
Vyfouklé elektrolyty ve zdroji LCD TV Samsung
Od kolegyně jsem dostal starší LCD TV Samsung která když se ráno zapnula po obědě začala ukazovat obraz. Chtěla ji vyhodit tak jsem si ji vzal. Potvrzuji že Samsung skutečně "lepí" elektrolyty ve zdroji těsně ke chladičům výkonových prvků, minimálně dva z celkových sedmi ve výkonové části jsou vyfouklé. Chci je vyměnit všechny - rozměry, kapacitu i napětí si pohlídám, ale mám tam dávat provedení s nízkou indukčností které se dává do motherboardů nebo stačí obyčejné do 105 st.C? U elytů byly vždy velké tolerance kapacity, dá se ale říci že čím větší kapacita tím lépe? Např. - ve zdroji je vetšina elytů o kapacitě 1G. Je tam i elyt 470M. Že bych i tento nahradil kapacitou 1G. Má stejný průměr, je jen nižší. Díky za názor.
Já mám zkušenost, že když se to nějakou dobu provozuje s vadnejma elytama, tak odejde jeden nebo více spínacích tranzistorů v měniči. Začal bych tam.
Díky. Teď jsem na to dlouho neměl čas. TV se zapne cca po půl hodině. Pokud TV vypnu DO a do minuty zapnu obraz hned naskočí. Později ne. V měniči chyba zřejmě není. Spíše si říkám jestli jsem neměl vyměnit ve zdroji elektrolyty všechny - 10, 20M jsem neměnil. Jen ty velké ve výkonové části. Jinak už si nevím rady.
Z pravý strany zdroje vedou dva konektory do mainboardu. Jeden malej asi s pěti drátama a jeden velkej. Odpojte ten malej z mainu, zapnětě TV a na tom konektoru co jde ze zdroje vyzkratujte první s posledním pinem. Musí se rozsvítit podsvit. Pokud se rozsvítí tak je vada na mainu, pokud ne je chyba ve zdroji nebo v invertoru.
![[3458-psu-samsung-bn44-00191a-z-jpg]](/file/view/3458-psu-samsung-bn44-00191a-z-jpg)
Díky za radu. Zkusil jsem zkratovat krajní PINy a podsvětlení se rozsvítilo. Je to tedy v modulu MAIN? Ty zbylé nevyměněné elyty včetně (jak jsem si uvědomil až jak jsem to teď otevřel)velkého 150M/450V za to nemohou?
Chyba je na mainu. Někdy je to pamětí, někdy procesorem. Obsah paměti se na netu najít dá. Je tam SMD eepromka 24C256. Většinou je zespodu (jako na spodní straně desky) pod CI slotem. Mainboardy už se neprodávaj. Jedině splašit někde na netu nějakej jetej...
Moze to byt kludne aj kvoli napatiam (blby nabeh alebo nestabilne), napr. ak tam dal nejake blbe kondiky apod. Ked to po urcitom case nabiehalo tak to asi nebude pamati. Prip. ked to reagovalo na teplo (zahriatie po urcitom case) mozu tam byt aj nejake studenaky apod na stabilizatoroch alebo comkolvek co sa zahrieva (prepajkovat veci ktore su na chladicoch apod)
To zapnutí jsem přehlídl. Takže paměť nejspíš ne. Je to ale na 100% na mainboardu. Nepomůže žádná výměna kondíků ve zdroji, ani výměna celýho zdroje. Jinak, ten se sehnat dá bez problémů, jestli mi nevěříte, můžete si to za cenu kolem litru ověřit...
OK, díky. TV skutečně nabíhá, a určitě dříve než před výměnou elytů ve zdroji. Dříve po zapnutí náběh 5 hodin, teď 15 - 30 minut. Mám ještě např. pomocí fénu a mrazicího spreje šanci chybu najít?
Skontroluj spoje velkych suciastok prip. prepajkuj. Moze to byt aj trebars dratom apod, nebol niektory cviknuty?
Co sa tyka kondikov, neviem co si vymenil a jak presne a za co presne, dodrzal si presne povodne hodnoty kapacity a ESR apod? Mas tam nejake este nafuknute?
P.S. ale ked mam tipovat tak tipujem nejaky studenak :) Ale nerobim opravy vo velkom tak nemam prehlad o pravdepodobnosti aktualnych cinskych zavad :)
Prohlédnu. Kondíky - žádné již nejsou nafouknuté, kapacity jsem dodržel, Low ESR také. Napětí jsem dodržel nebo dal vyšší (např. místo 470M/25V jsem dal 470M/50V - rozměry stejné). Značky elektrolytů SAMXTON, CHEMICON, PANASONIC, životnost 4000 až 10 000 hodin. Vybíráno podle elektrických, mechanických parametrů a co nejvyšší životnosti.
Jak jsem psal. Zdroj můžete vyloučit. Když Vám podsvit chodí. Je to poměrně častá vada. Main odejde kvůli těm kondíkům. Jak jde špatně vyfiltrovaný napětí ze zdroje do mainu, tak součástky kolem napájení procesoru a procesor sám, se uhřejou. Někdy se zblbne jenom paměť (ale tou to v tomhle případě není), to byla častá vada hlavně u 40".
OK, nezlobte se, stále nad tím musím přemýšlet - nejde mi do hlavy že to po nějaké době naskočí. Ale asi to tak bude, faktem je že vyfouknuté elyty byly právě u konektoru napájení mainu.
Součástka (nebo spoj), která se přehřeje, nebo se dlouhodobě hřeje, se může stát (a stává se) teplotně závislou. Není vyloučená ani vada některýho z smd kondíků na mainu (kondík může bejt vadnej i když není nafouklej), což se taky projevuje teplotní závislostí. Když ten main sundáte a podíváte se na něj zespoda, tak zhruba uprostřed desky pravděpodobně uvidíte jak je vyhřátá (tmavá barva desky).
Tmavší barva desky skutečně zespodu je, konkrétně pod stíněnou částí desky - zřejmě procesor.
Tak ked to uz budes chcet vyhodit do srotu tak este predtym mozes trebars aj zobrat horkovzdusnu pistol a nahriat s nou spoje celej dosky hore dole, ale ne moc blizko lebo odfuknes suciastky :) Ked nepomoze ani to tak to vyhodis.
Vseobecne sa tazko radi podrobnejsia analyza chce potom schemu a merat signaly osciloskopom. Stale nechapem ze co si tam prepojil ze sa to zaplo (nemam schemu a skratky mi moc nepovedali :). Ta TV normalne funguje tu prvu hodinu a len nic nevidis, alebo nefunguje vobec ani zvuk ani nic a ani nic nevidis?
jeden pin je signál podsvícení on/off, druhej je 5V. Tím zkratem nahradíš signál z mainu. Tudíž je jasný, že ten zdroj funguje, když se to rozsvítí. Ale ten main ani tak nejede, protože, kdyby byla chyba jen ve spínání podsvícení, tak by při tom zkratu naběhl i obraz.
Ten 5pin konektor jsem před zkratováním krajních pinů z mainu odpojil. Prakticky jsem spínal jen kontakty na konektoru zdroje.
přesně tak.
Připojím TV na 230. Na TV svítí červená LED. Zapnu TV pomocí DO. Zvuk ani obraz nejde,LED na TV cca 5 sekund svítí, pak je jakási kombinace bliknutí a pauz, a pak zase svítí. A tak dokola. Cca za 30 minut se TV rozběhne - spustí se zvuk i obraz, objeví se OSD informace o předvolbě atd... Pak už funguje do vypnutí.