Rozbrušovací pila Dewalt a vybavení jističe
Zdravím, pořídil jsem si brusku DeWALT D28710, příkon 2200W. Měla by mít plynulý rozběh. V garáži mi vyhazovala jistič (B10A). Vyměnil jsem ho tedy za B16A. Vedení je vedeno průřezy 2,5mm2. Vybavování pokračovalo. Na jističi jsou zapojené i jiné zásuvky, na kterých běží několik spotřebičů. Vytáhl jsem tedy zkušebně jednofázovou zásuvku ze zásuvky 400V, jištěnou jističem B16A 3F. Ten vybavuje přibližně při každém třetím spuštění brusky. Nic jiného na okruhu připojené není. Nyní už si s tím moc nevím rady. Pomůže výměna za jistič charakteristiky C (16A)?
Nicméně o plynulém rozběhu silně pochybuji. Je o něm psáno u popisu produktu na internetu, v manuálu ale není ani zmínka. Plynulý rozběh mám u ruční rozbrusky 230mm, náběh trvá 4 - 5 sekund. U této stolní trvá náběh sekundu. Takže ho nejspíš nemá.
z výkonu 2200W a napětí 230V vychází pracovní proud cca 9,5A, ale takové stroje mívají rozběhový prod i 3x větší takže kolem 30A, se nedivte, že lítá 16A jištění
ano, jsem si vědom rozběhových proudů. Co ale potřebuji vědět je, jestli se problém eliminuje zakoupením jističe charakteristiky C.
nemyslím si to...no to chce pokoukat po charakteristikách...to se nedá odstřelit od boku..
No, jistič charakteristiky "c", to pravděpodobně vyřeší.
Ale!! Je tu jedno velké ale, na které se často zapomíná.
Aby jistič správně jistil, musí při zkratu, vypnout v čase 0,4 sekundy a
přitom nesmí na chráněném předmětu vzniknout nebezpečné napětí.
To je dáno hodnotou jističe, jeho charakteristikou a impedancí proudové smyčky.
Návrh není jednoduchý a nakonec se to ověřuje měřením.
Není tedy například B 16A, stejný jako C 16A.
Může se tedy snadno stát, že výměnou jističe "B", za "C", se taková zásuvka může za jistých okolností stát nebezpečnou.
Pro osazení jističe s pomalejší charakteristikou, musí mít vedení menší impedanci, například silnější vodiče.
Nezabývám se instalacemi, proto si násobky proudů pro různé charakteristiky teď z hlavy nevybavím, ale pro představu.
Pokud vyměníme jistič "B" za "C", při zkratu se chová přibližně, jako by tam byl o dvojnásobné hodnotě. Pokud dáme "D", tak dokonce jako by tam byl čtyřikrát silnější.
Tím se může stát, že při případném zkratu, bude jistič vypínat neúměrně dlouho a na chráněném předmětu může přitom vzniknout nebezpečné napětí.
Výměnu za "C", by tedy měl po změření impedance schválit revizní technik.
Pokud tady je někdo, kdo si ty násobky pamatuje lépe, tak mě moc nekamenujte, přiznávám, že si to moc nepamatuju.
Tedy, abych něco poradil. Dříve, než vyměníš jistič, zkus rozbrušovačku připojit přes asi deset metrů prodlužovák, 1,5 mm2. Často to pomůže. Zvýšený odpor přívodu, pomůže částečně omezit proudový náraz.
Dost se divím, že u takto výkonného komutátorového motoru a značkového výrobce, není plynulý rozběh samozřejmostí.
Nebo sbastlit něco takového: reverz11.html
Díky za rady. Zkusím tedy nejdříve připojit rozbrusku přes prodlužovák a uvidím, jak bude jistič reagovat.
Ona ta rozbruska plynulý rozběh mít bude, ale není takový, jaký bych očekával. Pochybuju o tom, že by se vůbec rozběhla na jističi B16A, kdyby neměla vůbec žádný plynulý rozběh. Párkrát se mi jí podařilo rozběhnout i na tom B10A - když byly odpojené ostatní spotřebiče.
Ještě mě napadlo, jestli nemůže mít nějakou vadu. Mohl by být nějaký problém s ložisky a rozběh i plynulý chod by mohl být trochu bržděný. Zkusím pak změřit klešťovým měřákem kolik odebírá proudu.
Zdravím, změřte to, jinak motory jsou obecně potvory. Kolikrát jsem musel u známých pouštět šroťák tzv. na dvakrát. Řemenici roztočit ručně, zapnout-vypnout a zapnout.