Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kontrolka dobíjení moto

Zdravím,
Mám motorku na které není žádná kontrolka dobíjení. Chtěl bych se zeptat jak si můžu kontrolku vyrobit, myslím tím nějaké zařízení které pozná že se zvýšilo napětí v palubní síti.
Děkuji za vaše odpovědi

Baterka(+) --- odpor --- LED --- kostra.
Odpor vyratas podla toho jaky prud potrebuje ta LED a jake tam je napatie, napr. pre normalnu cervenu LED (ubytok ca 2V) a 12V baterku to bude (12-2)V/0.02A = 500 ohm.

No a aby to zhaslo ked sa zacne nabijat, potrebujes tam dat tranzistor, ktory premosti tu LED ked sa napatie zvysi nad nejake rozhodovacie napatie. Na to staci jeden NPN tranzistor, kolektor zapojis na "+" kontakt tej LED, emitor na kostru, a na bazu privedies napatie cez odporovy delic (2 odpory). Obyc NPN tranzistor zacina spinat ked ma na baze ca 0.6V, takze ak chces aby zhasla LED pri napr. 13V tak musis tam dat delic 1 k (13/0.6) to je 1:21,6. T.j. napr z bazy 1kohm na zem, a 20kohm na + baterky.

P.S. to "+baterka" zapojit az za spinac zapalovania, inac ti to vybije baterku ked to bude furt svietit :D