Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zapojení transformátoru

Čau,
mám takový dotaz. Učinil jsem objev. Našel jsem doma tráfko z rádia 220V na 3V 200mA, no a tak jsem na dráty, ze kterých jdou normálně 3V napojil baterku a z druhý strany, kudy běžně proudí 220V jsem dostal šlupu.
Co to znamená? Že když se to otočí, tak to trafo znovu vyrobí 220? :-D

Díky za osvětu

Transformátor nic takovýho neobsahuje

to máš těžký, když většina ještě holý trafo neviděla a někteří říkají transformátor i spínanýmu zdroji k notebooku.
Jinak pro tazatele, ano trafo funguje oběma směry, a ano i připojením (tedy přesněji v okamžiku odpojení) stejnosměrného zdroje lze na výstupním vinutím obdržet napěťovou špičku. Ono stačí držet v ruce jenom dráty k 12V relé. Pokud v něm není zhášecí dioda, taky pěkně kopne.