Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pivní 5l soudek jako tlaková nádrž k modelářskému kompresoru

Ahoj, dobrý den,
mám doma prázdný 5l pivní soudek a uvažuji o jeho dalším využití. Napadlo mě použít ho jako tlakovou nádrž k domácímu modelářskému kompresoru. Má někdo zkušenosti, jaký tlak vydrží tento soudek? Můžu si ho teoreticky nasimulovat v ANSYSu, ale spíše mě zajímá praxe, pokud to již někdo zkoušel.

Díky za postřehy a prosím kolegy konstruktéry a další, aby se vystříhali pouček o nebezpečnosti takového počinu. Vím, co je tlaková nádoba a co dokáže. Děkuji.

[http://kutilska.poradna.net/file/view/3630-110-742 1-jpg]

Dovolím si zcela vážně pochybovat o poslední větě (tedy předposlední - poslední je poděkování). Mám(e)-li se vystříhat pouček pak vlastně není co říct. Snad jen to, že potřebný tlak (zřejmě pro pistoli na "americkou retuš" tedy airbrush) je nejméně pěti, ale spíš desetinásobkem tlaku na který je soudek konstruován (a dle prosby vynechávám zmínku o zkušebním tlaku).

Při trošce stěstí budou mít ve sběrně někde po okolí odložený třeba starý hasičák (nejlépe sněhový), což už je nádoba relativně použitelná, nicméně proti přání autora dotazu si neodpustím poznámku k samodomo vyrobené časované bombě;-).

prosím kolegy konstruktéry a další, aby se vystříhali pouček o nebezpečnosti

Tak určitě, super nápad a jen do toho. Nedej na pindaly, co ti to nepřejí. Bude to úplně super. Jen až to budeš zkoušet, buď u toho radši sám.

Díky všem za reakce. Některé jsou až příliš emotivní (Dale). Nikde probůh lidi nepíšu, že se to hned zítra chystám realizovat. Proto se zde přeci ptám na max. tlak a jestli s tím máte někdo zkušenosti. Poučky o nebezpečnosti, a jiné poznámky, byly vážně zbytečné. Jestli je to blbost, tak prosím, víc to rozpitvávat nebudeme. Nikdo ale nevyrukoval s max. tlakem, co nádoba snese, jsou tu jen domněnky a pocity. :-) Rád bych ale dodal, že pracovní tlak airbrush pistolí je v rozmezí 1 - 3,5 BAR, což není tak mnoho.
Jen tak mimo hru. Stejně mě zajímá, kolik ten soudek vydrží. Až si pořídím "velký" kompresor, podrobím soudek cyklické tlakové zkoušce (cca 8 BAR) ve sklepě, sám a schovaný za dveřmi. :-)

Jelikož plyn je schopný absorbovat obrovskou energii právě díky stlačitelnosti. Když praskne tlakovka s olejem, tak to vyšplouchne. Když praskne třeba uzávěr u tlakové lahve k dejchacímu přístroji, stává se z ní neřízená raketa. Pokud praskne celá vypustí mnoho m3 vzduchu do prostoru, který to načeká, tak se přizpůsobí - třeba se otevře střechou :) Znám nešťastný příběh z jedné továrny, kdy dělník měl za úkol ruční pumpou čerpat nějaký roztok z velkých barelů. Ale byl to hlava, tak si to ulehčil malým kompresorkem na 12V, který na sud napojil. Ten se trochu natlakoval a kapalina tekla trubkou sama. Pak mu někdo zavolal, stavil se na oběd a když se vracel měl tu smůlu, že přišel nevhod. Jelikož byl sud poloprázdný vešlo se do něj opravdu hodně vzduchu a ten při explozi zdemoloval celý sklad. Onen šikula to bohužel nepřežil.

Jak píše tak cyklická opravdu nebude. Bude to jen jeden pokus který skončí explozí. Dále bych chtěl poradit aby jste to nedělal ve sklepě. Takový tlak rázem uvolněný vám dokáže poškodit ušní bubínky i za dveřmi. Nezapomeňte že sklep je uzavřená místnost a tlak se nebude mít kam rozpínat.
Vemte radší dvě pneumatiky, na zahradě je dejte na sebe a dovnitř dejte nádobu. Upozorněte sousedy aď očekávají velkou ránu a směle do toho. Pneumatiky udrží případné šrapnely a tlak bude mět kam unikat.

PS: nevím proč tu vymýšláte takové blbosti když za 2500,-Kč se dá koupit 24l kompresor. Takovýhle soudek by stejně ničemu nepomohl.

Ve všem s Vámi souhlasím. Ten sklep má okýnka, uzavřený by nebyl a měl bych ochranu sluchu. :-)
Právě ten 24 litrový kompresor (Scheppach) si chci pořizovat, ale probém je u něj v hluku, ten bych k modelařině používat nemohl, S tím by mě žena rychle hnala z domu. :-) Podle toho, co napíše diskutující Yarda, bych od něj vzal tlakovou nádobu od helia na 18 Bar.

Ten scheppach mám doma a hlučný opravdu je, neni ale hlučnější než jiné kompresory. S hlukem se u kompresorů bohužel musí počítat. Jináč co se týče tlakových nádob tak vemte v potaz to ze scheppach má 24l zásobník který se mi vyprázdní (natolik že kompresor sepne) už za cca 2 minuty stříkáni airbrushem. Nejde o tlak nádoby ale o průtok vzduchu který neni malý. Tlaková nádoba když ji budete (aby to bylo tiché) tlakovat třeba kompresorem od ledničky (což vám potrvá hooooooooooodně dlouho) se vyprázdní v řádech minut. Moc stříkání si opravdu neužijete.

Edit: k tomu potřeba připočítat to že ta tlaková nádoba nebude moc bezpečná (přeci jen scheppach má 2 tlakové ochrany, jedna je automatické vypínání při 8bar a druhá je pojistný ventil). Hluk můžete vyřešit umíštěním do sklepa.

No tak sorry, no. Dotaz vyzněl trochu ve stylu "prostě to takhle chci, jestli se vám to nezdá tak si trhněte nohou a hlavně mi nepište, že to není dobrý nápad"...:-) Reakci jsem mínil poněkud ironicky.
Mohl bys přijímat sázky na to, kolik to vydrží a co uletí jako první. Jestli horní víko nebo ta pípa :-)