Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Parkovací místo - šterk/makadam

Zdravíčko,
rád bych udělal parkovací místo pro dvě auta před barákem.
Je to trošku z kopce, chtěl bych to zarovnat a vrchní a spodní stranu dát tenký obrubníky.

Stály by na tom denně osobní auta, 1,5t maj myslím, jednou ročně vyložení dřeva (klasická avie). Žádnej náklaďák, nebo těžká technika by na tom asi neměla stát.

Můj plán jakožto amatéra:
1, vykopat 15-20cm vaničku, zarovnat
2, obrubníky zakopat do hlíny, asi přisypat štěrk (betonovat neumím :-/)
3, zasypat vanu štěrkem 8-16 nebo 16-22

Chtěl bych se vyvarovat toho, aby se obrubníky nějak vyvrátily, nebo byl každej trochu vychýlenej, šterk, aby se neprožral do hlíny a nevnikaly díry, atp. Nestane se nic takovýho? :) Popř. udělat 2 vrstvy štěrku? drobnější a velký kusy?

A pokud nebude nablízku betonárka,stačí pár pytlů cementu a písek ze stavebnin nebo místo písku i levnější prosívka z kamenolomu.Na tohle nemusí být nějak extra směs.V kolečku nebo i na zemi na kusu plachty to promíchat v poměru 4-5:1 a mírně!zvlhčit kropením.Nesmí ten beton téct ani se sesouvat,prostě jen vlhký..Pak to naplácat k patě obrubníku z obou stran tak 10-15 cm vysoko i široko(prostě šikmá patka 45°) a trochu udusat-lopatou,prknem,botou.Ovšem betonovat až po mrazech.A pokud je to ve svahu,myslete i na odtok vody na spodní straně,třeba drenáží na koncích obrubníků nebo i odtok.trubkou uprostřed.

Dobrý den, v tomto případě bych také jako nejjednodušší viděl betonové zatravńováky. Jinak jak píšete tenký obrubník- jestli myslíte záhonový, tomu bych nevěřil ani na os. auta natož na avii, doporučoval bych alespoň chodníkové , když už ne silniční obrubáky. Pokud by jste pak zabetonoval ty, pak to stačí jen vysypat štěrkem a bude to fungovat. jiná věc jak to bude vypadat.

Zámkovku fakt asi nee. Možná nebude těžká položit, ale je tam potřeba řešit, kam poteče voda, nějakej sklon, kanalek. V zimě to namrzne, vylezu z auta a hodím držku.

Ty zatravňovačky by možná šly. Jednou sem počítal, kolik by stály a vyšlo to celkem draho. Kdybych udělal jen pruhy, stačí vykopat jen tam, kde budou potřeba, nebo je potřeba zasypat šterkem všecko.

Také by byla jedna možnost, tedy pokud by byla.
Pokud by se sehnala tzv. frézovaná, tedy odfrézovaná obalovačka, když opravují silnici.
Podle obrázku má terén mírný sklon, tak by voda přirozeně odtékala do okolní travnaté plochy. Navíc tak jak zamýšlím, je vrstva mírně porézní a umožňuje sáknutí dospod.
Obrubníky bych položil jen po stranách, kde se nejezdí a jen k ohraničení plochy. Do úrovně terénu, aby nebránily odtoku vody a nevyvracely se. Po zakopání bych je pojistil "buchtami" betonu.
Plochu bych vybral do vhodné hloubky a dal asi deset až patnáct centimetrů frézované.
Pak by to ale chtělo někde vypůjčit vibrační válec, nebo alespoň "skákací nohu" a povrch zhutnit.
Malé válce mívají obce, nebo technické služby k opravě chodníků a menších ploch, snad by se dal vypůjčit.
Plochu bych bez předního obrubníku plynule navázal na přilehlou komunikaci.
Pokud se materiél zhutní a nejlépe když na to posvítí slunce, tak se to spojí téměř jako teplá obalovačka.
Mám takto udělanou cestu, dokonce v dost prudkém svahu a drží to. Polít to ještě trochu asfaltovou penetrací, je to věčné.
Je to jen návrh jedné z možností. 8-)