Vyhladaj mi ich ty, ked tvrdis, ze je to legenda.
Mne to naopak pride logicke vzhladom na vlastnosti gumy, ze zmes na zimne podmienky musi mat trosku ine zlozenie/vlastnosti ako ta letna.
Brzdne drahy na snehu su jasne, tam netreba ist za polarny kruh, takze sa bavme o tej adheziii a rad sa pozriem na relevatne testy robene v NASICH klimatickych podmienkach.
Problem je, ze toto nie je legenda, co sa siri medzi ludmi, toto som pocul x-krat od ludi z moto priemyslu, od vyrobcov pneumatik, cez odbornikov na dopravu, az po profesionalnych pretekarov. Podla teba by vsetci museli byt pod vplyvom legendy alebo sucastou globalneho sprisahania vedeneho mocnou gumy-loby.
Este ti dodam vysvetlenie.
Zdroj: Doprava a spoje –elektronický časopis Fakulty prevádzky a ekonomiky3. Vplyv pneumatík pre letné a zimné používanie
Teplota vonkajšieho prostredia a stav povrchu je hlavným faktorom pre výber pneumatík. Pokles teploty okolia pod 7°C je dôvodom na použitie tkzv. zimnej pneumatiky. Pri ich výrobe sa používa zmes, ktorá vplyvom nízkych teplôt tuhne pomalšie ako v prípade letných pneumatík. Pri vývoji zimných pneumatík sa používa silika v behúňovej zmesi, vďaka ktorej je možné vyrobiť mäkšiu zmes bez negatívneho vplyvu na jazdný výkon. Je to špeciálne upravený kysličník kremičitý, ktorý sa pridáva do behúňových zmesí. Pneumatika tak vyniká lepšou priľnavosťou najmä na mokrom a zasneženom povrchu.
dopravy a spojov Žilinskej univerzity v Žiline, ISSN 1336-7676