Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zapojeni ističa

Zdravím chcem vymeniť v hospodárskej budove poistku za istič (rozbil sa kryt na poistkách) a tak som kúpil rozvadzačovú skrinku a istič 16B A Zaujímalo by ma či je pri ističi nejaké presne zapojenie. mam tento model http://image.schrack.com/thumb400/f_bm018116--.jpg a plánujem to zapojiť takto do 2 dám prívod a 1 bude zásuvka. Je to OK alebo to treba zapojiť opačne ? alebo je to jedno ? (sú tam krátke káble musel by som nadpajat) vopred vdaka za radu.

Je to úplně fuk. Podle toho jak máš přívod jestli zespodu nebo sezhora. Správně má být jistič takže když je natažený (zapnutý) tak má byt páčka v horní poloze. A nejlepší je to tak když je přívod nahoře a odvod dole. Ale myslím si že to nikde neni psáno jako povinnost. To by řekl jedině revizák, správně by jsi na tom měl nechat samozřejmě udělat revizi.

Zdravím chcem vymeniť v hospodárskej budove poistku za istič (rozbil sa kryt na poistkách) ...

...To by řekl jedině revizák, správně by jsi na tom měl nechat samozřejmě udělat revizi.

Těch hospodářských budov od vadné elektroinstalace vyhořelo ještě málo? Tak pokud tomu nerozumíš a nemáš příslušné papíry, že se v tom můžeš šťourat, dej od toho ruce pryč a objednej to u někoho, kdo ty papíry má. A o revizi bych tvrdil, že ji musíš nechat udělat.

Potvrzuji! ;-)

Zjednodušeně - jistič je vlastně pouze spínač, který spíná a rozpíná obvod a proto je jedno z které strany je připojen přívod a odvod. Nesmí být ale zapojen vzhůru nohama právě z toho důvodu, že pokud je obvod odpojený, tak páčka MUSÍ být dole! (jako u vypínače [kromě řazení 6 :D ]) jedná se o bezpečnostní záležitost...

Nebudeme dělat z komára velblouda.
Samozřejmě. Měl by to udělat elektrikář... Ale známe to.
No dva dráty umí zapojit i dostatečně rozumný laik.
Pokud na to máš rozvodnou krabici, umísti do ní jistič,
v místě kde dříve byly pojistky. Přívod pokud to vychází dej zvrchu
a vodič k zásuvce odspodu. Předpokládám, že původní pojistka byla
také na 16A. (původní hodnotu nezvyšuj).
Původní propojení ochranného nuláku by se tím nemělo změnit, ale je
dobré zkontrolovat. Pokud by jsi nulák rozpojoval, třeba z důvodu protažení tou krabicí tak pozor na zapojení.
Nezapomeň si předem vypnout proud hlavním jističem!!!
No, revize, měla by být, ale kdyby měli revizáci běhat kvůli
každé vyměněné zásuvce, a podobně, tak by se ulítali :-)
Samozřejmě pokud seženeš nějakého elektrikáře aby to zkontroloval
bude to plus.
No já vím, možná mě někdo vypere, protože na to že elektrikář jsem,
mám dost "kacířský" rady. Ale beru to tak, že je lepší když to udělá laik s trochu fundovanou radou, než mu říci ať to nedělá a on to udělá stejně a blbě. :puff:

Privod vzdy zhora a vyvod zospodu v smere toku prudu, samozrejme ako pisali ostatny velke bacha na spravne otocenie isticu, a v neposlednom rade a to sa casto podcenuje spravne utiahnutie skrutiek cize vodicov v istici, najlepsie podla odporucania vyrobcu, byva to uvedene na bocnej strane isticu v Nm.

Je stanovena poloha ovládácího prvku - při vypnutí přestavit směrem dolů. NENÍ stanoveno, zda přívod bude nahoře a vývod dole - dokonce to nedávno jeden výrobce změnil v rámci inovované řady jističů.
Místo pojistkového spodku namontovat kryt jističe a osadit STEJNOU proudovou hodnotou jističe. U dřevěných staveb nám kdysi bylo doporučováno jištění pojistkou, ale ty doby jsou již 45 let vzdáleny...