
Oprava starsieho gramofonu
Zdravíčko, potreboval by som konzultovať s miestnymi elektro-nadšencami, či stoji za to opravovať starší gramofón nižšej (a teda IMHO najnižšej možnej triedy). Nebavím sa o vzhľade, ide mi hlavne o mizernú kvalitu reprodukcie a pomerne výrazne... neviem ako to nazvať, gramofón proste sám o sebe vydáva zvuky, ktoré pri počúvaní rušia. Typ neviem naspamäť a je tu tma, takže... takže toto dopíšem až ráno.
Ak mas starsiu elektroniku tak kamos taketo veci vykupuje, opravuje a nasledne predava, vacsinou veci zo 70, 80 rokov minuleho storocia.
Mam jeden starsi gramofon + slusne repro (asi z nejakeho ineho typu). Nic dalsie. Cenu tohto gramofonu by som odhadoval na 5-10€ bez ohladu na stav, to by za ucelom dalsieho predaja odkupil iba blazon.
Cakam skor na nazor, ci by ten gramofon mohol slusne hrat a na nakopnutie - tj. co sa pri takychto pristrojoch zvykne v ramci opravy menit, nez na cenovu ponuku.
To je snad gramofon se zesilovačem, typická závada jsou svody a ztráta kapacity u elytů a rozpadlé hovňáky.
Co to jsou prosím hovňáky?
První odkaz v Google.
Tak to jsi mne pobavil.
Asi stejně jako, když jsem se dozvěděl, co je to šukafon.
O hovňácích jsem se ani na ČVUT FEL nedozvěděl
a) mechanika tohoto gramofonu je v podstatě rydlo, které desky zničí jak silou na hrot, tak hrotem, tak stranově, a vyreje do nich ještě hrubší drážky. Motorek se dá použít s vhodnými převody třeba na otočný gril nebo na nějakou pohyblivou reklamu, přenoskové ramínko je na vyhození;
b) krystalová přenoska je vyrobená z výbrusu Seignettovy soli (tetrahydrát vinanu draselno-sodného), která je silně hygroskopická, pohlcuje vzdušnou vlhkost, a postupně se rozpouští podobně jako cukr a vodivé polepy, ze kterých se snímá napětí jednoduše odpadnou a přestane fungovat. Takže když byste dnes koupil "novou" ještě nepoužitou třicet let starou přenoskou v originálním balení, přesto už nebude fungovat. Předělávat gramofon na jiné ramínko s malým přítlakem na hrot, antiskatingem, hydraulickým zvedáčkem a moderní přenoskou je zbytečné.
Neničte si desky, nechte si je u někoho, kdo má kvalitní gramofon přehrát na pásek (pokud máte kvalitní magnetofon) nebo moderně převést na digátální formát MP3, který přehrajete na všech dnešních přehrávačích nebo na PC.