Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem "Peče se" dneska ještě ochranné pospojování v koupelně? (futro, žebřík,..)

Dobrý den,

navážu na můj předchozí dotaz http://kutilska.poradna.net/q/view/104930-cyky-3x1 -5-cerna-modra-zelenozluta-k-vypinacum-a-schodista kum, který byl zodpovězen bezvadně - děkuju.

1. ochranné pospojování v koupelně 4mm zelenožlutým se pořád vyžaduje, i když je koupelna všechno přes chránič?

2. má být celý byt přes jeden chránič (to mi připadá nepraktické), jak to řešíte?

3. z "antoníčka" venku se vede do bytové rozvodnice 4x6mm nebo 5x6mm ?

4. připojení na zemnění hromosvodu se provede rovnou v "antoníčkovi" nebo kde, nebo se nemusí připojit?

Předem děkuju.

Děkuju všem za bezva debatu.

Antoníčkem jsem myslel samozřejmě rozvaděč elektroměrový, takže jak to chápu:

do elektroměru vždy 4x vodič, od elektroměru už 5x vodič, a pokud to neumožňuje distributor, tak v nouzi hned za elektroměrovým rozvaděčem, třeba hned vzadu na jeho skříni se dá krabice, kde se roztáhne 4x na 5x, a PE se hnedka uzemní.

tak v nouzi hned za elektroměrovým rozvaděčem, třeba hned vzadu na jeho skříni se dá krabice, kde se roztáhne 4x na 5x, a PE se hnedka uzemní.

Nee, v tom pripade pujdes 4x az do baraku(domovniho rozvadece) a tam to rozdelis. To neni problem - akorat tam musis privedst z venku to uzemneni - zelenozlutej vodic 16mm nebo ocelovej 8mm prumer nebo klasickou hromosvodarskou pasovinu(coz je vopruz na ohejbani). Prodava se na to krabicka, ta s temahle materialama pocita.

sakra, už 16ctku, nahoře paul říkal 10tku.

Ten byt je nahoře v baráku v patře, tam bude jeho rozvodnice. Uzemnění vede dole po zemi kolem antoníčka (rozvadeč elektroměrový), proto bych to nejradši rozdělil na PE a N hned u země, a tam to přizemnil.
Když potáhnu 4x nahoru do patra, a pak potáhnu z patra dolu zase 16cku PE k uzemnění, to mi připadá jak drbání přes hlavu.

IK1
nepleť si průřez zemního vodiče v kabelu ( 5x10mm2) a průřez vodiče přizemění, to je jinej drát (taky zelenožlutej)a je to správně 16mm2 měď, nebo 8mm průměr pozink železo, tím se přizemní bod rozdělení PEN na PE +N, a protože je komletně ochranněj pro celej byt nebo dům , tak musí mít větší průřez. A nejen proto ale i s ohledem na na zkratovej proud celého přívodu, a hodnotu zemního odporu vhodného pro přizemnění , nyní nevím jestli 2 , nebo 5 Ohm max. odpor celé zemnící soustavy, měřeno vz bodu ekvipotenciálního, tedy právě z místa dělení PEN.

No a proto abyste nemusel vyvádět tyhle krkolomnosti, doporučuji rozdělit PEN hned u hodin, kam je zemění určitě přitaženo a pak jít tím 5x10mm2

pane paul, 13.3.2015 v 12,10 jste napsal:

ad3. jedno to není,,rozdělení se přizemňuje, takže buď natáhneš zelenožlutý 10mm2 z rozvaděče a přizemníš, nebo to nech udělat rovnou na přívodu v antoníčku a pak táhni 5x6mm

Já vám nevyčítám, že během debaty se vyvíjejí vaše názory, to je dobře, k tomu ta debata je.
Ale divím se jak to zakrýváte tím, že já si něco pletu.

Za debatu jsem vděčnej, spousta věcí se mi ujasnila/upřesnila.