Aby nezamrzla voda na chalupě?
Chci se zeptat na nějaké věci ohledně domku na vesnici cca 510 m nad mořem. Letos v létě umřela tchyně a nám zůstal její domek.
Vím, že do etážového topení musím dát nemrznoucí směs a dál se chci zeptat:
1. Zamrzne voda v bojleru a v darlingu (nádoba na vodu, ve studni je čerpadlo) ve sklepě?
2. Musím vypustit vodu z kohoutků a ze splachovacího záchodu?
3. Pomůže nějaké zateplení trubek (obalení vatou nebo jinými prostředky, které zabrání většímu promrzání)?
Sklep je pod zemí, nad zem kouká cca 30 cm. Okénko jsem již zabezpečil polysterénem. Ve sklepě je i malá studánka na vodu - asi spodní voda, ale ta nikdy nezamrzla. Prosím o každou radu, bude to moje první zima na chalupě, kam nemohu jezdit každý týden, ale jen cca 1x za měsíc.
Děkuji za pomoc a zdraví Vás Honza
1) ano, pokud je tam teplota pod 0°C.
2) ano, pokud je tam teplota pod 0°C.
3) Ne, pokud je tam teplota pod 0°C.
Páč i zaizolovaná trubka promrzne, pokud nemá odněkud zdroj tepla!!
Ujišťuji Vás, ze zkušenosti, domek neobývaný přes zimu, mráz vše roztrhá.
To si taky myslím. Podle mě je vhodné v takovém domku nastavit alespoň kotel na režim proti zamrzání. Tak aby jel na nízkou teplotu a přitom se trochu prohřeje i chalupa.
2. nejen spláchnout a vyprázdnit splachovačku, ale pokud to jde, tak nějak dostad vodu i ze záchodové mísy a nacpat tam alespoň hadr, aby tudy netáhla zima; když promrzne koupelna, tak je také dobré vypustit nebo nějakým způsobem vyčerpat nebo odsát vodu i ze sifonu pod umyvadlem, aby ho zmrzlá voda neroztrhla a opět je dobré umyvadlo zašpuntovat, aby tudy netáhl studený a nevoňavý luft z kanalizačního potrubí.
Možná by stačilo do záchodové mísy místo vypouštění dát něco, co se mrazem zmačká a neroztrhne keramiku mísy?
- WC a syfony - nasypat dostatek kuchyňské soli
- trubky vyfoukat stlačeným vzduchem, koncové armatury demontovat, včetně napouštěcího ventilu splachovače, ale pozinkové potrubí takto brzy (po několika zimách) prorezne
- Pokud chcete sezónně dům provozovat/neprovozovat, nevyhnete se drahému temperování, nebo rekonstrukci rozvodů vody tak, aby šly vypustit.
Díky za rady, já s tím zatím nemá zkušenosti, takže nevím, kolik stupňů je ve sklepě v zimě atd.. Temperovat nemůžu, kotel je na uhlí a dům je vzdálen od mého bydliště 35 km. Zatím díky a beru všechny rady dosavadní a doufám, že i budoucí. Honza
Ve chlévě s dřevěnými dveřmi přehozenými pytlem jsme přes zimu rozsvěceli u kohoutku žárovku a nikdy to nezamrzlo. Problém je s dnešními týdeními žárovkami, že nevydržej.
Ve sklepě mám studnu, takže neporadím, tam mám teplo až moc.
Tak jsem počítal, kolik by to stálo se žárovkami 2x 40W a není to mnoho peněz. Žárovky asi dát níž a ne ke stropu, aby to hřálo nahoru. Já si sice myslím, že voda ve sklepě nezamrzne (v té studánce voda nikdy nezamrzla), uvažuji, že bych tam zajel cca za 14 dní a pořádně zatopil. Pro jistotu dám ve sklepě okolo bojleru a "darlingu" cca 10 cm vaty, tam kde to půjde staré koberce apod., něco jako opony (vzduch je taky izolace), aby to nezmrzlo. Do sifonů a záchodu nasypu sůl (před tím vyženu vodu zvonem). Všechny odpady zavřu. Pro jistotu tam všude dám teploměry a budu to kontrolovat. Nešlo by použít do odpadů nemrznoucí směs např. do ostřikovačů? Díky moc Honza.
Je pravda, že žárovka je především topidlo, které taky trochu svítí, ale pro lokální ohřev se hodí lokální topidlo = topný kabel, ale je dražší jak materiál, tak instalace. Žárovka 40W má tepelný výkon pod 40W. Jak tím chcete ohřát trubku v promrzlé zdi? Nebo 40ti W chcete vytopit budovu s 200x vyšší tepelnou ztrátou?! Za to byste dostal jistě Nobelovku
Myslím, že dostat vodu pryč bude sice pracné, ale levnější a rychlejší řešení
Nemyslel jsem ohřivat trubky ve zdi. Z trubek vodu samozřejmě vypustím. Myslel jsem ty žárovky do sklepa, aby lehce ohřívali vzduch. Sklep je malej a je v něm ten bojler a darling. Jinak Nobelovku bych bral za cokoliv, ale asi to nebude nijak lehké. Ahoj, Honza
Nevím, ale podle mě 40W žárovka nemá šanci vzduch nijak ohřát.
Ta jedna žárovka byla až u kohoutku a přívodní trubky. Nemrznoucí směs z odpadů pak pošlete do kanalizace a to není dobře. Myslím, že uzavřený sklep nepromrzne, ale zaručit to nemůžu. Jestli je tam mokro, tak ty koberce nasáknou a budou plesnivět.
"trubky vyfoukat stlačeným vzduchem, koncové armatury demontovat, včetně napouštěcího ventilu splachovače, ale pozinkové potrubí takto brzy (po několika zimách) prorezne"
Na to je jedna pěkná finta, vyfoukat to ne vzduchem ale argonem. Pak nic nerezne. Ten argon tam ale musí zůstat, takže kohoutky a roháčky u splachovačů naopak zavřít. Drobná nevýhoda je, že kdo není svářeč, nejspíš nebude mít doma argon. Navíc je to otravné, staral jsem se takhle o jeden barák, nakonec jsem ho radši prodal
Sleduješ datum kdy byla zadána ta otázka?
Ne
Kolega z práce má na chalupě v trubkách topení nalitou nemrznoucí směs do chladiče. Prý mu to tak funguje už roky.
Topení vyřeším, s tou žárovkou je to docela zajímavé, jdu počítat spotřebu elektriky, díky, Honza
Dobrý večer,nenechte se vysmát se čtyřicítkami žárovkami,Kejki napsal A,ale nenapsal B.Ve chlévě,kolik zvířat tam vyzařovalo teplo svým tělem?Vyrůstal jsem na venkově a vím,že když něco zamrzlo ve chlévě,tak už musel být sakra mráz.Ale prázdný dům je jiná situace.
Řešil bych to přes termostat,topná tělesa a GSM alarm,kdyby klesla z nějakého důvodu teplota pod bod mrazu,výpadek proudu,porucha tepelného zdroje,přijde SMS porucha a tak holt obětujete těch 35 kiláčků.
V prázdném chlévě. A myslím, že tam byla minimálně 60W, možná 100W. A ještě jednou, přímo u kohoutku s přívodní trubkou ze sklepa, který nezamrzá díky studni.
Dobrý den.Také uvažuji o nemrznoucí směsi do chladiče.Nevíte,prosím,v jakém poměru musí být nemznoucí směs v topení?Bude to nejspíš jiné,než v autě.Děkuji mnohokrát.
Bod tuhnutí či zamrznutí směsi neovlivní umístění. Ztuhne jak v autě tak v topení při stejné teplotě.
Spíš jde o vlastnosti směsi vzhledem k materiálu topení. Aby to nerozežralo spoje a pod.
http://www.prokap.cz/Nemrznouci-kapalina-smes-do-t openi
Za 40 let chalupaření dvou roztržených čerpadlech (jedno 4.10. a pak bylo zase teplo ), jednomu průtokovém ohřívači, WC a trubce je jediná rada. Důkladně vypustit vodu, do WC sůl, třeba posypovou. Průtokový bezzásobníkový ohřívač demontovat (stačí troška vody).
A co zdi? Ty nebudou plesnivět?
zatim bych neplasil,jestli bude zima jako loni,tak nic nezamrzne.
Vsude dat teplomery, pri kazde navsteve zapsat teploty vevnitr a venku. on ten mraz i kdyz se na chvili udela zas tak rychle do domu neproleze,aby jste nestihl reagovat.
V kratsim kritickem obdobi pak holt dum poradne protopite, treba dva dny, to pak zas bude trvat nez to promrzne.
a 35km dost lidi kazdodenne jede rano do prace a odpoledne zase 35km zpatky, takze ...
Děkuji všem za rady. Zatím uvažuji o topných kabelech s regulací, např. viz toto
http://www.vyhrivani-okapu.cz/PFP-3m-36W--topny-ka bel-s-termostatem-pro-ochranu-potrubi,2330154.html
Máte s tím někdo zkušenost? Asi bych musel mít dva, ale ještě to promyslím. Není problém těch 35 km, ale nemohu tam jezdit denně. Když přijedu jednou týdně nebo za 14 dní a pořádně zatopím, tak to asi stejně ve velkých mrazech neuchráním. Ještě se ozvu, až to dokoumám. Díky moc Honza z Plzně a pište rady a zkušenosti dál.
Kdyžtak doporučuji tuto firmu...
http://eshop.agrotrans.cz/topne-kabely-p538978285/
Kupovala jsem zde 4m kabel a jsou cenově jinde...výkon kabelů je podobný...
Hodně zdaru, Gába.
Díky moc, já jsem zatím ceny neřešil, jen topný kabel. Cena je vždy důležitá. Honza
Jak to prosím funguje, ten topný kabel? To se omotá kolem trubky a zasune do zásuvky?
Co já vím, tak u nás řešíme nezamrznutí vody v chalupě následovně:
1) vypustit vodu, kde se dá,
2) do sifonů a odpadu nasypeme sůl
3) nastavíme bojler na minimum proti zámrzu
navíc máme ale ještě elektr.přímotopy nebo elektr.topení v podlaze, takže nastavíme na "noční proud" topení na nějaké 2-3 hodinky s termostaty na minimum (např. 7 st.), aby nekleslo pod bod mrazu...
Bohužel, přímotopy zatím nenám, musím zjistit stav elektrické sítě. Kdyby tam šel plyn nebo elektrické topení, tak mám méně starostí. Díky Honza
Od roku 1979 máme chalupu v nadmořské výšce780m. Na chalupě jsme od konce března do začátku listopadu. Přes zimu jsme v bytě. Před odjezdem vypustíme vodu z potrubí (plast) a vypustíme vodu z bojleru. Do syfonů a wc dáváme dostatek soli. Všechny baterie necháváme otevřené. Jednou za měsíc provedeme kontrolu. Zatím nám v zimě mráz na rozvodech žádnou škodu neudělal
souhlasím, mám stejnou zkušenost. Vše co jde vypustit, ohřívače vody beru domů, do syfonů sůl. Všechny kohoutky nechat otevřené.
Mám stejnou chalupu ve stejné nadm. výšce. Jezdíme tam pravidelně do prosince, protože tam trávíme vánoce a Silvestr. Leden a Únor tam nejezdím prakticky vůbec.
Sklep neřeš, tam mám i v mrazech kolem 10°C. Takže pokud je hlavní uzávěr vody ve sklepě, tak bez problémů.
Hlavně vypustit vodu z kohoutku na zahradě ! V domě mi voda nikdy nezamrzla, i když jsem sůl nedával nikam. I v těch největších mrazech bylo vždy v obýváku a kuchyni alespoň 3°C...to byl rekord.
Proud z bezpečnostních důvodů při nepřítomnosti vypínám !!