Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Plynový sporák - plamen se zeslabuje

Dobrý den, mám problém s plynovým sporákem. Trouba jde v pohodě zapálit. Poté zesílím plamen abych troubu vyhřál, ale po cca 2-3 minutách se plamen sám zeslabí na minimum, i když je knoflík nastaven na max, nebo kdekoli. Trouba nezhasne, ale plamen už dále nejde zesílit a zůstává na minimu. Vařiče fungují normálně..

Děkuji velmi za radu :)

Prvně to znamená sehnat náhradní pojistku podle typu sporáku. U těch starších byla měděná trubička plněná kapalinou, která vedla od hořáku trouby ke kohoutu (tak jak bývaly teploměry chladicí kapaliny u starých aut), novější mají pojistky elektrické. Postup výměny lze vysledovat podle způsobu umístění ve sporáku.

Čerta starého pojistky, termo pojistka zhasne hořák úplně. Je to závada termostatu ventilu trouby. Musí se vyměnit celý "čudlík" včetně měděné trubičky, která vede z ventilu (zezadu) až do trouby a zasahuje koncem do plamene hořáku. Tento kapalinový termostat zajišťuje, aby trouba udržovala nastavenou teplotu na "knoflíku". Termostat s ventilem činí pevný celek, který se mění najednou. Nezapomeň při výměně uzavřít plyn do sporáku, může to docela slušně bouchnout. Výměna není složitá, sám jsem jí kdysi dělal. Ventil tuším drží na jedné matici. Můžeš zkusit ještě nastavit tento ventil, i když si myslím, že zmizela kapalina z termostatu. Stáhni knoflík trouby z trnu ventilu, vevnitř trnu je díra a tam je malý šroubek, zkus to otáčením šroubku nastavit na větší plamen, ale pozor, termostat to musí uregulovat, jinak tě žena ztluče, až jí to bude pálit buchty. Ještě mne napadlo, že ten konec termostatu, co je v plameni, byl nějakou ránou příliš moc zanořen do plamene. Zkus trochu odehnout.