Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Čím naleštit přírodní mramor?

Ahoj,

koupil jsem barák, ve kterém byla koupelna kompletně obložená (mimo stropu) přírodním mramorem.

Protože jsem lakotný člověk, nechtělo se mi ten mramor vybourat a dát místo něj klasickou dlažbu a obkládačky, což jsem asi měl.

I když se snažíme vyvarovat nakládání s kyselinotvornými čistícími prostředky pro domácnost, občas se totiž stane, že něco na podlahu koupelny ukápne. A to ani nehovořím o návštěvách příbuzných - prostatiků, kteří nám vytvářejí zajímavé nástřikové obrazce kolem záchodové mísy.

Ten mramor je leštěný a podlaha navíc v téměř černém provedení se sem tam bílým žíháním.

Z uvedených důvodů bych se chtěl zeptat, zda existuje nějaký profesionální prostředek, čím by šel zmíněný mramor naleštit, aby ty skvrny nebyly tak výrazné.

Standardní prostředky od HG a podobně jsem již vyzkoušel a bez úspěchu.

Předem díky za odpovědi.

Trtr, pravděpodobně tě zmátl výraz "naleštit", který se zhusta vyskytuje v souvislosti s aplikací Sidolu.

Taky mne to napadlo, ale eventuelně použitý výraz "leštidlo" by zase asocioval spojení s nábytkem či botami, a pokud by případně poskytnutá rada navrhla použít černý krém na boty a já bych podle ní tu koupelnu naviksoval, tak by manželka vznášela oprávněné námitky.

A my v té koupelně máme chromovanou štětku na WC a tou to hrozně bolí.

S podobnou prací nemám osobní zkušenosti.
Ale krátce jsem zagooglil. Pokud je mramor poškozen tak, že
nelze zaleštit běžnými prostředky, například poleptáním kyselinou,
tak bych zkusil poškozená místa opatrně přeleštit například
tímto: http://www.eshop-rychle.cz/nastroje-naradi/eshop/5 -1-Diamantove-kotouce-PENTAX/171-3-Pro-lesteni-mra moru-a-zuly/5/1571-Lestici-houby-Diacer-za-sucha-z rnitost-800 .
Potom bych celou podlahu důkladně umyl pomocí saponátu.
Následně bych zkusil nanést některý prostředek na leštění lina,
nebo parket. Nějakou vodní suspenzi, obsahující vosk. Po zaschnutí dodatečně přeleštit. Pravděpodobně by byl vhodný i prostředek na leštění auta.
Tím by se povrch naimpregnoval a byl by odolnější proti působení
vody a kyselých příměsí.
Bylo by však potřeba počítat s tím, že takový povrch bude po případném namočení dost kluzký.
Ale je to jen návrh, v případě neúspěchu mě moc nefackujte.
;-):puff:

Zerzero, díky moc za fundovanou reakci.

Já bych to chtěl ale nějak zvládnout chemickou cestou, neboť Vámi předpokládané fyzikální opracování (a s tím související následky např. broušením vzniklý prach) by nepřiměřeně zatížilo nejenom klid v domácnosti, ale je i v rozporu s mou životní koncepcí, že nemám dělat to, co neumím.