Z firmy mi volali niekokoľkrát. Podotýkam jednali veľmi slušne, na rozdiel od pripadu z minulých rokov, kde mi v telefóne nadávali a vyhrážali sa súdmi (šlo o 2 firmy, ktoré boli v spore), empaticky az s nádychom veď pomožte, vidíte, že nám ubližujú. Že či by sme nezmazali vlákno, lebo ich silne poškodzuje. No možno by sme aj zmazali, keby sa neudiali nasledovné veci. Šlo hlavne o provokáciu usera BlankaH, ktorý ma vo vlákne viacero príspevkov a podprahovo sa pokúša ovplyňovať nespokojných zákazníkov. Čoho je moc to je moc....a tak vznikol tento článok.
Přejít na článek
Ano obrazek je elektrolyt a prevod je OK
Na obrázku jsou sice elyty, ale můžeš dát (je to dokonce lepší) keramiku. Neslouží to tam totiž k filtraci, ale zabraňuje rozkmitání, ke kterému byly některé typy stabilizátorů náchylné. Dávají se co nejblíže ke stabilizátoru.
No já jsem se díval na gesu a gme a zřejmě jako elyty se u nás vůbec nedostanou. Teda jestli jsem se nedíval blbě Proto mě to zmátlo.
Co se hodnot týká, můžeš tam dát jakýkoli keramický kondenzátor s kapacitou od 0,1uF do 1uF a je to fuk.
Ono by to fungovalo i bez nich, ale někdy se to může rozkmitat a rušit třeba radio.
Hlavne je treba davat pozor aby kupil keramicky na 50V alebo viac, ked tam bol 50V povodne. Oni kedysi tie keramiky tesla a spol 100nF a viac tolko V nezvladali, asi preto tam boli nacpane elektrolyty. Dnes existuju aj take kermaiky ale nie vsetky (davat pozor na to pri kupovani)
P.S. teraz pozeram ze to je asi do auta na 12V, tam asi viac jak 20V nebude aj ked uvazujem zakmity, tak na to staci asi aj nejaky na 20V :)
V obrázku je vidět a v doprovodném textu je taktéž napsáno, že se jedná o axiální elektrolytické kondenzátory.
Hodnoty máte správně a dle mého názoru tam můžete dát i keramické...
No to jsem si myslel, že jsou to axiální elektrolyty, jenom když jsem je hledal podle hodnot, tak mě to zarazilo. Kromě toho na datasheetu od LM7810 nemají ty kondenzátory označené plusy, tak mi to připadlo, že tam výrobce asi doporučuje pro změnu keramické.
OK, díky všem. Vidím, že elektrotechnici u nás ani s čínskou invazí nevymizeli
Samozřejmně že se u tohoto zapojení proti rozkmitání doporučují keramické kondenzátory, protože elektrolytické mají poměrně velký sériový odpor /ESR/ oproti keramice a když něco odrušujete potřebujete kondenzátor s co nejmenším odporem aby pobral všechny ty kmity, především ty vysokofrekvenční a to se vám s elektrolytem nepovede. Ty elektrolyty se tam dávají na filtraci napětí, možná by také nebylo marné tak nějaký přidat, to záleží na tom, co to napájí ...
Ukazatel paliva a teploty v autě.
Aha, tak pokud to předěláváte, tak na vstup toho stabilizátoru /první noha - Input/ dáte pouze kondenzátor proti překmitům, baterie je poměrně stabilní zdroj napětí. A na výstup /třetí noha, prostřední je ustřižená - Output/ dáte kondenzátor proti překmitům a byl by tam dobrý i kondenzátor na filtraci tj. nějakých 100uF/16V, to je poměrně malinký, to se tam vejde. Jinak ty kondenzátory proti překmitům se běžně dává hodnota 100nF, dobrá je keramika, viz. výše, napětí je celkem jedno, více jak cca 15V tam nebude.
což je ovšem v tomto případě naprosto zbytečné, o odfiltrování eventuálních špiček na vstupu se postará dokonale sám stabilizátor a protože odběr proudu do zátěže nemá impulsní charakter tak nevím, co by ten kondenzátor vlastně filtroval. Takže jenom kurvítko navíc.
Nejake spicky nad Vimax toho stabilizatora. V 12V napati auta je dost bordel, kvoli zapalovani alebo co ja viem co. Ale ked to neodislo doteraz bez toho, tak to tam netreba :)
No to je teprve otázka, co odejde, nebo neodejde. Je to záměna za původní bimetal, nebo co to tam bylo.
jo, ale to by musel být na vstupu toho stabilizátoru. Pan kolega ho ovšem navrhuje dát výstup.
Ano navrhuji, protože to podle tazatele napájí měřící přístroje v něž bude nějaká citlivá elektronika a tam je potřeba filtrované a stabilizované napětí.
Myslím, že v těch přístojích je jenom cívka. Původně v tom stabilizátoru byl jenom bimetal, ten je právě nahrazován tím LM7810 a příslušnými kondenzátory, podle některých návrhů rezistory.
Nikolivěk, jsou to deprézské poměrové přístroje se zkříženou cívkou. Elektronika veškerá žádná.
Princip činnosti vysvětlen, prosím, zde, strana 2.
No já vím, že tam jsou cívkové přístoje. Dám tam tedy ty malinkaté keramické kondenzátory 100 a 330 nF a uvidíme. Děkuji všem za info.
Já vím, že ty víš. Ale on neví...
Aha, tak to je fakt. Tak to se omlouvám za mystifikaci, ten kondík tam opravdu není potřeba. Zase jsem o něco chytřejší
Jaj na vystup tak na vystupe stabilizatora to fakt moc vyznam nema, tam treba dat len to co vyzaduje ten stabilizator (su rozne typy tymto 78xx staci 100n, nejake ine lowpower stabilizatory so spetnou vazbou (=interne nestabilne) vyzaduju par uF s presnym ESR (nie mensim ani nie vacsim), vzdy viz datasheet. u 78xx je to fuk ten je interne stabilny).
Ked uz na vystup tak priamo k nejakym chipom sa davaju dalsie 100n alebo aj 1u keramiky apod, ktore odrusuju nejaky bordel vznikajuci na dratoch medzi stabilizatorom a tymi chipmi (plus kompenzuju ubytky kvoli indukcnosti dratu)
P.S. a v pripade ze z toho stabilizatora chce clovek odoberat narazovo velke prudy tak potom treba pozerat v datasheete stabilizatora aj response na taketo narazy a pripadne dat aj kapacity na vystup, to su detaily designu ktore ma riesit designer :)
No jo, chlapi, už to nezesložiťujte, jsou to jenom tři součástky, proboha. Děkuji všem, udělám to podle toho návodu, jak je na obrázku a ono to asi bude pracovat. Ten bimetal stojí skoro 15 Ł což mi připadne šílené, za to dávat. S tím 7810 se vejdu možná i do 15 Kč. Až to sesmolím, tak vám dá vědět, jako to dopadlo.
Ja som to pisal len pre uplnost :) Daj tam tie 2kondy jak su nakleslene v tom navode a hotovo. Mozes pouzit aj keramicke.