Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vrstva štěrku do základů?

Dobrý den, je nutné dávat do vykopaných základů (např. pro plot nebo při tvorbě betonových patek) vrstvu štěrku? Někde jsem viděl, že rovnou vylévali beton, jinde dali třeba 5 cm štěrku a až pak beton. Ten štěrk je tam přeci kvůli vzlínání vody.

Díky za vysvětlení. Ještě bych přece jen uvedl jeden příklad a to ohniště (na videu od 1:10). Podle vašich rad bych jen vykopal třeba těch 30 cm a rovnou vylil betonem (tu kari síť bych tam asi dal, aby nepopraskal beton).

Na videu odkopou 30 cm hlíny, vysypou hrubým a jemným štěrkem, dají folii a až pak vysypou betonem. Pokud tam ten štěrk a folii nedává kvůli vzlínání vody tak proč?

Na konci videa je e-mailová adresa. Věřím že rádi vysvětlí proč ta fólie. Mně napadá jediný důvod. Aby beton, potažmo cementové mléko z něj nezatékal do kameniva. Kari síť tady proč ne. Budem-li se držet základů v rozumných základových podmínkách, je to nesmysl.

EDIT: Ještě dodatečně.. mně by naopak zajímalo proč ty pražce obalili pískovanou lepenkou. Aby jim dříve schnily?