"" závísí od tlaku ve vodovodním radu"" "" také od obsahu vzduchu ve vode""
To bych tak netvrdil. Na tlaku ve vodovodu to nezáleží vůbec, pokud tlak nepřevyšuje pojistný tlak ventilu, pak by však voda tekla stále, nejen při ohřevu. A měl by být redukční ventil.
Vzduch obsažený ve vodě je zanedbatelný, navíc je na rozdíl od kapaliny stlačitelný, takže změna teploty u vzduchu nezpůsobí podstatnou změnu objemu.
Množství odkapané vody záleží na rozdílu výchozí teploty vody a oteplení. (teplotní roztažnost vody). Dále na objemu bojleru, z většího bojleru odkape více, než z malého.
Například ze 200l bojleru vyteče 2x více než ze 100l, při stejném oteplení.
Řeší se to montáží expanzní nádoby, ale pro běžné bytové zásobníky to považuji za zbytečnost, několik litrů vody za měsíc je jako jedno spláchnutí WC, tedy zanedbatelné.
Odkapává při ohřevu většinou studená voda, protože bojler ohřívá od vrchu (teplá jde nahoru) a poj. ventil je na přívodu studené. Jen při dohřívání může odkapat trochu teplé. Opět odkapání trochu teplé je asi jako opláchnutí hrnku od kafe. Ve srovnání s osprchováním je to zanedbatelné.
Tedy odkapávání vody při ohřevu, pokud při vypnutí ohřevu ustane, je naprosto normální a nutné. Je to i hlavní funkce pojistného ventilu. Pokud by pojistný ventil nefungoval a neodkapával, tak i při normálním ohřevu by došlo k roztržení bojleru.