Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Vypadok kurenie na kotli Junkers (voda tepla ide)

Prave som si vsimol, ze mam studene radiatory tak som siel pozriet ovladanie kurenia, nastavil 22 stupnov cvaklo to ako vzdy, zjavil sa na displeji znak ohnika a tak som si myslel, ze je vsetko ok, Bohuzial furt studene radiatory, idem ku kotlu a vidim, ze dioda oznacujuce spalovanie plynu nesvieti. Ked pustim teplu vodu ta ide a zacne ju prihrievat (rozsvieti sa dioda).
Nepomohol ani restart kotla, voda ide, kurenie nie. Nestretol sa niekto s podobnym problemom nahodou?
Kotol je Junkers Eurostar ZWE 24-4 MFA.

Podla manualu ma po spusteni ukazat P1 az P6...ukaze.
Ma ukazovat teplotu vody = ukazuje.
Radiatory odvzdusnene, respektive nebolo treba, tecie z nich rovno voda.
Ked zvysim regukatorom na kotli teplotu spusti sa spalovanie, po chvilke ked zvysi teplotu sa vypne. Trubky, ktore idu do steny su teple, trubka horucej vody velmi, dve trubky 170 (http://www.servisjunkers.sk/data/Navody/62/ZSE,ZWE 24-4MFA,MFK(EuroStar)_navod_na_obsluhu.pdf strana 5) su tiez teple.
Ked znizim ovladacou jednotkou teplotu a nasledne zvysim napriklad na 23 (cidlo hlasi teplotu 21 stupnov) tak sa na cca 20-40s...asi podla teploty vody) spusti plynove spalovanie.
Neviem, ktora trubka vedie do radiatorov, pretoze z manualu to nie je jasne (170 alebo 171), ale su aspon trosku teple a radiatory nie.
Vyzera to akoby bolo prerusena dodavka vody do radiatorov (ale oreco potom z nich tecie) alebo je vadne teplotne cidlo.
Nedava mi to logiku cele, asi sa nevyhnem navsteve odbornika.

No moc som to nepochopil.
Ak podrzim znak servisu objavi sa mi 4.1 a chvilku na to 11.
4.1 je podla manualu priestorovy termostat LSM, a 11 by asi malo znamenat, ze nie je zablokvoany, ci vysvetlujem si to zle?
Edit: Aha takze, ze 4.1 ukazala preto, ze tak mam nastaveny regulator, ktorym sa ovlada menu. Skusim prejst vsetky polozky.

Takze konecne sa mi podarilo zobrazit chybove hlasenie, EA - ziadny ionizacny prud.
Po stlaceni trojuholnika dostanem dalsiu chybovu hlasku Fd, co je chyba zakladnek dosky, takze fakt musim pockat na odbornika.
Bohuzial ziadny "kotlar" mi dnes nedviha, takze budeme mat trosku zimu v dome cez vikend este.

Njn, tusil jsem tu ionizacni elektrodu. Ma životnost obvykle 3-5 let, podle poctu sepnuti dle rezimu provozu muze vydrzet i dele. Jestli je dobra nebo ne, beznym merakem nezjistis, tecou tam uA. Servisaci obvykle meri pri rocni kontrole ionizacni proud (on pomalu z roku na rok klesa), ale nemeni ji preventivne, je to drahy a vyplati se pockat, az opravdu chcipne. V cechach stoji cca 1500 Kč. Plus prace a dojezd ...

Ja byvam v dome len 1 rok, predtym tu nikto nebyval (dom ma 5 rokov), ale kedze bol nastaveny rezim ECO k tym zopnutiam dochadzalo pomerne casto.
Aj tak mi je divne, ze to tak rychle odislo aj ked je mozne, ze predchadzajuci majitelia dom aspon temperovali cez zimu, takze mozno by to aj sedelo casovo ako uvadzas.

Tak sa mi po velkom boji podarilo zohnat kotlara (nie Laca;o)) a nakoniec to bolo aj odbornik, takze som spokojny.
Na kotli neslo cerpadlo, bolo zaseknute a tak netlacilo vodu do okruhu, precistil mi aj tu elektrodu a kotol je funkcny.
Za hodinu prace si vypytal sice 40 eur, ale som rad, ze mame v dome zase teplo.

To máte všetci tupci a lamy preto, lebo nečítate návody, kotol na leto vypnete gombíkom alebo zo šaltra.

Tieto moderné kotle podobne, ako napríklad prehrávače videa VHS a spol., majú SW nastavený programátor, aby sa každých 24 hodín automaticky pretočil mechanizmus, teda v tomto prípade aj čerpadlo v kotli, aby "nezarástlo machom" (hriadeľ) v keramických puzdrách. (Už sa nerobia ložiská v mosadzných puzdrách, tým dlhodobá odstávka nevadila, len viac žrali střídavý).

Pritom každý normálny človek si dokáže povoliť jednu skrutku na čele obehového Grufosu a pretočiť hriadeľ manuálne. Takto zacvakáte do luftu 50€ za desať minút roboty Kotlárovi - Lacovi, ktorý nevyštudoval vojenskú školu na Pomocnom technickom prápore medzi komunistickými muklami - Čiernymi barónmi.