Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem 0/1 náhodně - obvod

Zdravím vás lidi,
potřeboval bych poradit... S jedním kamarádem jsem se vsadil, že postavím generátor náhodných čísel pouze s použitím klasických součástek... Žádné integráče ani procesory a podobné voloviny ;) Mám celkem představu jak to udělat, akorát mám problém už ze začátku... Proto žádám vás. Neznáte někdo jednoduchý obvod, který mi náhodně vygeneruje na výstupu buďto 0 nebo 1. Čili nesepnut/sepnut? Ale aby to bylo náhodně, žádný obyčejný flip flop co se bude pouze přepínat, prostě aby náhodně vygeneroval to či ono... Předem díky ;)

Nic jednodussiho by nebylo? Tuhle ulohu resi desitky spickovej kryptografu a ty ocekavas odpoved na kutilsky poradne...
Muzes zkusit sumovej generator - v podstate zesilovac s diodou na vstupu - zesilit a prohnat to OZ jako komparatorem a brat vystup z toho.
Nicmene, nevim nevim jak to dopadne, je-li tvuj kamos dost kovanej v matematice a bude to testovat na nahodnost...

Zapoj dvě až tři časový relé s málo rozdílným časem, jejich kontakty dej do série, nebo sérioparalelně a máš to hotový. Buď sepnou současně, nebo jen jeden z okruhů... Pokud se chceš úplně vyhnout elektronice, použij bimetal, nebo starší relé s hodinovým strojkem.
A nech "bahno a týmy vědců", ať si bádají dál :))

Taky to nic světobornýho není. Víš, co je to bimetalový spínač? Třeba sarší přerušovač blinkrů. Zapoj dva do série a k nim jeden paralelně (každý na jiný příkon žárovek), to celé do série se žárovkou a baterií. Bude to zcela náhodně blikat podle okolní teploty, výkonu žárovky a toho, jak se různé časy sejdou. Je něco méně stabilního a jednoduššího?

No původně jsem chtěl vyloženě generátor, který po zmáčknutí tlačítka vyhodí buď 0 nebo 1 ( asi blbě řečeno), ale tohle se určitě využít dá ;) Holt zapojím mozek trochu víc, ale to se dá nějakým způsobem vymyslet ;) Jinak jaké napětí je na něco takového obvykle potřeba? Jen se tak ptám, abych věděl s čím počítat ;)

Zkus si házet mincí "orel-panna", nebo koukat na projíždějící auta a brát poslední číslici v SPZ - "sudá-lichá", nebo z pytlíku tahat černou kuličku nebo bílou "černá-bílá", nebo si volit šachovou figurku ze dvou pindíků schovaných za zády, apod. a je to náhoda docela náhodná i bez integráčů a podobných součásetek.

Pokud bych to chtěl řešit tak bych si udelal nejdřív pár pokusů se 2 relé které se navzájem blokují "které bude rychlejší prostě" jakmile by jsi našel 2 soběrovná relé tak by to byl jejich souboj. Dá se to s plachtou přes oči nazvat jako náhoda?

Ne ptz mas tam vzdy nerovnake. HW random generatory pouzivaju sum, ale obavam sa ze dotazovatel to neda.
P.S> aha on chce po zmacknuti tlacitka, tak na to staci oscilator a nasledne 1 klopny obvod, nahodne je potom to zmacknutie tlacitka (klopny obvod sa da urobit z 2 tranzistorov, oscilator tiez)

Ak tam chces mat interakciu uzivatela (stlacenie a pustenie tlacitka, tak si urobis oscilator
http://www.talkingelectronics.com/projects/5-Proje cts/Projects16.html
kondenzatory len 100n nech to kmita rychlo, a oscilator staci bez LED (namiesto LED daj drat), a nasledne z jedneho kolektora pripojis drat cez tlacitko na jednu bazu klopneho obvodu ktory si urobis z dalsich 2 tranzistorov, to je to same zapojenie jak ten oscilator, akurat namiesto kondenzatorov je drat.
Ked drzis tlacitko tak klopny obvod kmita spolu s oscilatroom, ked pustis tlacitko (pustenie tlacitaka je tvoj nahodny jav) ostane klopny obvod na nahodnej urovni. Klopny obvod bude mat tie LED (staci jedna ale mozes aj dve LED jak na obrazku, nech je jasne viditelny stav)