdu moc nahlas ale jakmile k němu připojím korekčák (kvůli regulaci hlasitosti, balance, treblu a basů) tak zesilovač najednou hraje jen na cca 35% svýho výkonu.. i když je vše na max. zapojení zesilovače je v pořádku, a korekčák by měl být taky v pořádku.. nevíte čím to je? máte s tím někdo větší zkušenosti?
zapojení korekčáku je zde: http://pandatron.cz/?31&korekcni_stereo_zesilovac_ hifi
zapojení zesilovače zde: http://stavebnice.postreh.com/select.php?link=PT00 3B
Bez měření nelze určit. Papírově je to v pořádku - vstupní impedance samotného zesilovače je téměř shodná s imedancí korekčáku, takže, pokud jsou skutečně dodrženy hodnoty součástek, tam problém nebude. Pokud jsem z technických údajů pochopil, korekčák sám nemá zisk, tedy při nastavení korektorů na střed a hlasitosti na max by to mělo hrát stejně jako bez něj. Změřit parametry korekčáku lze i doma bez velkých nároků na měřící techniku. Stačí běžný multimetr a program na PC, který funguje jako signální generátor.
hodnoty součástek sedí.. děkuju za program. zkusím to proměřit, měřák mám. aspon vím že ty hodnoty jsou v pořádku :D
Není náhodou lepší vzít zapojení toho korekčního zesilovače z Datashitu přímo od výrobce ?! Zde : lm1036.pdf strana č.7.
A si si isty ze mas zapojene aj napajanie na vsetko aj na tie OZ?
Jake napatie je na pine 12 toho korekcneho IO? (to je volume control voltage, podla datasheetu je pri >5V zosilnie 0dB t.j. stejna hlasitost jak na vstupe).
R5 a R10 je urcite 330 ohm a ne 330kilo?
Ten zosik ma podla datasheetu vstupnu impedanciu >100k, vystup korekcaku 300ohm, takze to bude stejne nahlas jak bez korekcaku, ak nieco nerobis blbo.
všechny hodnoty součástek sedí :D a i deska je správně.. tímhle jsem si jistý ale je možný že odešel nějaký kondenzátor nebo to může být integrovaným obvodem?
kondenzator urcite neodesel.
To napatie na pine 12 si uz teda meral?
na pinu 12 je 5,5V při napájení 12V
v takovém případě by problém byl jenom v jednom kanále.
už je to jasný.. jedna strana mi hrála tak o 60% mín ale nemohl jsem to poznat protože na druhý straně co je v pořádku se mi zničil reprák :/ takže hráli obě strany potichu.. takže na straně co je v pořádku se mi zničil reprák a hrál na polovinu a na straně kde je ŠPATNÝ KONDENZÁTOR je reprák v pořádku ale díky tomu kondíku to hraje na polovic :D tudíš obě strany hráli potichu..:D
Závada: špatný kondenzátor na jedné straně a zničený reprák na druhé straně :D
Děkuju mockrát všem za pomoc.. vážím si toho :D
tak tam ještě můžeš dát zelenou fajfku, jakože vyřešeno
Koncový zesilovač je napájený symetricky (asi 2x ±35V?) a předzesilovač nesymetricky (asi 9 až 12V=). Je správně zapojené napájení?
Koncový zesilovač má zisk v uzavřené smyčce min 24 dB, typicky 30 dB, max 40 dB, a z toho lze odvodit i maximální vstupní napětí aby nedošlo k přebuzení a aktivaci ochran.
Korekční zesilovač s LM1036 má rozsah ovládání korekcí ±15 dB, což znamená, že při nastavení například basů na maximum je výstupní napětí oproti napětí při referenčním kmitočtu 1 kHz o 15 dB vyšší a to asi koncový stupeň přebudí. Maximální výstupní napětí je při kmitočtu 1 kHz podle datašítu 0,8 V(RMS).
Mezi výstupem korekčního zesilovače a vstupem koncového zesilovače by asi měl být nějaký přizpůsobovací dělič, aby nedošlo k přebuzení.
Lepší než korekční zesilovač by byla jednoduchá regulace hlasitosti a hlavně použít ochranu reproduktorů a dobrý regulátor chlazení.
už to funguje :) dělič mi přijde zbytečný ale možná o nějakém budu přemýšlet.. a já nechtěl jen regulaci hlasitosti ale i basy a treble.. budu kupovat nové reprobedny ve kterých ochrana reproduktorů je a regulátor chlazení tam dávat nebudu.. normálně tam dám tichý větráček který bude běžet na cca 70% a je to :D
BTW. co sa tyka zivotnosti kondenzatorov, tak na vystup toho korekcneho (pred alebo za R5 a R10) by si mal dat odpor na GND, napr. 10k alebo 47k, aby bol ten vystupny kondenzator spravne napolovany, ptz tam mas elektrolyt a na vstupe zosiku je zas kondik, t.j. neni tam nic co spravne napoluje ten elektrolyt. kondik. Elektrolyt napolovany naopak sa nici a potom neoddeluje dobre. Ta schema neni uplne domyslena.
(.. alebo ak to spajas s tym zosikom napevno, tak ten vystupny elektrolyt korekcneho (C6 a C15) uplne vyhod (nahrad prepojkou). Na vstupe zosiku mas uz oddelovaci kondik (keramiku, ta nema problem s polaritou).