Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rozvadeč ve vojenské centrále

Dobry večer, dostal sem zdarma vojenskou centralu bohužel z napul vytrhanyma dratama a chtel bych to nejakým zpusobem zapojit zpatky. stoprocentne vím že funguje protoze je to od znameho a než to doprasil tak šla. rok výroby je to 1957 elektrocentrála 230 V/3 kVA, tak motor
má označení ZB 7, alternátor ZG 56, rozvaděč ZR 496, regulátor napětí RS 1-S.
Dále - elektrocentrála má na ovládacím panelu voltmetr do 250 a
jazýčkový kmitoměr 45 - 55 c/vt. voltmetr je vyndaný a kmitoměr taky. kdyby jste ji mel nekdo doma a udelal fotku nebo odkaz alespon na schema byl bych vdečný

Český vojenský centrály jsou dělaný, jako stavebnice. Je to na nezáměnný vidlice, jednotlivé díly se daly "v poli" vyměnit pomocí základního nářadí, někdy i bez něho. Jiné je to ale s opravami. Takový rozvaděč se na míst celý vyměnil a poslal do odborný dílny, protože obsahuje dost citlivý elektromechanický relé,které udržuje napětí v širokém rozsahu odebíraného výkonu takřka konstantní. Jsem dost skeptický k tomu, že se Vám podaří udělat fungující regulátor elektrocentrály :-(
Pokud se týká skutečně ROZVADĚČE, který rozděluje, jistí, případně odrušuje už vyrobenou elektriku, pak to není nic složitého, ale všechny přístroje, spínače i svorky musí být v otřesuvzdorném provedení, protože jinak se zakrátko samorozloží na mikročinitele.
Nezapomeňte na napěťový chránič - tato soustava pracuje jako "izolovaná" a proudový chránič hlídá poruchy "proti" uzemňovacímu kolíku.

Dobrý den, všechny součásti byli v pořádku než začali vyndávat ty kabeli :-)
Sám jsem zvědaví jak to všechno dopadne koukal jsem že se do toho lije benzín v pomeru 1:20 to mi přijde docela dost na nízkootáčkový dvoutakt, ale co je psáno to je dáno tak to tam radši tak budu lít než aby se nějak přidíral :-) No rozvaděč jak do něj vedou dráty z dynama je tam 3x 220V. A řekl bych že nejaký potenciometr na ruční ovládání a automatický. Netuším proč tam je i ruční když si myslím že automatický musí být lepší. A jeden starý domovní jistič. Celá ta bedna je na gumovích ..selentblokách..