oprava sluchátek
Zdravím ,mám sluchátka (cena 1000Kč) a už jsou stará, projevilo se to tím, že je popraskaná bužírka. Skoro všude, každé 4 cm pomalu jako by byla přeseklá nožem (vodiče uvnitř samozřejmě v pořádku). Stále hrají v pořádku. Jsou to ty tenké vodiče skládající se z mnoha stočenách vláken, jen obarvená.
Dá se to opravit samodoma? A jakým způsobem? Zvládli by to někde v elektrikářství (cenu bych si vyjednal před opravou a neříkal bych ani nic o ceně sluchátek, kdyby si chtěl vychcaný opravář pomyslet, má sluchátka za 2000, tak za 500 kč to ho bolet nebude.) ?
kabel si vymení každý, kdo nemá obe ruce levé, pokud není v šuplíku vhodný kabel s konektorem, koupí se nejlevnejší špunty s dostatečne dlouhým kabelem, špunty se zahodí
pokud se ptáš na takovou blbost, jakým spúsobem se to mení, tak ten kabel nevymeníš, v elektrikářství se na toto vybodnou, tedy pokud samozrejme nejaké elektrikářství dohledáš
co je elektrikářství ?
....
Potřebuješ novej kabel (ukořistíš ze starých sluchátek, nebo koupíš jinej vhodnej), pájku, nějaký jemný nářadí a hlavně šikovný ruce. Je třeba to rozdělat a přepájet. Nic složitýho, jenže to by ses tady neptal.
Opravnu elektroniky nehledej, práci toho člověka bys zaplatit nechtěl. Vymění kdejakej šikovnej kolega za štanglu salámu.
Hlavně je jich jako šafránu...
Opraváři jsou úděsně vychcaní. Oni dokonce chtějí za svou práci i zaplatit
Máš vůbec reálnou představu o tom, kolik dnes stojí hodina práce kvalifikovaného řemeslíka či opraváře čehokoliv? Jestli máš představu, že napochoduješ někam, kde opravují elektroniku a jiné elektrické přístroje s tím, žes jim donesl životní kšeft, kdy jim dáš za výměnu kabelu ke sluchátkům 50,-Kč, tak je tvá představa naprosto mimo realitu.
Tyto levné výrobky všeho druhu se neopravují právě proto, že se to prakticky nevyplatí.
Jediné rozumné řešení, jak už ti tu psali, je to, kdy ti to udělá někdo známý "za flašku" a nebo si to uděláš sám.
Jak píší ostatní, oprava je to banální. Pokud jsou to nějaké retro sluchátka tak je škoda je kazit novým kabelem a je nutno sehnat retro kabel. Opravu doporučuji předat nějakému známému elektrikáři.
Přijeď do Teplic a za ferneta citruse ti to vyměnim.
kolko tam tych vodicov vidis? Ak to je nahodou tieneny kabel a vidis tienenie, tak to nevadi a mozes to normalne pouzivat
Ve sluchátkách se používá jako izolace vodičů pouze izolační lak, pro snížení hmotnosti a nákladů (a taky, aby nebyli kabely tak ošklivě tlustý :) ). proto se stává, že se ve slabých místech (nejčastěji těsně nad konektorem) lak odrolí a vodiče se přemostí. Pokud budeš kabely pájet (a že to udělat jinak než pájením nepůjde) musíš konce těch drátků opálit zapalovačem, tak se zbavíš laku a můžeš je připájet. Pokud je neopálíš tak je ani nepřipájíš. Takových sluchátek jsem kamarádům opravoval hromady, bral jsem si za to 50-100 korun a většina z nich do dnes bez problému hraje. Ale v nějakém servisu za to budou požadovat asi o dost rozdílnou částku, podle toho na koho narazíš. Musím ale říct že pájení takových slabých vodičů bude s klasickou "pistolovou pájkou" celkem bolestivá zkušenost, s mikro pájedlem by se taková práce dala udělat rychleji a lépe. Pokud nemáš s pájením zkušenosti tak bych se do toho asi sám nepouštěl a raději to svěřil někomu, kdo má už pár let s pájkou v ruce za sebou.
pájeni jemných lakovaných drátku transformátorovou, "pistolovou" páječkou není žádna bolestivá zkušenost naopak je to absolutne prostá záležitost,
žádne opalováni zapalovačem, postačuje tableta acylpyrinu, když píšu acyplpyrin tak acylpyrin, né paralen nebo jiná náhražka proti horečce, nerešíš medicinskou záležitost
na očištený hrot páječky nabrat kapičku cínu, ponorit do kalafuny, položit drátek na tabletu acylpyrinu zapnout páječku a pritlačit hrot s kapičkou cínu na drátek, smrad je to hnusnej dusivej ale konec drátku je pocínovanej bezchybne. práci delat v dobre vetrané místnosti a v okamihu samotného pocínováni nedýchat, jedná se o 2-3-4 vteriny takže není s tím žádnej problém
.....
No lépe se mi to opravdu dělalo s jemnějším hrotem ale nevim, třeba jsem jen rozmazlenej :P a další věc, že jsem nenarazil na mnoho pistolovek které by skutečně pořádně pájely. Jinak zapalovač mi zatím fungoval v pořádku a rozhodně jsem ho měl po ruce dřív, než bych měl acylpirin. Ale že to jde takhle jsem nevěděl, děkuji za info, vyzkouším :)
hmm, tak to je chyba v nečem jiném, v osobe co tu páječku drží v ruce, jak páječka páji určuje hrot, správna délka smyčky, ze správne zvoleného prúmeru drátu,
moc krátka prepaluje,
moc dlouhá malá teplota
samozrejme na SMD je pistolová páječka k ničemu,
u klasické montáže a rozmernejších součástkach je výhodnejší, zvlášt pokud plošný spoj má veliké plochy a intenzivne odvádi teplo
pájení pistolovou páječkou je jiné než pájení hrotem, postačuje jedna ruka, v druhé lze neco držet, cín lze "donést" na místo na smyčce,
pri pájení hrotem máš obsazené obe ruce, cín musíš pridat druhou rukou, nebo ho tam dát predem
s dráty se výrazne lépe delá klasickou transformátorovou páječkou
....
Naprostý souhlas,místo acylpyrinu lze použít i kousek novoduru.
Opalovat zapalovačem? Zbytečnost, zatím vždycky jsem to přímo pocínoval, ten lak se v horkým cínu na špice pájky opálil i bez zapalovača.
Určitě se to dá chytit i bez opalování, někde jsme slyšel, že se to tak dělá, tak jsem to vyzkoušel a fungovalo, tak proč ne. Pokud se to někomu chytne bez pálení tak bod pro něj :)
Já neopaluji lak se rozhoří zbytečně daleko a je to moc drastické.
Buď jemně malinko ošktábu břitem nebo zakroužim po brusném papíru a pájka + kalafůna udělá své
Na mojich sennheiseroch (380 Pro) ma kabel priemer tak pol centimetra. Oni nie su sluchatka jak "sluchatka" :) Dotazovatel tam vidi nejake "lanko". Nespecifikoval co presne. (navyse u neho neni nic pretrhnute, len popraskana vonkajsia izolacia.
S tím co píše tazatel už jsem se taky setkal - že je jen jedno lanko co se skládá z drátků co mají lakovou izolaci tří barev. Každá barva vede někam jinam a když se to pájí, tak je potřeba ty tři barvy od sebe pečlivě oddělit, aby se nevyrobil šlus.
Aha tak. 3cinske chlpy. Tak to hej. Zapajkovat novy kabel sa da samozrejme, aj keby to boli len chlpy. Aj s trafopajkou (za sociku som to robil bezne - konce cievky trafopajkou).
A máte zkušenosti se sluchátky, který mají
- buď "textilní" tkaný kabel
- "plochý" kabel (asi 4mm)?
Vydrží víc?
Opravil jsem uz nejmin 15ks sluchatek s vadnym kabelem. Zpocatku jsem pouzival kabel od "pecek" a protoze ty dnesni pecky za 29kc tamanu maj obvykle ne licnu ale pouze dve vlakna ktere jak se zlomi je po kabelu. Od te doby pouzivam audio kabel (stereo)Jack-2xCinch(cerveny a bily) ktere ustrihnu a pripojim misto nich sluchatka. Je dostatecne odolny a Jack uz je nalisovany(ty pajeci jsou hrozny sunty). Ty sluchatka o kterych vim kde skoncili funguji dodnes.
Musíš se naučit letovat a nebo brát raději ty "pozlacené". Pak to půjde letovat dobře. Dost záleží na tom čím pájíš. S kopytem a obyčejným cínem těžko dosáhnout kvality.
Tak myslim, ze uz jsem napajel ledacos od SMD po spoje např. 12V/20A a byli pekny a funkcni, tak to rukama asi nebude. Krome trafopajky mam mikropajku ERS-50 upravenou s dvoubarevnou LED (zelena je ON/teplota ok a cervena ohrev) a 3ks mikropajky na 230V s ruznymi vykony. Ale ten cin uz neni co bejval. Stary trubickovy pajely krasne a ty novy stoji za prd. Samozrejme mam i tenky plny cin. Jde o to ze ty JACKy nebo napajeci konektory (dutinky- nejcasteji pouzivam 5,5/2,5 a 5,5/2,1) maj kratky slaboucky vyvody a nektery nemaj ani to ocko na prostrceni dratu a vubec se na ne cin nechyta. A kdyz uz se podari pripajet po par pohybech s kabelem ztrati kontakt uvnitr na ty piny. Stejne tak RS232 ma ted jen 9dratku prostrcenych skrz plast a uvnitr jsou asi 3mm na pajeni.
"stare trubickove" pajky stale existuju, aj olovene. Napr. v conrad apod.
P.S. kontakty jacku najprv len pajku naniest, kratko zahrievat s prilozenou trubickovou a ked sa to chyti hned prestat, a potom vopred pocinovany drat len kratko spojit s jackom. Ano cinske konektory su nahovno, nesmies ich prehrievat (ani sa na nich blbo pozret lebo sa urazia a odpoja :D). Hotovy drat s lisovanym jackom je pojodlnejsi a stoji to vsetko stejne lebo cinan.
To není tak docela pravda. Měl jsem i ten pozlacený a při jeho výsunu z notebooku se utrhla špička a zůstala v něm. Tyhle lisované jack konektory mi už domů nesmí! Je to šmejd a to nemluvím o častých přechodových odporech mezi pájecí nožičkou a pinem... Prostě nikdy více. To už je opravdu mnohem lepší nápad vzít kabel jack-cinch, cinche ušmiknout a napájet k čemu jest potřeba.