Jak na řasy v zahradním jezírku
Ahoj,
přes zimu jsem měl odstavený tlakový filtr s integrovanou UV lampou a v mém cca 4-kubíkovém zahradním jezírku osazeném rybami se přemnožily řasy, především vláknité.
Proto hledám nějaký účinný prostředek, pokud možno jednorázový na jejich odstranění. Zatím jsem vygooglil tohle to: JBL AlgoPond Forte 500 ml, ale nemám s tím žádné zkušenosti.
Z uvedeného důvodů bych chtěl zdvořile požádat zkušené bojovníky s vodními řasami o radu.
Předem díky.
Neměli by s tím víc zkušeností kolegové z akva poradny? Vím.. akvárko a jezírko není totéž ale co kdyby náhodou?
Díky za reakci.
Na naší Akvě už jsem taky zkoušel hledat, ale jak jsem zjistil, oni s těmi řasami řeší jiné problémy.
A navíc, tady na Kutilské je takové komornější prostředí...
kutil ti navrhne modrou skalici, ale bojím se, že rybičkám by to asi nešmakovalo.
Opravdu je lepší použít biologickou ochranu. Nejlepší by byly opravdu ryby. Ostroretky. Pokud nebudou mít jiný přísun lepší potravy za chvíli řasy zdecimují.
Určitě to jde mechanicky:) jezírko vypustit, řasy nechat uschnout, odstranit je a napustit. Je to trocha práce, ale aspoň bez chemie (můžou to bejt teda "bio" přípravky, ale stejně... čím míň zásahu do přírody, tím líp, rybky to určo uvítaj)
Díky za tip.
Tebou popsaným způsobem jsem to udělal při prvním výskytu řas a výsledek nestál za tu námahu. A jak správně předpokládáš, chci to řešit ekologicky šetrnými prostředky. Navíc i autohumánním způsobem, protože budu ušetřen manuelní práce, která mne ničí....
Vnímal jsem tento problém na zahrada.cz jen letmo, ale neměly by to sežrat ryby? Tam je o filtracích u venkovních jezírek několik vláken.
Vypustit, wapkou vyvraždit řasy (nebo smetákem, wapka lepší). Nemyslím si, že s něčím jiným pochodíš a pokud jo, tak ti to zabije ty ryby.
Lampa ti zabije všechno a z toho jsou zase jen živiny.Zkus biologii. Třeba ryby. Nebo ubrat ty živiny. FrK
To ti to opravdu takhle podané stačí?
Eště ani nenachytal ty ryby a ty už po něm chceš výsledky..
Vždyť ještě neví ani jaký
Dyk si mu psal že ostrý.
Taky mám podobné jezírko, kompletně ho čistím 2x jednou na jaře, po druhé v létě a to pro to, že tam padá spousta listí a dělá to na dně pak bordel. Řasy tam nějaké jsou, ale v rozumné míře. Likvidují je nejspíš ty rybky které nějak extra nekrmím tak jim nejzbejvá nic jiného jak baštit řasy.
Spíš bych ho vyčistil na podzim.Sichr je sichr.
To už se mi nechce hrabat do vody, protože je zima tak na to prdím. U ryb málo kdy se stane že nějaká přes zimu chcípne.
Dokonce jednou protože pes shodil velký kámen do vody, propíchl plachtu tak se voda skoro kompletně vypustila. Zůstalo tam cca 30cm s toho byla půlka bahno. Už se mi to ale nechtělo měnit teploty skoro na nule, tak jsem to nechal svému osudu. Zima byla zrovna celkem velká denní teploty -20C a na jaře jak odtál led tak 100% ryb naživu. Muselo to celé zrmznout a oni přežili díky bahnu na dně, nevím. A to tam nemám nějaké držáky z rybníka, ale zlaté karasy.
Trochu mi to zavání říší pohádek ikdyž už jsem o podobném případu slyšel taky. Jediné co k tomu mohu dodat je, že karas zůstane karasem byť zlatým
Mám na to svědky! :) Museli se zahrabat do bahna a tak přečkat zimu
Přátelé, díky všem za příspěvky a následně rozvinutou diskusi.
Po pravdě ale přiznávám, že jsem očekával příchod nějakého Chemického Aliho, který by poradil účinný prostředek, jenž by vůči řasám působil jako yperit a na ryby jako ženšen.
Vidím však, že většina z vás se přiklání k mírumilovným řešením formou použití neinvazivních metod, které jsou však nemilosrdné vůči mně, jenž by ohleduplný přístup vůči řasám musel kompenzovat usilovnou manuální prací.
K tomu podotýkám, že zpočátku jsem se defétisticky snažil řasy odstraňovat mechanicky, používaje k tomu bambusový klacek, na který jsem řasy natáčel jako špagety a následně jej otíral o túje, nedbaje řevu mé manželky. Teď už však ty řasy ztratily původní konzistenci, z klacku se smekají a sviní jezírko ještě více.
To vše za situace, kdy brutální opatření vůči krtkům a brabencům jsou na této Poradně brána jako standard, ačkoliv jmenovaní živočichové jsou na vývojovém řetězci organismů mnohem výše než vláknité řasy, kterým mohou konkurovat maximálně čeští novináři.
Proto bych chtěl znovu zdvořile požádat o doporučení nějakého razantního chemického prostředku na odstranění vláknitých řas.
Nevím, proč preferujete chemii. Přírodní prostředky fungují stejně dobře né-li lépe. Pouze to trvá déle. A zásadně tato řešení nevyžadují usilovnou manuální práci. Stačí použít hlavu a někdy i internet. Rozhodně se to vyplatí.
Pokud jste na bio nezanevřel znám i jiné řešení. FrK
.
Protože zahrada a příroda nejsou mými hobby, tak se v tomto směru snažím vyřešit vše rychle a razantně, aby mne to co nejmíň obtěžovalo.
Naštěstí jsem se na váš shora uvedený příspěvek podíval telefonem ještě v době, kdy nebyl znehodnocen některým z moderátorů (pravděpodobně z důvodů panické hrůzy z reklamy). Řešení formou ultrazvuku přesně odpovídalo mým shora uvedeným požadavkům, takže ještě před položením otázky na této Poradně jsem se obrátil na firmu (jejíž jméno nesmí být vysloveno) a tam mi syn majitele sdělil, že i to nejlevnější řešení se pohybuje řádově v desetitisících korun a oni sami navíc na tak malá jezírka jako je moje (4 m3) použití ultrazvuku nedoporučují.
Obavam se, ze podobna chemikalie neni.
V zasade neco mate v jezirku blbe - moc ryb, moc je krmite, malo filtrace, moc napadanyho bordelu... Dokud tohle neodstranite, rasa bude.