Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Arduino

Zdravím lidi ;) Potřeboval bych poradit. Chci si koupit Arduino, protože mě tyhle věci zajímají a momentálně jsem při penězích tak si to dovolit můžu ;) Ale nejsem si v jedné věci jistý.
Ať srovnávám jak srovnávám typ Arduino Uno a Arduino Leonardo, leonardo to jasně vyhrává a to je v GMku o 300kč levnější. Lepší parametry a hlavně cena, tak opravdu nevím co si o tom mám myslet a tak to píšu sem, protože věřím, že někdo z vás má přímou zkušenost s Arduinem, tak bych chtěl vědět v čem je rozdíl a popřípadně co bych měl brát radši ;)
Arduino Uno: http://www.gme.cz/vyvojovy-kit-arduino-arduino-uno -p772-008
Arduino Leonardo: http://www.gme.cz/vyvojovy-kit-arduino-arduino-leo nardo-p772-019

Tak prosím poraďte, budu opravdu rád ;)

1) v GME je mají pěkně předražené
2) Uno je "dražší" v tom, že PIC z něj můžeš naprogramovaný vyndat a použít přímo, cca za kilo koupit jinej, kdežto u Leonarda a obdobných verzí tě to bude stát vždy celou desku...

Jo jo, ale tak dostal jsem poukaz na 500 kč do GM a nemám za co jiného to utratit, tak to asi vrazím do toho. Takže se uno vyplatí víc? Asi je to uno lepší v tom, že se to dá vyměnit, ale co se víc vyplatí? :) Jinak díky, žes mě do toho trošku uvedl ;)

Alebo inac napisane: je treba rozlisovat ucel. Raspberry a podobne klony su vykonnejsie (700MHz pripadne az v GHz a mozu byt aj viacjadrove) pocitace s LAN a HDMI apod, urcene napr ako server na zber dat a moznost ich pozerat cez internet apod. alebo ako rozne routre alebo vykonne spracovavace dat, NAS, prehravace videi, apod, zalozene na linuxe (nutnost znalosti linuxu a pomaly boot) ale vyhoda je ze je mozne pouzit enormne linux repozitory roznych hotovych serverov a daemonov apod.

Mikrokontrollery pracuju len na nejakych radovo 10-100MHz a tym padom setrnejsie (10-100x mensia spotreba jak ta kategoria vyssie), nemaju ziadne HDMI ani nic podobne, su urcene skor na nenarocne riadenie (robotika, nejake hodiny, nejake sekvencie, riadenie rozny strojov apod) maju rozhrania urcene skor na kontrolovanie inych zariadeni apod, nejake jednoduche textove displaye alebo PWM (riadenie motorov apod) atd. Vhodnejsie na prevadzku z bateriek (lebo nizky odber) apod.

T.j. jedno je kamion druhe je motorka. Z toho pohladu je nutne najprv sa zamysliet jake mam poziadavky (co chcem robit) a potom sa rozhodnut co si kupim, nech si nekupi kamion na motokros, alebo motorku na stahovanie nabytku :)

Tak uno (tipujem ze historicky najstarsi) je drahsi asi lebo tam musi byt extra USB controller chip, u toho novsieho modelu pouzivaju USB priamo v Atmel controlleri.
Inac funkcne su tie 2 veci skoro stejne.
Daj si otazku bude ti stacit 2kB RAM na tvoje poziadavky apod? Ak ne, skus sa pozerat po modernejsich napr Due, tam je 10x rychlesi ARM, ma to 50x tolko RAM, apod. Zavisi ze co s tym chces robit.

Takže budeš mít arduino (nebo něco jiného, podobného). A co s tím chceš dělat dál? Chceš tím řídit topení v bytě? Nebo třeba postavit robota?

Vybavuje se mi dialog z nějakého článku:
"Jaký si mám koupit počítač?"
"K čemu ho budeš používat?"
"Zatím nevím."
"Tak si zatím žádný nekupuj."

A co s tím chceš dělat dál?

tazatel nechť odpoví za sebe. Já bych každopádně v obou případech odpověděl "hrát si". Když jsem si nechal v osmdesátých létech propašovat z USA ZX81 (s 1kB RAM), tak jsem taky netušil, že těch sto dolarů je moje životně nejlepší ivestice.