Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zesilovač TDA7294 a korekčák LM1036N

Zdravím.. stavím si domácí stereo zesilovač (2x TDA7294 100W + korekční předzesilovač LM1036N) a mám menší problém.. když připojím samotný zesilovač k notebooku a k 300W reprákům (bez korekčáku) tak vše funguje krásně.. hlasitost v notebooku nemůžu dát ani na maximum protože je to opravdu moc nahlas ale jakmile k němu připojím korekčák (kvůli regulaci hlasitosti, balance, treblu a basů) tak zesilovač najednou hraje jen na cca 35% svýho výkonu.. i když je vše na max. zapojení zesilovače je v pořádku, a korekčák by měl být taky v pořádku.. nevíte čím to je? máte s tím někdo větší zkušenosti?

zapojení korekčáku je zde: http://pandatron.cz/?31&korekcni_stereo_zesilovac_ hifi
zapojení zesilovače zde: http://stavebnice.postreh.com/select.php?link=PT00 3B

Bez měření nelze určit. Papírově je to v pořádku - vstupní impedance samotného zesilovače je téměř shodná s imedancí korekčáku, takže, pokud jsou skutečně dodrženy hodnoty součástek, tam problém nebude. Pokud jsem z technických údajů pochopil, korekčák sám nemá zisk, tedy při nastavení korektorů na střed a hlasitosti na max by to mělo hrát stejně jako bez něj. Změřit parametry korekčáku lze i doma bez velkých nároků na měřící techniku. Stačí běžný multimetr a program na PC, který funguje jako signální generátor.

A si si isty ze mas zapojene aj napajanie na vsetko aj na tie OZ?
Jake napatie je na pine 12 toho korekcneho IO? (to je volume control voltage, podla datasheetu je pri >5V zosilnie 0dB t.j. stejna hlasitost jak na vstupe).
R5 a R10 je urcite 330 ohm a ne 330kilo?

Ten zosik ma podla datasheetu vstupnu impedanciu >100k, vystup korekcaku 300ohm, takze to bude stejne nahlas jak bez korekcaku, ak nieco nerobis blbo.

už je to jasný.. jedna strana mi hrála tak o 60% mín ale nemohl jsem to poznat protože na druhý straně co je v pořádku se mi zničil reprák :/ takže hráli obě strany potichu.. takže na straně co je v pořádku se mi zničil reprák a hrál na polovinu a na straně kde je ŠPATNÝ KONDENZÁTOR je reprák v pořádku ale díky tomu kondíku to hraje na polovic :D tudíš obě strany hráli potichu..:D

Závada: špatný kondenzátor na jedné straně a zničený reprák na druhé straně :D

Děkuju mockrát všem za pomoc.. vážím si toho :D

Koncový zesilovač je napájený symetricky (asi 2x ±35V?) a předzesilovač nesymetricky (asi 9 až 12V=). Je správně zapojené napájení?

Koncový zesilovač má zisk v uzavřené smyčce min 24 dB, typicky 30 dB, max 40 dB, a z toho lze odvodit i maximální vstupní napětí aby nedošlo k přebuzení a aktivaci ochran.

Korekční zesilovač s LM1036 má rozsah ovládání korekcí ±15 dB, což znamená, že při nastavení například basů na maximum je výstupní napětí oproti napětí při referenčním kmitočtu 1 kHz o 15 dB vyšší a to asi koncový stupeň přebudí. Maximální výstupní napětí je při kmitočtu 1 kHz podle datašítu 0,8 V(RMS).

Mezi výstupem korekčního zesilovače a vstupem koncového zesilovače by asi měl být nějaký přizpůsobovací dělič, aby nedošlo k přebuzení.

Lepší než korekční zesilovač by byla jednoduchá regulace hlasitosti a hlavně použít ochranu reproduktorů a dobrý regulátor chlazení.

už to funguje :) dělič mi přijde zbytečný ale možná o nějakém budu přemýšlet.. a já nechtěl jen regulaci hlasitosti ale i basy a treble.. budu kupovat nové reprobedny ve kterých ochrana reproduktorů je a regulátor chlazení tam dávat nebudu.. normálně tam dám tichý větráček který bude běžet na cca 70% a je to :D

BTW. co sa tyka zivotnosti kondenzatorov, tak na vystup toho korekcneho (pred alebo za R5 a R10) by si mal dat odpor na GND, napr. 10k alebo 47k, aby bol ten vystupny kondenzator spravne napolovany, ptz tam mas elektrolyt a na vstupe zosiku je zas kondik, t.j. neni tam nic co spravne napoluje ten elektrolyt. kondik. Elektrolyt napolovany naopak sa nici a potom neoddeluje dobre. Ta schema neni uplne domyslena.

(.. alebo ak to spajas s tym zosikom napevno, tak ten vystupny elektrolyt korekcneho (C6 a C15) uplne vyhod (nahrad prepojkou). Na vstupe zosiku mas uz oddelovaci kondik (keramiku, ta nema problem s polaritou).