Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Snížení okna - jaký materiál na výplň?

Dobrý den kutilové,
rád bych Vás poprosil o radu, jaký materiál použít na výplň mezi stávající ostění a okno, které bych chtěl mít o 100 mm nižší, viz. nákres. Důvodem snížení je do budoucnu instalovaný SDK podhled.

Moje myšlenka: XPS lepený na penetrovaný povrch pomocí nízkoexpanzní pěny + mezery mezi XPS a stěnou touto pěnou vyplnit. Je to reálné? Pokud je to blbost, co navrhujete?

Díky za cenné rady.

Jestli bude okno do 150 cm šířky, jednokřídlé, bez obav použijte polystyren. Pokud ale bude dvoukřídlé, nebo širší, je nutné kotvit i nahoře, takže bude vhodnější desítka Ytong, nebo se domluvit s dodavatelem okna a ti ho osadí s rozšiřovacím profilem. To se pak v budoucnu může hodit kdybyste si chtěli pořídit venkovní žaluzie.

Děkuji Vám za radu, ještě že jste se ozval. Okno bude bohužel široké cca 2100 mm, třídílné, krajní křídla otvírací, prostřední díl pevný. Jakým způsobem, prosím Vás, připevnit ytong k překladu (nejspíš 2x I profil, mezi nimi cihla) ze spodu? Přilepit pěnou nebo lepidlem? Bude ytongy nutné kotvit? Děkuji

Děkuji Vám špione a omlouvám se, že reaguji se zpožděním. Bude ale nutné síťování a ALU roh se sítí, když se na ytong bude lepit s přesahem na rám okna zateplovací polystyren? (Ytong bych nalepil tak, aby lícoval se současnou fasádou). Dle mého laického názoru je to zbytečné. Díky

Nutné to není. Spíš jen pro dobrý pocit a jako pojistka. Tam kde bude Ytong posléze "podepřený" rámem okna a přetažený zateplením být nemusí. Na vnitřní stranu do místnosti bych ale určitě síťoval protože časem se může přihodit mnoho faktorů díky jimž se v omítce může vykreslit neestetická trhlinka.

Skvěle, s vnitřním osíťováním s Vámi naprosto souhlasím, tam bych to neriskoval bez perlinky. Jen Vás ještě poprosím o poslední radu - jsem stavebník začátečník a tak mi ještě některé detaily a technologické postupy unikají.
Pokud budu napojovat Ytong na půvdní zdivo a omítku jak mám postupovat?

a) Nalepit Ytong tak, aby lícoval s původní cihlelnou zdí -> otloukat část staré omítky (cca 15 cm?) -> našpricovat řídkou cementovou směsí ytong i cihlu -> dále nanést jádrovou omítku s perlinkou -> zaštukovat,

nebo

b) Oškrábat cca 3 - 5 mm staré omítky ze zdi (cca 15 cm široký pruh) -> nalepit Ytong tak, aby lícoval s oškrábanou omítkou -> oškrábanou omítku napenetrovat -> nanést lepidlo s perlinkou jak na ytong tak na napenetrovanou omítku -> štuk

Děkuji Vám.