Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Hořící el.kabel

Dobrý večer, potřeboval bych radu, byla zapojená žehlička, asi půl hodiny se s ní normálně žehlilo a pak začala elektrická šňůra v blízkosti el.zásuvky hořet. Rychle jsme žehličku vytrhli ze zásuvky - co to mohlo způsobit, bude lepší žehličku vyhodit? Do zásuvky jsem pak zkoušel zapojit jiné spotřebiče, vše normálně fungovalo. Je chyba někde v žehličce nebo ve šňůře? Díky za rady.

Hmm take se mi toto prihodilo byla vadna koncovka (u zasuvky)na kabelu konzultoval sem to ze znamim a rikal ze pry je to z vodiveho plastu anebotake mohla roli hrat vlhkost.
v hobby marketu koupit šnuru novou cca 80-160 kc podle délky šnury.

Tak nevím, dneska jsem do zásuvky /ale do jiné v jiné místnosti/ zapojil video Philips /starší, ale málo používané, naposled bez problémů asi před třemi měsíci/ a oheň, rána a vyhozené pojistky v bytě i na chdbě /podařilo se znovu nahodit/ To video už nemám momentálně odvahu tam znovu zapojit a vyzkoušet, ale jinak ta zásuvka normálně funguje/, Že by žehlička i video byly špatné, nemůže jít spíše o nějaké přepětí v síti? Volal jsem na nějakou help linku a řekli mně, že mám zavolat elektrikáře.

ne, "přepětí" ti udělá "oheň" ne v zásuvce, ale v samotném zařízení (přepětí totiž nemá na fungující vedení žřádný vliv).

Daleko pravděpodobnější je v případě hořícího přívodu nebo zástrčky závada v samotném přívodu, zástrčce nebo zásuvce, například: špatný kontakt mezi zásuvkou a zástrčkou, proražená izolace (mechanicky, elektricky), popř. rovnou zkrat. Typicky toto nastává u spotřebičů s vyšším příkonem (žehličky, friťáky, rychlovarky apod.), kde se odběr spotřebiče spolupodepíše na proudovém namáhání vedení.

edit: pokud se u tebe takové "ohníčky" opakují, je pravděpodobně problém v tom, že máte doma hliníkové rozvody, které se ve spojích (např. v zásuvce) prooxidovaly do stavu "polovodiče" a fungují jako teplomet.

IMHO ve snure, kdyz zahorela snura driv nez pojistky.
Kdyby to bylo v zehlicce, tak by to byl nejaky zkrat a pojistky by vylitly driv, nez by se snura poradne rozhorela.
Taky nam takhle po letech zahorela snura u zehlicky, vymenil jsem ji a je klid. Ony ty lanka se casem a ohybanim muzou polamat, pak to sice vede, ale jiskri uvnitr kabelu (pripadne se i vytahne maly oblouk) a ten pak muze zacit horet. Taky muze casem u toho zpuchret ta izolace (ci se propalit tim jiskrenim) a pak to udela vesely zkrat uvnitr toho kabelu a oblouk poradny. Vymenou za novy kabel se to vyresi na dalsich par let.
Rozhodne vem kabel opletany (v krame rekni, ze to chces pro zehlicku), jinak si strejchnes jednou a budes mit zablemcane pradlo a riziko dalsiho zkratu. Opletany snese kratky dotyk a je bezpecnejsi.

IMHO ve snure, kdyz zahorela snura driv nez pojistky.

to není tak jednoznačné: špatný kontakt prostě žhaví, tam šlus není. Problém je v tom, že staré hliníky jsou dělané z tvrdého plastu a ještě bývají zaomítnuty, takže se relativně účinně chladí do zdi. Vzniklé teplo však musí někam odejít, a to "po kovu" (tedy cestou nejmenšího tepelného odporu) právě do přívodní šňůry, která je (většinou) vyrobena naopak z měkkých plastů (ohebnost), které vysokou teplotu snáší podstatně hůře.

Samozřejmě pohyblivé přívody jsou z podstaty problematické, nicméně pokud to udělaly dva v krátké době za sebou, problém bude systematický, tj. na skoro 100% ten hliník.