Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem odlišnost hranice pozemku - užívaná / na katastr.mapě - a právo oplocení

Zákon, který stavbu plotu podmiňuje souhlasem souseda, je zřejmě jeden z nelogických výplodů našich darmožroutů v parlamentu.
Nevím jak jste dospěl k tomuto závěru. Nechci se nijak zastávat našich zákonodárců (jejich legislativní paskvily nebo účelově vytvořené právní normy musím často tlumočit obyčejným lidem s notnou dávkou sebezapření), ale to co jste napsal není pravda. Vlastník sousedního pozemku žádné právo veta nemá! A to u žádné stavby natož u oplocení. Pouze má právo se proti záměru ohradit pokud se domnívá, že jsou tímto záměrem přímo dotčena jeho vlastnická nebo jiná věcná práva.
Pokud se se sousedy dohodnu a nikomu stavba nevadí pak zákon umožňuje použití zjednodušujícího postupu v podobě územního souhlasu. Pokud se se sousedem(y) nedohodnu tak musím ve správním řízení prokázat, že záměr sousedy nepřiměřeně neomezí(nejčastěji v užívacích právech k jejich pozemkům či stavbám). Tohle podle mě logiku má. Když si záměr obhájíte pak Vám jej stavební úřad povolí i přes odpor sousedů. Takže nevím o jaké patové situaci mluvíte.

Váš druhý dotaz ohledně výsadby zeleně řeší ustanovení § 1017 zák. č.89/2012 Sb., občanský zákoník "Nestanoví-li jiný právní předpis nebo neplyne-li z místních zvyklostí něco jiného, platí pro stromy dorůstající obvykle výšky přesahující 3 m jako přípustná vzdálenost od společné hranice pozemků 3 m a pro ostatní stromy 1,5 m."

Reakce na odpověď

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny