Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem koupě lana

tak jsem si koupil v Lidlu lano pevnost v tahu 110kg.Potud vše v pořádku.Když jsem sundal leták ze svazku tak tam bylo upozornění přečíst si rub letáku. Cituji-

Nevhodné pro jištění osob
Nepoužívat pro dětské houpačky
Nepoužívat k fixování nákladů
nezatěžovat přes udané zatížení to má logiku
Nevhodné pro dynamické zatížení
nezvedat břemena
netahat přes ostré hrany to beru
Nezauzlovat uzle snižují nosnost a další nepodstatné bla bla bla.
na druhou stranu ale lano plave na vodě.Tak mám za to že místo lodičky dobrý.Ale nekupte to za 150 kaček.Ale jako for dobrý ne?

Předmět Autor Datum
Když už jste ho koupil, asi hledáte použití: a) s průměrem 9,5 mm je docela vhodné na nácvik vázání…
náhodný 19.07.2015 11:26
náhodný
Tak zde si dovolím okomentovat. a) By se dalo, ale nezapomenout že "Nezauzlovat uzle snižují nosnos…
IkaSGC 19.07.2015 11:38
IkaSGC
Lano pro jednorázové použití. Lehčí jedinci se na něm mohou pověsit, ale bez zhoupnutí.
karel 19.07.2015 11:50
karel
monkey fist je spíš primitivni zbraň
Redsnake 19.07.2015 14:55
Redsnake
Jestli to nebude na domácí výrobu demonstračních šibenic. Nebyly vedle složený plaňky?
Noe 19.07.2015 12:19
Noe
Průmyslové zboží lze v Lidlu vrátit do 14 dnů bez udání důvodu.Sami to nabízí a myslím že i tisknou…
Karel04 19.07.2015 14:56
Karel04
já vím že to bez problému přijmou a vrátí peníze.Ale nechám si jej.Je pěkně barevný,asi z něj něco u…
dabac 19.07.2015 19:11
dabac
Nevhodné pro jištění osob-logické, nikdo jej nesmí používat jako lano horolezecké Nepoužívat pro dět…
trtr 19.07.2015 19:24
trtr
Myslim ze se pletete, houpacka obvykle nema dynamicke zatizeni, zrychleni zde nikdy nepusobi primo n…
whyki 10.07.2016 10:47
whyki
To by ste sa divili z čoho je to lano spravené: oplet vyzerá ako bežné profi lano, a až po rozbalení…
janoo 21.08.2016 20:19
janoo
Mimochodem, neexistuje uzel, kterej by nesnizoval pevnost lana. Ty nejlepsi a blbe se vazici ji sniz…
bahno 19.07.2015 20:47
bahno
Pokud vím, tak v Lidlu se prodávaly dva druhy lan. To plovoucí s menší pevností a potom s dvojnásobn…
PLV 15.07.2016 10:01
PLV
na mě to spíš působí jako něco vyrobeno pro lidl :-) to lano můžou vyrábět někde, uvedeným postupem,…
dan009 19.07.2016 20:49
dan009
Lano je zajímavé téma.
čumil_old 19.07.2016 21:05
čumil_old
Já bych si tipnul, že ta firma co to vyrábí nebo s tím kšeftuje nabízí i horolezecká lana, lana pro…
Yarda 20.07.2016 07:26
Yarda
Tohle lano je spíš technologií šňůr do batohu - lehce opleteme něco laciného, aby to bylo tlustší do…
kejki 21.08.2016 22:59
kejki
No, já ho koupil k jiným účelům. Vázacím. Je pravda, že se horní vrstva pomalu rozedírá, ale jinak l…
klucivnesnazich 30.07.2019 14:28
klucivnesnazich
Hmm díky za informaci, akorát to datum že 2015! poslední
jezekhifi 30.07.2019 16:31
jezekhifi

Když už jste ho koupil, asi hledáte použití:
a) s průměrem 9,5 mm je docela vhodné na nácvik vázání uzlů

b) plave, takže na něj můžete přivázat záchranný kruh a zkuste si nácvik házení do dálky a na cíl a možná někomu zahráníte život, že mu hodíte do vody na laně záchranný plavací kruh, na kterém se bude držet a možná ho budete moci i přitahovat ke břehu, když se nestrefíte, přitáhnete ho na laně zpátky a zkusíte hodit znovu.

c) pokud se pod někým prolomí led a marně se bude snažit vyškrábat z vody, skutečně marně, protože to bez pomůcek nejde, můžete na konec lana přivázat silnější, asi metr dlouhý klacek a hodit mu ho co nejblíž, případně až za tonoucího a pak ho na laně přitahovat až k němu, aby na něj dosáhl, klacek může dát přes díru, vzepřít se o něj a vytáhnout na led a pak ho i s klackem můžete přitáhnout ke břehu

d) můžete si zkusit ověřit teorii, že lépe se hází celý svazek lana a držíte konec, než mít lano stočené u nohy a házet jenom volný konec, daleko nedohodíte, ledažebyste na konec přivázal nějaký předmět, někteří zálesáci mají pro tento účel tak zvanou opičí pěst, což je důmyslně udělaný uzel ve kterém je nějaké závaží, třeba oblázek.

e) nebo jste lano kupoval pro nějaké své vlastní zamýšlené použití, pochlubte se..?

Tak zde si dovolím okomentovat.

a) By se dalo, ale nezapomenout že "Nezauzlovat uzle snižují nosnost"

b) Přivázat záchraný kruh ano ale pozor na ty ule viz bod a). Dále pak "Nevhodné pro jištění osob" a "Nepoužívat k fixování nákladů" a "Nevhodné pro dynamické zatížení". Z toho plyne že bych opravdu nepoužíval k tomuto účelu.

c) Podobně jako bod b) ale ještě bych rád dodal "netahat přes ostré hrany", přeci jen takový prasklý led umí být ostrý. Takže určitě ne !!!

d) Ano takto by se to dalo použít. Jen pozor opět na ty ulíky.... Navíc pokud ho budete házet před sebe tak pozor na ostré kamení, beton a podobně.

e) Jako další pouzití mě napadá smotat ho do krásného klubíčka a dát zarámovat. Tam se mu alespoň nic nestane.

Průmyslové zboží lze v Lidlu vrátit do 14 dnů bez udání důvodu.Sami to nabízí a myslím že i tisknou na každé účtence.Stržení návodu za účelem přečtení textu na rubu dle doporučení by nemělo být problémem při vracení.Jinak jim řekni,ať zajistí návod čitelný bez poškození obalu.

Nevhodné pro jištění osob-logické, nikdo jej nesmí používat jako lano horolezecké
Nepoužívat pro dětské houpačky-logické, viz dynamické zatížení (nosnost je statická)
Nepoužívat k fixování nákladů-logické, v případě vázání těžkých nákladů (na autovozík kolikrát lidi dají to, co je ani vozit nesmí-myslím přeložení
nezatěžovat přes udané zatížení to má logiku
Nevhodné pro dynamické zatížení-viz horolezectví, přeprava nákladu v autě a houpačky
nezvedat břemena-myšleno není určeno pro stavební účely (vrátek)
netahat přes ostré hrany to beru
Nezauzlovat uzle snižují nosnost a další nepodstatné bla bla bla- logické, pokud je lano tzv. hodně umělé (lámou se vlákna-obdoba ocel. lan)
na druhou stranu ale lano plave na vodě.Tak mám za to že místo lodičky dobrý.Ale nekupte to za 150 kaček.Ale jako for dobrý ne?

Myslim ze se pletete, houpacka obvykle nema dynamicke zatizeni, zrychleni zde nikdy nepusobi primo na lano, ale zatizeni je konstatni podle toho jake je odstredive zrychleni.
Pokud to zjednodusim tak staticke zatizeni znamena v tahu, dynamicke v trhu.

Lana delana pro dynamicke zatizeni jsou obvykle pruzna(horolezezka), to znamena ze se v trhu a zatizeni protahuji, to pro houpacku nechcete. Jinak s houpackou je asi problem v maximalnim zatizeni 110 KG je malo, obecne nechapu jak takhle tluste lano muze mit tak male zatizeni.

To by ste sa divili z čoho je to lano spravené:
oplet vyzerá ako bežné profi lano, a až po rozbalení zistíte v ruke divný pocit, pri použití divné chovanie, a keď nazriete pod oplet, z čoho je robené vnútro, tak tam nájdete presne ten istý materiál ako sa dáva do vankúšov, alebo ako tlmiaci chlpatý materiál pre balenie krehkých výrobkov:

lano.jpg
vpz5txr9r
[img]https://s3.postimg.org/vpz5txr9r/lano.jpg[/im g]

Houpačka má dynamické zaťaženie, nebojte sa že nie. Nemôžete vychádzať z modelu závažia zaveseného na lane, ale z toho, ako do houpačky niekto skočí, alebo ako sa snaži rozhojdať, tam sú iné dynamické sily ako pokojné závažie v modeli.

Toto lano bolo roztrhnuté už pri zaťažení vo vise do 30kg: vnútro sa roztrhlo, vonkajší oplet to ešte ustál. Naozaj je vhodné na hocičo, okrem tých zakázaných vecí, čo si môžete prečítať až doma, na vnútre obalu, keď lano rozbalíte: na nič. Alebo na okrasu.

na mě to spíš působí jako něco vyrobeno pro lidl :-) to lano můžou vyrábět někde, uvedeným postupem, ale vynechá se např. odzkoušení a certifikace apd. takže vlastně píšou, že za nic neručí. problém je v tom, že v tomhle případě není nikdy jisté, jestli dodrží technologický postup a z důvodu "cost cutting" to někde neojebou a pak ví pánbůh nejen jaká je nosnost, ale hlavně ta spolehlivost, respektive životnost. na druhou stranu s rozumem se to podle mě použít dá. asi bych na tom neslaňoval vysokou skálu nebo se za to nepřivázal před skokem ze žďákovského mostu. ale natáhnout to na chalupě na ručkování nebo na strom (nejlépe dvojmo) nebo dvojmo na houpačku by mělo jít. obecně cokoliv zdvojeného nebo jinak jištěného by jít mělo. záleží na použití a délce lana. rohožka je krajní řešení, to bych si z toho radši udělal opasek poslední záchrany :-)

Já bych si tipnul, že ta firma co to vyrábí nebo s tím kšeftuje nabízí i horolezecká lana, lana pro dětské houpačky, lana pro zdvihání břemen atakdále. Ale ta lana mají spoustu certifikátů, zkoušek a podobných věcí bez kterých je nelze podle různých zákonů a nařízení používat, firma má nějakou cenovou politiku, aby na nich vydělala a nechce je prodávat pod touto cenou. Pak jsou potenciální zákazníci co by potřebovali jen nějaký špagát, ale certifikované lano si za tu cenu kupovat nebudou. Tak se jim prostě nabídne lano co třeba je vyráběné stejně jako ta certifikovaná lana, má stejné vlastnosti, ale je podstatně levnější (i když ne tak levné, aby na něm firma prodělala) a aby si lidi tahle lana nekupovali a nepoužívali místo těch certifikovaných, tak k nim přibalí leták, že tohle lano se hodí akorát na to, aby si ho zákazník vystavil do vitríny a občas se na ně kouknul.
:-D:-D:beer:

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru