Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak vypadají základy domu?

Zdravím, nevíte někdo jak vypadají základy domu? Potřeboval bych vědět jenom jednu věc. Jsou základy jenom pod zdmi, nebo pod celou plochou domu? Jde mi o tohle: když je ve starším zděném domě ve sklepě betonová podlaha, jak asi může být ten beton silný?

Základové pasy se dělají pod zdmi, podle projektu. Šířka bývá někdy stejná jako zeď, většinou o kousek širší, může být i mnohem větší, závisí to od podloží.
My jsme dělali pasy 120 cm široké, vysoká hladina spodní vody a písčitý terén.
Pak se prostor mezi zalije betonem taky a položí se vodorovná izolace, jež se spojí/svaří s pruhy izolace pod zdmi.
Takže až budeš kopat, tak prokopneš vodorovnou izolaci a může být zaděláno na problém.
Tloušťka betonu... jestli je to za komunistů stavěno jako soukromý dům, počítej tak 6cm nad izolací(lešenová trubka jako vodítko) a min. 10 -15cm pod ní.
A jestli jsi pechař, tak budeš kopat v místě, kde vylili zbytek z mixu do nějakého dolíku.:-D

aha, tak to je hodně, to by ani nemělo smysl do toho něco kopat.
Je to bytový dům stavěný v 50. letech, mně napadlo že bych si ve sklepě udělal v zemi díru ve které by vydržely dýl brambory, ale to by ten beton musel být tenší.
A k čemu je dobrá vodorovná izolace? To jako kdyby se náhodou pod barákem objevil pramen?
Stejně tam občas prosakuje skrz zeď, když taje sníh.
Myslíš že kdyby se prokopla nebo třeba jen provrtala díra do podlahy, že by tam mohl být zdroj užitkové vody zadarmo?:)

Prasak: Proti zemní vlhkosti chrání přece ta izolace, co je zvenku na obvodových zdech, respektive na jejich podzemní části. Když je barák odizolovaný po obvodu, tak kde by se vzala vlhkost pod barákem? Já sem viděl i barák kde byla ve sklepech podlaha z udusané hlíny, a vlhká rozhodně nebyla.

Jo ale jak by se dostala pod dům? Jedině pramen který by vedl někde prasklinou ve skále, jako v Karlových Varech?
Spodní voda snad prosakuje hlínou a zadržuje se na skále co je pod ní. Základy by měly sahat až na skálu, a když jsou utěsněné obvodové zdi, tak by se voda pod barák vůbec neměla dostat ne?

Tohle byla brnkačka. Vyčerpala se voda, bleskově se položila geotextilie, písek, trubka tlakové kanalizace, písek a zasypalo se to. Stavět pod hladinou spodní vody lze celkem snadno. Vedle objektu se vykope čerpací jímka, hlubší než jsou základy. Osadí se čerpadla s hladinovým spínačem a staví se v suchu.

Dobrý den,zadavatel neuvádí žádné parametry kde se sklep nachází a lokalitu s výší spodních vod,takto není téměř možné odpovědět na danou problematiku.
Já mám třeba studnu hlubokou 3,5 metru a v ní 1,8 vody.Je u nás voda povrchová a velice mělko.
Proto,zadavateli ,popište blíže hloubku sklepa od okolního terénu,kde dům stojí,svah,nebo dolik,jaké je podloží a jak to vypadá v okolí se spodní vodou.:-)