Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Těsnění zahradního čerpadla na zalévání

Prosím o radu, jak správně utahovat těsnění starého čerpadla. Těsnění je téměř nové.
Mezi motorkem a čerpadlem jsou šrouby vedoucí z motoru tomu, co tlačí na těsnění v čerpadle (nevím správný název).
Na šroubu jsou na obou stranách matky, jedna u motoru, druhá u té snad příruby, nebo jak se to jmenuje.
Když utahuji matku, točí se mi celý šroub i s oběma matkami.
Když se postavím čelem k čerpadlu( pumpě), kterou matku utahovat, a tu na druhém konci udržet bez pohybu?

V návodech na internetu je pouze darling a má tam šrouby jen krátké, zakončené jednou matkou, potom je jasné, co utahovat.
Lépe by bylo nakreslit, ale to neumím, tak snad mi někdo porozumí.... děkuji...

Omlouvám se, přesně to není. Vyfotila jsem nákres, ale neumím sem vložit.
Ty matky jsou obě před tou přírubou, jedna před ní a druhá u motoru. Za tou přírubou u pumpy už žádná matka není.
Něco jako by vzhledově činka mezi pumpu a motorem.
Omlouvám se, je to se mnou těžké.

Dobrý den,pokud se jedná o dotažení brýlí s ucpávkou,tak i zkušený řemeslník,který to dělal nesčíslněkráte může udělat velkou škodu-litinové brýle prasknou,nejdou vyměnit jen tak,musí se rozebrat komplet celé čerpadlo.
Sežeňte odborníka ,někoho staršího věku,který tato čerpadla zná,posoudí problém a případně vymění ucpávky a seřídí přítlak brýlí.
Vím,že jsme na kutilské poradně,ale toto bez dlouhými lety získaných zkušeností a citu "před prasknutím přestat" nezvládnete,tato práce mě živila a i tak čas od času brýle praskly,ale vím co dál,ale to už je jiná kategorie,přesně a funkčně sesadit rozebrané čerpadlo zpět.
Nevím co na čerpadle nejde,jaký je důvod utahování matek,popište problém.

Pokud se do utahování pustíte,pusťte někde vodu,ať čerpadlo běží a dotahujte za chodu,pozor na úraz od hřídele,ucpávka se chodem zahřívá a lépe sedá tam kam má,nepřetáhout,jen opravdu s citem.Před touto operací namazat šrouby pro příští snadné otáčení matek a stříknout trošku oleje po obvodu brýlí,který zalézá do čerpadla,zabráníte opření a následnému prasknutí.:-)

Dobrý den,
děkuji za podrobné rady. Tomu všemu rozumím.
Už třetí rok se s tím trápím, vyměnil se koš i roura do studny, bylo to v pohodě cca dva měsíce. Potom začala voda zase utíkat. Čerpadlo s motorkem mám ve vyzděné ,,díře'', kam musím k zalití pumpy vlést. Také jiný pán rozebral pumpu a vyčistil, tedy to už je dva roky.
Letos najaře se vyměnily ucpávky ( ty tři bílé tkanice) a zase to běželo cca tři měsíce.
Byly tu už dva instalatéři, ale moje zkušenost je prabídná. Jeden pomlouvá názor druhého... naposledy pán důchodce vyměnil ty ucpávky... a je to tady znovu. Podle něho to nasává vzduch a je třeba těsnění utahovat. Dělala jsem to celá léta, i u darlingu, a v pohodě.
Pán už mi nechce do díry lést, že ho bolí koleno. Ale nyní mě tak zblbnul, že jsem přestala věřit, že to utahuji správně.
Když utahuji matku, točí se celý ten šroub. Voda tam ale kape jen maličko, to je v pořádku.
Vody je tady vždy dost, spodní voda je nyní 1,2 m. Ve studni je i funkční velká ruční pumpa, opravená a bez problému.
Vodu tady nikdy tímhle motorkem nelze vytáhnout, jsme blízko Labe.
Já to prostě nemohu vzdát a stále odkrývat a lést do díry, nejsem už nejmladší.
Ale je to jedna z mých černých můr----poteče----nepoteče---
Sousedé mi řeknou, že to je normální, že také ,,zalévají::
Já se s tím nějak nemohu smířit, v dnešní době...
Děkuji za Váš čas

Zdravím, napište parametry, které potřebujete-tj. připojný rozměr sání, výtlak, množství, které potřebujete a také hloubku sání a výšku výtlaku. Také je důležité vědět, jestli je voda čistá či trochu znečistěná. Třeba někdo poradí lepší čerpadlo, bude to bez nadměrné údržby a se zárukou. Staré čerpadlo si uschováte či ještě možná někomu za nějakou korunu prodáte.

Děkuji,
ale to budu potřebovat poradu. Nevím, co je přípojný rozměr sání ani výtlak.
Množství je na malou zahrádku 15x10 m studna hluboká cca 4 metry, hladina vody od země 1,2 m.( Polabí).
Roura do studny je plastová, stejná jako u malého darlingu.
Tak zatím děkuji.

Dobrý den,dle mého názoru to koupí nového čerpadla nevyřešíte,píšete, nový koš,jaký model koše,jak vysoý sloupec vody tlačí na klapku v koši,ta sací trubka je dokonale svisle připevněna?
To je totiž základ všeho dění u sání.A jako dodatek,sice už jsem to někde uvedl v jiné diskuzi,dávám nad koš zpětnou klapku a nedochází k úniku vody přes uzávěr v koši.
Celé je to tak,když čerpadlo zalijete a dokáže natlakovat na vypínací tlak,tak není závada v čerpadle,ale netěsní sací cesta od čerpadla do studny.:-)