Koroze tlaková nádoby
Dobrý den, na chatě mám domácí vodárnu, jejíž součástí je tlaková nádoba na 35 l, ve které je gumový vak na vodu. Když jsem po zimě napouštěl systém, stále jsem jej nemohl natlakovat. Sundal jsem tlakovou nádobu a zjistil, že gumový vak je děravý. S jeho výměnou problémy nemám.
Ale vnitřní stěny nádoby jsou od vody mírně zkorodované. Já sice nějakou představu o opravě mám, ale přesto bych rád slyšel vaše názory na opravu.
Rady typu "Kup si novou" neberu.
Díky za názory.
prodej chatu, nebudeš mít žádnej problém s vodárnou na chate
....
na tebe jsem čekal
No, pokud není zkorodovaná hodně, vyměňte vak a frčí se dál.Ale abyste tady třeba za rok nenadával, že vám praskla a jak to bývá zvykem, v ten nejblbější okamžik.
Já kupoval novou do novostavby, 50 litrů i se spínačem za 2800.Kolik může stát samostatně jen nádrž?
1500?
Ještě mě napadá udělat tlakovou zkoušku.Aby jste měl jistotu že vydrží.
http://www.akoupelnyatopeni.cz/cerpadla-a-vodarny/ vodarenske-sety/#
se rzi bojují miliardy majitelú aut, pochopili všichni jak marná je ta snaha, kde jen koukneš nové auta
tak proč se domnívaš že neco jiného než koupe nového krámu vec vyreší, samozrejme jenom do času
prej jak opravit zkorodovanej krám, maximálne co lze delat je spomalit proces, metoda je známa, užíva se u bojlerú, hořčíkova anoda, váže na sebe aktivní kyslík bez kterého proces koroze neprobíha, proč tam není standardne od výroby ? No pravdepodobne proto, že se jedná o pitnou vodu .... neco za neco, nezávadná voda proste leze do penez, tak si vyber peníze nebo svinstvo,
Ríše Rímska prej pošla na olovené trubky vodovodú a to vek dožití byl v daných dobách cca 35-40 let, mnoho jich teda nemelo šanci predvést účinky dlouhodobého prijmu olova do organismu
....
Ono taky jde o to jestli ta voda jde do vaku nebo okolo vaku.
Tj. jeden typ byl, že voda se čerpala co gumového vaku a okolo byl nafoukaný vzduch a u druhého typu tomu bylo přesně naopak, tj. ve vaku byl vzduch a voda byla okolo.
Jeden typ byl starší a jeden je novější.
Tím chci říct, že pokud voda bude ve vaku, tak rez nádoby nemá cenu řešit, samozřejmně pokud nebude unikat tlak
antibalda: Zatím jsem se nesetkal s variantou, kdy vzduch byl ve vaku a v nádrži voda. To, že dřív byly nádoby bez vaku je jiný případ. Ale rád se poučím.
Ak ide voda do vaku,tak očisti od hrdzi,natri emailom alebo striekni sprejom ktorý je po vyschnutí tvrdší,ak ide voda do nádoby,tak len ju očistí do čista a vypláchni vodou.
Díky všem, kteří pochopili jednoduché zadání problému, názory ostatních si rád přečtu jindy
Podobný případ: prasklý vak a tudíž i v tlakové nádobě byla voda. Po vyndání starého vytahaného a prasklého vaku bylo zapotřebí vylít rezavou vodu. Rezavá voda a kalné nánosy červenohnědého bahýnka měla původ v železité vodě. Podobně se rezavý kal a krusty usazují i v nádržce splachovače záchodu, takže i v tlakové nádobě byl převážně tento usazený rzivý kal a ne rez z tlakové nádoby.
Tlaková nádoba byla důkladně vymytá, vysušená a prohlédnutá. Kromě toho, že z povrchu zmizel lak a nádoba byla holá na kov, nebylo vidět žádná rezavá místa nebo dokonce zeslabená. Vše vypadalo v pořádku.
Nasazený nový vak, natlakováno, připevněno na čerpadlo a fungovalo to bez vad asi měsíc, ale pak se opět začala zkracovat doba čerpání a bylo třeba vak znovu dofouknout. Tato závada se projevovala stále častěji, až po týdnu odstavení čerpadla byl tlak vzduchu v nádobě nula.
Po novém natlakování bylo vše opět v pořádku, čerpadlo si čerpalo normálně. Až při náhodném přiblížení k tlakové nádobě byl cítit lehoučký vánek - v nádobě je v dolní části maličká dírka, která není ani vidět, lze jí snadno ucpat prstem, kteru to maličko fouká ven. Takže to znamená, že tlaková nádoba je v tomto místě děravá, zřejmě uvnitř zkorodovaná. Rozsah koroze se dá zjistit až po opětovném rozebrání a důkladné prohlídce, ale rychlejší je koupit novou tlakovou nádobu, celý nový aquamat. Pokud má někdo podobný problém, je to jen součást vodárny, kterou lze snadno vyměnit, není třeba kupovat nové čerpadlo.
Nebo má někdo radu, jak takovou maličkou dírku zaslepit tak, aby odolala provoznímu (2-3,5 atm) i maximálnímu tlaku (10 atm)?
U nás ve fabrice se takovéhle drobné úniky z potrubí či nádob, úspěšně řeší Duotmelem 310
RITCHI: díky, dobrá rada nad zlato.
Dovolte mi příspěvek. Asi 5 let jsem byl otrokem domácí vodárny Calpeda, kterou mi doporučili vodaři. V tom krámu jsem měnil prasklý vak 2 - 3x ročně. Svítili jsme do toho baterkou a hledali nějaký grót /otřep na sváru/. Nic tam nebylo. Tak jsem se vytočil, že jsem sundal motor, odpojil trubky a to 50 litrovou bečku odvezl do šmelcu. Co dál, řekl jsem si. Začal jsem googlit. Objevil jsem produkt, který se jmenuje: Tlaková nádoba Global Water Solution PWB60H. Bezúdržbová nádoba plněná dusíkem. Pánové a dámy. Od toho, co jsem to zakoupil a namontoval, jsem ještě k vodárně nešel. Je to tam třetí rok. Nic nedofukuju, nic nepraská, neteče, nerezaví a běží ta na 100%. 100% spolehlivost. Paráda. Jen mi doporučili dát před vodárni filtr. A měli pravdu. Občas to ze studny nasaje solidního bordela.
já tohle řešil tak, že jsem vnitřek nádoby osmirkoval, ppak oštřil antirezinem, nechal vyschnout, vysypal klouzkem, nasadil vak a bylo. Možná by nebyl od věco dát tam ještě silikagel=pohlcovač vlhkosti, který odevere vzdušnoui vlhkost po natlakování.
paul: díky za dobré rady a nápady
paul: díky za dobré rady a nápady. Člověk vždy narazí na něco nečekaného a dobrá rada, přijde vhod.
Zajímavé, že před 45 lety jsme koupili domácí vodárnu s názvem Darling a tlakovou nádobu jsem ještě neřešil. Za celou dobu byl měněn jen tlakový spínač a opotřebené čerpadlo.
PLV: protože původní Darling měl tlakovou nádobu s vodou, ze silného materiálu, uvnitř zřejmě pozinkovaný, nebo co, aby to nerezlo, když v něm byla voda a trocha stlačeného vzduchu, který se přisával přisávacím ventilkem.
Zatímco tlakové nádoby jako Aquamat u novějšího Darlingu mají uvnitř pryžový vak, ve kterém je voda a tlaková nádoba, ve které je pouze stlačený vzduch, který jako polštářek tlačít proti tlaku vody ve vaku, je uvnitř suchá. Do té doby, než se pryžový vak protrhne a do tlakové nádoby nateče voda, která pak způsobí korozi uvnitř, protože tlaková nádoba je pouze na vzduch, z tenčího plechu a pouze lakovaná.
Dotaz:
Jakým způsobem se dá odmontovat tlaková nádoba od závitové tvarovky přišroubované na vyústění čerpadla? Viz obrázek na https://cdn.myshoptet.com/usr/eshop.bomamilevsko.c z/user/shop/detail/2201.jpg?550feed7
Závitová tvarovka je přišroubovaná na vyústění čerpadla, je do ní z jedné strany zašroubovaný tlakoměr a z druhé strany tlakový spínač a nahoře je našroubovaná tlaková nádoba.
Tlaková nádoba se prodává v celku i s vakem a natlakovná, tedy modrá tlaková nádoba s vakem a dole s našroubovanou přírubou, která se asi při našroubování na tvarovku nesundavá. Není vidět žádné místo, kde by se to dalo chytit klíčem nebo hasákem.
Můžete někdo poradit jak se tlaková nádoba odšroubuje a našroubuje nová? Za co se to drží? Jenom rukama, silou uchopením za to celé modré, nebo někde dole nějakým nástrojem? Děkuji za rady.
Co jsem se koukal na tlakové nádoby google obrázky, tyhle kočičky mají z příruby závitovou trubku, asi coulku, která se zašroubuje do toho pětisměru.
kejki, díky za radu. Závit, kterým se tlaková nádoba zašroubuje do závitové tvarovky tam dole je. Za co ale při zašroubování tlakové nádoby chytit? Stačí vzít tlakovou nádobu do náruče, napakovat závit, nasadit závit na závitovou tvarovku (přírubu), točit a zašroubovat, nebo se to musí chytit někde nějakým hasákem? Nikde tam nic nevyčnívá, není za co to chytit.
Totéž při vyšroubování. Jak se tlaková nádoba i s našroubovanou přírubou vyšroubuje? Jenom rukama? Díky za rady
S teflonem to půjde stylem bafnout rukama.
kejki: díky za radu, když to nepůjde mě, pozvu si siláka souseda