Oprava starsieho gramofonu
Zdravíčko, potreboval by som konzultovať s miestnymi elektro-nadšencami, či stoji za to opravovať starší gramofón nižšej (a teda IMHO najnižšej možnej triedy). Nebavím sa o vzhľade, ide mi hlavne o mizernú kvalitu reprodukcie a pomerne výrazne... neviem ako to nazvať, gramofón proste sám o sebe vydáva zvuky, ktoré pri počúvaní rušia. Typ neviem naspamäť a je tu tma, takže... takže toto dopíšem až ráno.
Takze je to Supraphon nzc 070, HC 07. Zazraky od toho cakat nemozno, ale takto zle to povodne hrat nemohlo. Alebo mohlo a akykolvek zasah je zbytocny? Je tu niekto kto by poznal konkretne tento typ?
Je to tento typ:
nzc070.htm
V sedmdesátých letech jsme ho měli. Ty zvuky mohou být kromě zesilovače taky od přenosky, resp. její vložky. Šasi HC07 byla ta nejlevnější s krystalovou vložkou, moc bych se divil, kdyby ta byla ještě v pořádku. Jinak co se týká zesíku, bylo to šustítko už jako nové, tak samozřejmě platí to, co píše admin níže.
Ak mas starsiu elektroniku tak kamos taketo veci vykupuje, opravuje a nasledne predava, vacsinou veci zo 70, 80 rokov minuleho storocia.
Mam jeden starsi gramofon + slusne repro (asi z nejakeho ineho typu). Nic dalsie. Cenu tohto gramofonu by som odhadoval na 5-10€ bez ohladu na stav, to by za ucelom dalsieho predaja odkupil iba blazon.
Cakam skor na nazor, ci by ten gramofon mohol slusne hrat a na nakopnutie - tj. co sa pri takychto pristrojoch zvykne v ramci opravy menit, nez na cenovu ponuku.
To je snad gramofon se zesilovačem, typická závada jsou svody a ztráta kapacity u elytů a rozpadlé hovňáky.
Co to jsou prosím hovňáky?
První odkaz v Google.
Tak to jsi mne pobavil.
Asi stejně jako, když jsem se dozvěděl, co je to šukafon.
O hovňácích jsem se ani na ČVUT FEL nedozvěděl
Jo, gramofon se zesilovacem. Plosak mohol byt aj pristupnejsi ale uz ho mam viz foto. Nejaky tip na ozivenie potenciometrov bez ich rozoberania? Hovňáky pojdu vsetky von. Ani tie velke ruzove entity sa mi nepacia.
Do potenciometrů se stříkala červená Diava, když byl důvod. Tam bych závadu hledal až nakonec. Kdyby bylo nejhůř, pořád se dají sehnat za pár korun.
S tímhle bych se vůbec nedrbal... Krystalová přenosková vložka soustružící drážku a "kvalitní" zesilovač. Odevzdal bych to do elektroodpadu.
Ty zvuky, co gramo vydává znějí jak? JInak kvalitně to nebude hrát nikdy.
Správné nastavení síly na hrot je takové, když jde od drážky jemná špona. Tohle by nezachránil snad ani krautdrát.
Tak krautdrát je mocný nástroj, ale zázraky to nedovede... No, nebo se za chvíli dozvíme, že dovede?
Asi najrozumnejsia veta v tomto vlakne, po zvazeni som sa rozhodol rovnako. Ale celkom ma to chytilo, uz zhanam vyssi model Tesly na (ne)seriozne hratky.
Ked sa tanier tocil iba naprazdno tak ako bzuciace trafo a zapnuty elektromotorcek dohromady.
Za takový lowend mezi těmi lepšími lze brát model NC300, chybu nelze udělat s NC420, krásný NC430 je takový zlatý střed. NC440 a 450 jsou nyní již za nehezké peníze; o specialitách jako MC400 a MC600Q nemluvím. Spíš bych se jim ale vyhnul, ta elektronika v tom nebývala nejspolehlivější.
Za úvahu stojí určitě NC500 (praotec gramo Pro-Ject) a NC430.
Drbat se s tím původním fakt nemá význam...
Ten úplně největší problém je konstrukce šasi a pohonu talíře. Šasi je plechový výlisek, talíř též lisovaný (dost nepřesně) a velmi lehký, nevyvážený. K pohonu slouží asynchronní motor M101 - ten by byl vhodnější spíš k cilkulárce než ke gramofonu. Vrcholem všeho je třecí převod s mezikolem, který sám o sobě generuje hluk hlasitostí se blížící snímanému zvuku. Jaká náprava? Žádná - šasi by bylo nutné předělat tak, aby bylo výrazně těžší, plechový talíř nahradit soustruženým o výrazně větším průměru, aby i LP desky ležely celou plochou, zásadně změnit pohon (úplně jiný motor a převody případné přímý pohon) a vyměnit raménko s přenoskou. A jelikož raménko by muselo být téměř dvojnásobně dlouhé proti stávajícímu bylo by nutné výrazně zvětšit i šasi... Suma sumarum je použitelné pouze patní ložisko talíře. Úprava bratru za 15 tisíc pokud nepočítám vynaloženou práci.
perfektny popis
a) mechanika tohoto gramofonu je v podstatě rydlo, které desky zničí jak silou na hrot, tak hrotem, tak stranově, a vyreje do nich ještě hrubší drážky. Motorek se dá použít s vhodnými převody třeba na otočný gril nebo na nějakou pohyblivou reklamu, přenoskové ramínko je na vyhození;
b) krystalová přenoska je vyrobená z výbrusu Seignettovy soli (tetrahydrát vinanu draselno-sodného), která je silně hygroskopická, pohlcuje vzdušnou vlhkost, a postupně se rozpouští podobně jako cukr a vodivé polepy, ze kterých se snímá napětí jednoduše odpadnou a přestane fungovat. Takže když byste dnes koupil "novou" ještě nepoužitou třicet let starou přenoskou v originálním balení, přesto už nebude fungovat. Předělávat gramofon na jiné ramínko s malým přítlakem na hrot, antiskatingem, hydraulickým zvedáčkem a moderní přenoskou je zbytečné.
Neničte si desky, nechte si je u někoho, kdo má kvalitní gramofon přehrát na pásek (pokud máte kvalitní magnetofon) nebo moderně převést na digátální formát MP3, který přehrajete na všech dnešních přehrávačích nebo na PC.