Čím topit v zimě? Elektrokotel/dřevo
Máme doma elektrokotel 21kw (3x7 spirála)
Také máme Krbová kamna s výměníkem a rozvodem do topení.
Cena za elektřinu :
2 748,41 NT
3,273,12 VT
Cena za dřevo : 2kč/kilo (bříza 4,3kWh/kg výhřevnost)
Dům má vevnitř cca 200metrů čtverečních a používaný aktivně vytápěný prostor je cca 100 metrů čtverečních (přízemí)
Čím se mi vyplatí topit? Dokáže to někdo rozumně spočítat?
Jde mi o to, že mohu buď koupit dřevo rovnou usušené a naštípané za ty dvě kč/kg -nebo topit elektrokotlem.
Díky za rady.
Zdravím
Vzhledem k elektřině nepřepočítám,ale vezmu-li tu cenu dřeva v poměru k výkonu co uvádíte a porovnám-li např. s hn. uhlím oř.1 (bílina 17Mj/kg což je cca 4,7..kwh/kg)pak by to dřevo je-li za 2 kč/kg mělo být cenově výhodné topení. Vezmu-li ale v úvahu,že dřevo není stáložárným palivem (naproti uhlí a hn. uhel. briketám) a kamna s výměníkem nebudou předpokládám "kamny na dřevo s pomalým hořením" (neboť výměník = intenzivnější čili i rychlejší hoření/kvůli topné vodě/= častější přikládání)pak to pochopitelně asi bude o něco "pracnější" na obsluhu (přikládání).
Elektřina se obecně "oplatí" v případě "dobrého zateplení a tím minimálních tepelných ztrát" anebo také tam, kde lidem stačí "nižší" vytápěcí teplota.
Máte-li k dispozici "obě technologie" pak odhadujiže výhodné jak z hlediska tepelné pohody tak obsluhy by mohla být "kombinace", elektřina nastavena na úsporný nižší výkon (přez noc, v době nepřítomnosti, udržovací výkon)a kamny kde bude provoz spíše "přerušovaný" by se vždy lehce a "levněji" pak teplota zvedla na požadovaný standart či spíše nadstandart (máte-li rádi tepleji)
Obecně se uvádí že nejlevnější je dřevo pak hnědé uhlí a další tuhá paliva a pak plyn elektřina případně propan. viz:
http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/139- porovnani-nakladu-na-vytapeni-podle-druhu-paliva
U těch tuhých paliv pak cena nehledě na tabulku hodně kolísá v závislosti na sezoně (předsezonní slevy) a také místě nákupu, tak např. hn. uhlí je v určitých lokalitách až např. o 100 kč/q levnější u dřeva pak hodně záleží také "od koho" kupujete.
Tuhá paliva se většinou oplatí tam, kde jsou horší tepelně izolační vlastnosti objektu, u velmi velkých tepelných ztrát a velkých vytápěných objemů se paradoxně oplatí i "dražší" tuhá paliva jako černé uhlí nebo koks.
U tuhých paliv je ale někdy "PROBLÉM" s poctivostí prodejců, nezřídka se stává,že kupující koupí "nižší váhu" (množství) tuhého paliva než prodejce deklaruje, velmi se u nás v ČR "šidí a čachruje" nejen s uhlím ale i dřevem,jak již několikrát prokázala ČOI,konkrétně ve skladech paliv v místě mého bydliště byl "nejeden průšvih" s váhou takže na to je třeba si dávat pozor ve většině případů "nejde o omyl"
Já bych to řešil úplně jinak. Když dřevo tak kamna do každého pokoje, když je noční proud tak akumulačky.
Takže zbourat rozvod teplovodního vytápění a komín do každé místnosti. To se vyplatí. Akumulačky jsou dnes při tarifech úplně mimo.
My dostavěli nový domek, zdi porfix 30 cm, izolace polystyren 18 cm na fasádě, 20 cm v podlaze a na stropě 30 cm vaty.Taky zvažuji, jestli bude levnější topit dřevem (krbovky s výměníkem 12 kw do vody a 3 kw do místnosti, okna trojskla) topidla radiátory, pouze v koupelně podlahovka, dům klasickej bungalow 3+1, přízemní 135 m2 místnosti, a nebo topit elektrokotlem 12 kw a krbovky pouze občas.Tarif máme D45 D. Dřeva můžeme mít dostatek, dub, buk za 1000 kč za metr a nebo za 800 vyschlou borovici.
U těch "nových" "superzateplených" domků se už prý "oplácí" i ta elektrika, nejsem na to přímo odborník ale četl jsem, že je-li tepelná ztráta do cca 2kw pak elektrika, je-li to spíše 3 kw a víc pak spíš už plyn, větší tep. ztráta jak 4-5 kw se už zase může oplatit i ta TP,(kamínka) problém tuhých paliv u těch "nových zateplených domků" s minimálními tepelnými ztrátami může být a někdy bývá časté přetápění,čili tepelná nepohoda.
Každopádně si myslím, že mít v domku byť vytápěném elektřinou kamna alespoň teplovzdušná není na škodu, protože nikdy nevíte (porucha výpadek el.) takže ta kamna bych osobně měl jako nezávislý rezervní příp. podpůrný zdroj, na toto někdy postačí i obyč. teplovzduch..
Jinak já třebas bydlím v domku starém nezatepleném takže tam jsou dvoje "petrušky" a uhlí jasná volba.....U nového domku to buď s tím dřevem zkusíte nebo si nechte spočítat tep. ztráty a hned uvidíte na čem jste
Máme na zkoušku naštípáno 10 kubíků suché borovice, tak to zkusíme.Kamna máme Haas a Sohn TANAGA 12 Kw do výměníku a 3 do vzduchu.Mají terciální spalování, prý to pomáhá dohořívání plynů ze dřeva.Příští rok plánujeme ještě AKU nádrž 750 l.
K těm Petrám......zlatý kamínka.Před pár lety jsme bydleli v bytě co měl sice topení plynem (Vafky) ale součástí bytu byl komín, řádně vyvložkovaný a zrevidovaný.Koupili jsme nástupce Peter, nějaké Kerpen.a to bylo labůžo.Nasypalo se to do plna, zapálilo zvrchu a celou noc zajištěná tepelná pohoda.Topili jsme v obýváku a ventilátorem jsem teplo hnal do chodby a do pokoje.
Pamatuju, když měla babička v domě Petry v každém pokoji.Sice trochu pracné s nošením uhlí, trochu zaprášeno, muselo se zatápět, ale to teplo bylo úplně jiné, než z radiátoru.
Málá zvědavá otázka. Na kolik vás teplovodní systém vyšel ? To znamená komín , kamna , radiátory , rozvody , regulace a nádrž bude stát kolik ? Děkuji za info.
Jj.,"petry" (kerpenky)spokojenost, pohodička S tím dřevem určitě zkuste,na prodloužení udržení žáru se dá užít i pár hnědouhelných briket pokud je tedy kamna "smějí",na "borovici" jsem četl i kritiku kvůli její "smolnatosti" kdy na tuším nižší výkony ?, to prý nebylo dobré (sklon k dehtování)ale Vy budete topit "do vody" tam je třeba "ostřejšího" plamene,no tak uvidíte..., vyzkoušet je nejlepší pak už budete vědět co a jak
Tenhle rok pojedeme bez aku nádrže (už došly peníze, všechno padlo na barák) takže uvidíme, jak to bude s tím dehtováním.Příští rok ale necháme nádrž namontovat a to prý bude už o něčem jiném, bude stačit topit pár hodin "ostře" na maximální výkon kamen a až se aku nabije, nechává se to vyhasnout a dům pofrčí z nádrže.A projektant mi tvrdil, že pokud nebudeme přehnaně větrat, nebudeme muset topit každý den.
Uvidíme.Poslední zimy byly slabé, doufám že to tak bude i letos.
Tak tedy ať Vám to dobře funguje
Udává se že z jednoho kila dřeva dostanete při dobrém hoření cca 3kw . Pokud tedy máte kilo dřeva za 2kč vychází 1kw na cca 0,66 kč . U teplovodních topeništ je problém že vyměník ochlazuje spaliny a nevyhoří dřevoplyn . Klasicky to poznáte , že máte zadehtováno . Takže reálná učinost muže být okolo 50% (asi 2kw z kila) . Doporučuje se tedy spalovat ostře , ale moc si nepomužete - teplo pak vyletí komínem.
Ale i tak jednoznačně cenově vychází lépe topení dřevem.