Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem AUTOKLIMATIZACE

Mechanik, co mi plní auto za 100 kč (za trochu nafty) mi říkal, že u starších aut (8 let a více) jsou úniky z okruhu tak velké, že se plní klima jednou za rok, při troše štěstí jednou za dva.
Ono ten klima okruh není jen trubka od kompresoru, to je vedení k výparníku, vysoušeči a chladiči.I samostatný kompresor může být děravý.Nejčastěji to bývá chladič, protože i ten stejně jako vodní, není moc chráněn před kamínky a polétavým bordelem, které nasbíráte při jízdě.Už jsem se setkal i s nějakým ptákem, který byl nabrán v rychlosti přímo zobákem na chladič.
Dále potom může být netěsnící gumička v kterémkoli spoji.Může být děravý výparník či vysoušeč.

Dá se to najít pod ultrafialovým světlem, pokud bylo společně s chladivem napumpováno i barvivo.Dá se to i na přístupných místech najít detektorem plynu ( čuchátorem).
Pokud to bublá, je málo chladiva.I když přes ventilek si to trochu odfoukne, nemusí být v okruhu požadovaný tlak.Pokud není tlak, čidlo nesepne kompresor, aby nebežel bez chladiva.
Samovolnému pomalému úniku napomáhájí i drobné póry přímo v trubkách.Ono to pár let drží a pak najednou klima vypne.

Nevím, jak to mají citroni, ale třeba Volvo má slabinu ve větších vůli spojky kompresoru.Řeší se to sundáním klimaspojky a odebráním jedné ze tří podložek.Elektromagnet pak má sílu spojku přitáhnou a spojit.Dělá to při vyšších teplotách, kdy je v okruhu velký tlak a klima jede na max.Pak ta spojka není schopná utáhnout ten tlak.

Takže naplnit barvivem, vzít ultrafialovou lampu, zahučet do tmavší garáže, nasadit žluté brýle a hledat.pokud to není v motorovém prostoru, palubku dolů a kontrolovat výparník a vše kolem něj.

Reakce na odpověď

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny