Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vyfouklé elektrolyty ve zdroji LCD TV Samsung

Od kolegyně jsem dostal starší LCD TV Samsung která když se ráno zapnula po obědě začala ukazovat obraz. Chtěla ji vyhodit tak jsem si ji vzal. Potvrzuji že Samsung skutečně "lepí" elektrolyty ve zdroji těsně ke chladičům výkonových prvků, minimálně dva z celkových sedmi ve výkonové části jsou vyfouklé. Chci je vyměnit všechny - rozměry, kapacitu i napětí si pohlídám, ale mám tam dávat provedení s nízkou indukčností které se dává do motherboardů nebo stačí obyčejné do 105 st.C? U elytů byly vždy velké tolerance kapacity, dá se ale říci že čím větší kapacita tím lépe? Např. - ve zdroji je vetšina elytů o kapacitě 1G. Je tam i elyt 470M. Že bych i tento nahradil kapacitou 1G. Má stejný průměr, je jen nižší. Díky za názor.

1.) Ano, do zdrojů je lepší používat elektrolyty s nízkým sériovým ekvivalentním odporem, indukčnost nikdo neřeší, tak je zanedbatelná. Značení : LowESR

2.) Podle toho kde se přesně nachází. Pokud je to na výstupu zdroje, tak není problém kapacitu trochu zvednout, ale nesmí se to přehnat, jinak by mohla začít reagovat nadproudová ochrana nebo by jsi mohl zničit výstupní usměrňovač. Pokud je to někde v řídící jednotce, tak tam bych byl velmi opatrný.

Zachovat hodnoty kapacity, napětí i teploty, pokud je tam kondenzátor na 105 °C, nedávat obyčejný. Konstruktér ví, proč to tak navrhnul a výrobce ví, proč to tak vyrábí.
Samozřejmě použít LowESR jak radí předchozí rádce antibalda. Ale ani to není záruka kvality, znalci vědí, které značky jsou kvalitní a které ne. Nejjednodušší je použít součátky stejného výrobce, jako ty vyměňované.

Nejjednodušší je použít součátky stejného výrobce, jako ty vyměňované.

A právě to u zdrojů neplatí. Výrobci schválně používají nižší kvalitu, aby se po záruce stalo to, co se stalo tazateli. Normální, neznalý, člověk by monitor vyhodil a koupil si nový.

Dnes asi nelepší značka, kterou můžeš sehnat je Nippon-Chemicon a do zdroje jejich LowESR verze. K zahození není ani značka RIFA, ale nejsem si jist, jak je to s dostupností. Ty Nippony se dají dobře sehnat. Hlavně nepoužívat Teapo a podobný bordel, ještě docela ujde Philips nebo Rubycon.

Zdravím. Prosím o další konzultaci - elyty jsem vyměnil. Zdá se že TV funguje, je na ní vidět něco jen když na LCD posvítím = předpokládám že buď je hyn měnič nebo zářivky. Má s tím někdo zkušenosti? Mám se snažit měnič opravit nebo koupit samostatný náhradní, třeba na Aukru? Pokud by byly vadné zářivky - vyplatí se je měnit? TV je Samsung LE32S86BD (LE32S86BDX/XEH).

trubic podsvíceni tam bude asi víc, je nepravdepodbné aby odešly všechny najednou, chyba bude v meniči nebo obvodech rízení meniče

pohled do schémy napoví jak to tam je udeláno, pokud nemáš, neco lze vydedukovat z použitých chipú a datashetu k temto chipúm

pokud te to baví, klidne se s tím zabav, obecne ale dnes investovat do opravy elektroniky, bez jasného výsledku, víc než pár set korun je nerozumné

.... :puff:

No, ono to není tak jednoznačný. Stačí aby odešla jedna zářivka, rozhodí se obvody ochrany a nesvítí nic. Chce to vyzkoušet po jedné. Sehnat si měnič s výstupem na jednu zářivku a proklepnout jednu po druhé, nejlíp s měřením odběru. Zářivka může svítit, ale může být načnutá, může žrát větší proud a ochrana to vyhodnotí jako zkrat a vypne se.

Díky. Teď jsem na to dlouho neměl čas. TV se zapne cca po půl hodině. Pokud TV vypnu DO a do minuty zapnu obraz hned naskočí. Později ne. V měniči chyba zřejmě není. Spíše si říkám jestli jsem neměl vyměnit ve zdroji elektrolyty všechny - 10, 20M jsem neměnil. Jen ty velké ve výkonové části. Jinak už si nevím rady.

Díky za radu. Zkusil jsem zkratovat krajní PINy a podsvětlení se rozsvítilo. Je to tedy v modulu MAIN? Ty zbylé nevyměněné elyty včetně (jak jsem si uvědomil až jak jsem to teď otevřel)velkého 150M/450V za to nemohou?

Moze to byt kludne aj kvoli napatiam (blby nabeh alebo nestabilne), napr. ak tam dal nejake blbe kondiky apod. Ked to po urcitom case nabiehalo tak to asi nebude pamati. Prip. ked to reagovalo na teplo (zahriatie po urcitom case) mozu tam byt aj nejake studenaky apod na stabilizatoroch alebo comkolvek co sa zahrieva (prepajkovat veci ktore su na chladicoch apod)

TV se zapne cca po půl hodině

To zapnutí jsem přehlídl. Takže paměť nejspíš ne. Je to ale na 100% na mainboardu. Nepomůže žádná výměna kondíků ve zdroji, ani výměna celýho zdroje. Jinak, ten se sehnat dá bez problémů, jestli mi nevěříte, můžete si to za cenu kolem litru ověřit...

OK, díky. TV skutečně nabíhá, a určitě dříve než před výměnou elytů ve zdroji. Dříve po zapnutí náběh 5 hodin, teď 15 - 30 minut. Mám ještě např. pomocí fénu a mrazicího spreje šanci chybu najít?

jaky presne signal si mu kazal nech prepoji? Nejak mi to neni jasne ze kde je budenie podsvietenia a co tym skratovanim aktivoval
(napr. ak si namiesto nejakeho PWM signalu dal Vcc, tak moze byt aj naprd budic podsvietenia, ze PWM neda ale max jas uz da apod, neviem. Mozno nech skusi v menu dat jas na max, ci to potom bude nabiehat hned apod. Idealne by bolo asi osciloskopom zmerat ze co kde je za signal)

Skontroluj spoje velkych suciastok prip. prepajkuj. Moze to byt aj trebars dratom apod, nebol niektory cviknuty?
Co sa tyka kondikov, neviem co si vymenil a jak presne a za co presne, dodrzal si presne povodne hodnoty kapacity a ESR apod? Mas tam nejake este nafuknute?
P.S. ale ked mam tipovat tak tipujem nejaky studenak :) Ale nerobim opravy vo velkom tak nemam prehlad o pravdepodobnosti aktualnych cinskych zavad :)

Prohlédnu. Kondíky - žádné již nejsou nafouknuté, kapacity jsem dodržel, Low ESR také. Napětí jsem dodržel nebo dal vyšší (např. místo 470M/25V jsem dal 470M/50V - rozměry stejné). Značky elektrolytů SAMXTON, CHEMICON, PANASONIC, životnost 4000 až 10 000 hodin. Vybíráno podle elektrických, mechanických parametrů a co nejvyšší životnosti.

Jak jsem psal. Zdroj můžete vyloučit. Když Vám podsvit chodí. Je to poměrně častá vada. Main odejde kvůli těm kondíkům. Jak jde špatně vyfiltrovaný napětí ze zdroje do mainu, tak součástky kolem napájení procesoru a procesor sám, se uhřejou. Někdy se zblbne jenom paměť (ale tou to v tomhle případě není), to byla častá vada hlavně u 40".

Součástka (nebo spoj), která se přehřeje, nebo se dlouhodobě hřeje, se může stát (a stává se) teplotně závislou. Není vyloučená ani vada některýho z smd kondíků na mainu (kondík může bejt vadnej i když není nafouklej), což se taky projevuje teplotní závislostí. Když ten main sundáte a podíváte se na něj zespoda, tak zhruba uprostřed desky pravděpodobně uvidíte jak je vyhřátá (tmavá barva desky).

Tak ked to uz budes chcet vyhodit do srotu tak este predtym mozes trebars aj zobrat horkovzdusnu pistol a nahriat s nou spoje celej dosky hore dole, ale ne moc blizko lebo odfuknes suciastky :) Ked nepomoze ani to tak to vyhodis.
Vseobecne sa tazko radi podrobnejsia analyza chce potom schemu a merat signaly osciloskopom. Stale nechapem ze co si tam prepojil ze sa to zaplo (nemam schemu a skratky mi moc nepovedali :). Ta TV normalne funguje tu prvu hodinu a len nic nevidis, alebo nefunguje vobec ani zvuk ani nic a ani nic nevidis?

Stale nechapem ze co si tam prepojil ze sa to zaplo

jeden pin je signál podsvícení on/off, druhej je 5V. Tím zkratem nahradíš signál z mainu. Tudíž je jasný, že ten zdroj funguje, když se to rozsvítí. Ale ten main ani tak nejede, protože, kdyby byla chyba jen ve spínání podsvícení, tak by při tom zkratu naběhl i obraz.

Připojím TV na 230. Na TV svítí červená LED. Zapnu TV pomocí DO. Zvuk ani obraz nejde,LED na TV cca 5 sekund svítí, pak je jakási kombinace bliknutí a pauz, a pak zase svítí. A tak dokola. Cca za 30 minut se TV rozběhne - spustí se zvuk i obraz, objeví se OSD informace o předvolbě atd... Pak už funguje do vypnutí.