Tam z toho odkazu se o tom dohadují tak, že mi to nebylo jasné.
Samozřejmě, ve vlhkém sklepě, by bylo vhodné, instalaci udělat s chráničem. I pospojování podobně jako v koupelně, zvýší bezpečnost.
Jinak k funkci chrániče: Chránič, pokud se správně zapojí v rozvaděči, bude bez problémů fungovat i bez tažení pracovní nuly ke spotřebiči (čerpadlo).
Dokonce, pokud není předpoklad použití pracovní nuly (N), i když se to nedělá, je možno použít čtyřdrát k zásuvce.
Na funkci chrániče to nebude mít vliv.
Ochranná nula (PE) však samozřejmě musí být zapojena, jak na zásuvky, tak například na kostru čerpadla. Pokud by se někdo pokusil zapojit v takovém případě PE jako pracovní, chránič to nedovolí.
Dokonce, pokud by došlo k přerušení ochranného vodiče (PE), tak při dotyku živých částí, nebo při průrazu na kostru, kdy dojde k takovému proudu, který přesáhne hodnotu chrániče (30mA), tak chránič vypne.
Teoreticky, k vybavení chrániče stačí velikost odporu uzemnění 230/0,03 = 7666 Ohm. Tedy, pokud by nebyl zapojen PE, k vybavení chrániče stačí pravděpodobně jen kontakt kostry spotřebiče s okolní vlhkostí a zemí. V krajním případě dotyk člověka.
Tedy pokud se na přívod chrániče přivede L1 L2 L3 a N, a ochranný (PE)mimo chránič, a výstup chrániče N nikam nepovede, tak chránič bude stále bezpečně fungovat.Nelze ale nikde připojit jednofázový spotřebič. Pro jednofázové zásuvky je však pracovní N nutností.
--- I když by chránič fungoval i bez zapojení PE (ochranný), nelze ho však nezapojit. Je předepsaná ochrana nulováním a chránič je jen ochrana doplňková, která ochranu zvyšuje.
A to je asi tak všechno co vím o chráničích