Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vysokotlaký čistič Nilfisk C 120.6.6 PCA X-TRA

Dobrý den, zvažuji koupi této wapky. Díval jsem se na návod k instalaci a obsluze a je tam psané, že pokud se stroj připojuje k pitné vodě, měla by tam být nějaká zpětná klapka. Tak nevím, jestli je součástí nebo se musí dokoupit (1200,-). Měl by tam být akorát nějaký filtr zabudovaný v přívodu vody. Pokud bych chtěl vodu z nízkotlakového zdroje (sud), opět třeba hadice s filtrem !?

Jen by mě zajímalo, že nic takového se ke strojům neprodává automaticky, takže to musím řešit dokoupením nebo neřešit vůbec ?

Děkuji a omlouvám se za trapný dotaz

Jestli jsem dobře koukal na obrázek, tak je tam na saponát lahvička a tryskou, typ fixírka. Z té se opravdu do řádu nic nedostane.
Mám to u wapky taky a použil jsem to jednou ze zvědavosti.
A jak by se voda z hadice na výstupu prorvala zpět do řádu si neumím představit.

Všechno, co se připojuje na vodovodní řád, by mělo mít zpětnou klapku, kvůli ochraně pitné vody před kontaminací.
Tedy i pračka, bojler, nebo zahradní hadice.
Například zahradní hadice, připojená bez zpětného ventilu snadno kontaminuje vodu. Při poklesu tlaku vody, je nasátá voda z hadice zpět. Voda v hadici volně na slunci může být zkažená.
Tedy i hadice k vapce, by měla mít zpětný ventil.
Rozhodně nestojí 1200. http://www.tesneninyvlt.cz/eshop/produkty/ventily- voda-a-topeni/prackove-ventily/prackovy-ventil-se- zpetnou-klapkou-a-filtrem-12-x-34-v1164
Filtr k wapce je potřeba k tomu, aby vysokotlaké čerpadlo nenasálo například zrnka uvolněného kamence z vodovodu a podobně.
Myslím, že se tím myslí nějaké jemnější sítko, které bývá i součástí připojovacích ventilů.
Při braní vody ze sudu bych použil nějaký amatérsky zhotovený sací koš se sítkem. :puff:

no to bude ještě sranda něco takového napojovat na tu hadici... já mmyslel tohle...http://www.noko.cz/noko-cz/eshop/11-1-Vysokotlake- stroje-HOBBY/0/5/882-Zpetny-ventil-Nilfisk , to bych měl asi bez jakýchkoliv komplikací, ale těch peněz...

Dotaz. On to musí být pračkový ventil ? Já bych si to spíš představoval tak, abych to měl místo klasické baterie jako je v umyvadle, abych mohl regulovat teplotu.

Nějakýma jednosměrnýma spojkama a zpětnýma ventilama na hadici, to bych si asi jen zkomplikoval život že ?

Za tu cenu tamtoho zpětnýho ventilu bych je nakopal někam.
To chceš do Wapky pouštět na vstupu teplou vodu?
Jestli je ta wapka na to dělaná (nevím).
Možná se dá sehnat nějaký zpětný ventil v součástech k zahradním
hadicím, je toho kupa ale nevím. Pak je ještě možnost se na to
vyprdnout a nikomu to neříkat. :-) Po použití wapky to odpojit a je to. Pokud zrovna nezastaví vodárny vodu, tak se stejně zpět nic nedostane.
Nebo do hadice v blízkosti kohoutku vřadit do hadice něco takového.

http://www.karavan.cz/filtry_ventilx0-filtry-a-zpe tne-ventily.htm

No. V prádelně máme 2 vstupy vody. Jeden máme klasickou baterii v umyvadle (tam jsem to chtěl dát) a druhý máme kousek vedle, ale tam je jen jedna ta páčka na pouštění vody, takže se nedá regulovat teplota a příjde mi, že tam teče dost ledová. Proč to řeším je, že mi známý řekl, že laku auta vadí ledová voda, zejmén v létě. A jak už jsem psal výše, bude to bráno ze sklepa, takže bych se divil, kdyby se voda dostala zpátky do patra.

Dotaz. Pokud připojím hadici k přívodu a do wapky atd... A pk pustím vodu do hadice, kam ta voda teče pokud se naplní hadice a ja nespustím pistoli? Jako udivuje mě, jak všude předepisují, že to bez zpět. ventilu nesmíš používat a pak to prodávají za 1200 korun. Nekradu... A jak psal kolega výše, to se snad dokáže dostat do řádu přes třeba 10ti metrovou hadici a pod tlakem, který bude triskat vodu z pistole?...

To si radši vezmu kýbl a houbu a namydlím si to ručně

že tam teče dost ledová

Píší max teplota 40° hnát do vapky teplou vodu je plýtvání energií.

mi známý řekl, že laku auta vadí ledová voda,

Auto se myje když není pařák jinak ti to zasychá moc rychle.
Vapkou namočíš a srazíš největší špínu a pak:

si vezmu kýbl a houbu a namydlím si to ručně

A pak to hezky vapkou omyješ. Hezky s ní vymlátíš bláto ev. sůl po zimě z blatníků a náprav. Možná bude fungovat ten rotační kartáč.
On ten tlak není všemocný a stejně se houbě nevyhneš.

Myslím, že to ve stejné cenové kategorii bude na jedno brdo a velký rozdíl v tom nebude.
Zpětná klapka: dal jsem ti typ za pár korun. Dáš šroubení na připojení na baterii, kousek hadice, zpětný ventil a hadici k wapce.
Je to složité?
Nejde o to, že by se zpětná voda dostala nahoru do patra, ale také třeba k sousedům. Jak jsem už psal, voda v hadici by se neměla dostat zpět do vodovodu, může být z hadice kontaminovaná. Bez zpětného ventilu se vrací voda z hadice, při poklesu tlaku v řadu.

""kam ta voda teče pokud se naplní hadice a ja nespustím pistoli?""

A kam ta voda teče, když jsou naplněné trubky do koupelny a nepustíš vodu z baterie? ;-)
Pro případ nejasnosti --- nepoteče nikam, pokud nepraskne hadice,
nevyskočí rychlospojka, nebo není spuštěná pistole.
Vapka vypne čerpadlo, nebo se otevře přetlakový okruh.8-)
:puff:

Karcher v této kategorii má plastové čerpadlo, až tuším po řadu 4.xxxx).
Nilfisk už od nelevnějších je v kovu (hliník).
U každého stroje na vstupu je sítko (filtr) je potřeba je kontrojovat a čistit. Viděl jsem už řadu strojů, které majitel pokazil jen tím, že filtr na vstupu byl ucpaný.
Všechny VT umí sát vodu z otevřeného zásobníku se sací výškou cca. 1m, ale při zapnutí musí být hadice zavodněna. Musí tedy mít zpětnou klapku (fyzika 7 tř. základní školy) (Tím nemyslím zpětný ventil do řádu, ale sací koš, obvykle s kuličkou.) Jinak stroj poškodíte.
Při spuštění motoru musí být čerpadlo zavodněno. Případné vzduchové bublinky v hadici způsobují velké rázy v čerpadle a to jimi může být poškozeno (plyn je stlačitelný, kapalina ne)

Při sacím provozu ze sudu je postup malinko jiný, na konci vysokotlakého nástavce je tryska ta se nechá velmi jednoduše sundat z nástavce není potřeba nářadí stačí jen zmáčknout modrou pojistku a vyndat vysokotlakou trysku stisknout pistoli a držet jí pak hlavním vypínačem na stroji zapnout stroj a nechat ho běžet až dojde k nasátí vody. Pak můžete pistoli pustit stroj se zastaví nasadíte stejným způsobem na konec nástavce trysku a můžete pokračovat opětovným zmáčknutím pistole. Doporučuji ale namontovat na spodní část sudu vypouštěcí zahradní kohout aby šla voda ze sudu samospádem sací režim totiž není u hobby strojů právě ta silná stránka.Přívodní zahradní hadice 1/2 coulu a max. délka pro tento režim 5 metrů. Na výpustní kohout ze sudu určitě namontujte vodní filtr cca malý do 100,- Kč větší do 180,-.

Zpětný ventil je výmysl evrop. unie a vůbec není třeba ale předřadný filtr si dokupte chrání čerpadlo ventily a manžety a pisty před opotrebením cena je okolo 180 Kč. Jinak Nilfisk má jednu obrovskou výhodu oproti žlutým strojům z OBI a sice mají kovové čerpadlo. Pozor při saní z nádrže je nutný předřadný filt a stroj bude mít asi o 5 barů nižší tlak než když ho připojíte z řádu.