Projektor - jak invertovat barvy (nebo černou a bílou)
ahoj všem, potřeboval bych poradit s projektorem. Jak se dá přepnout zobrazení barev na inverzní? nebo spíš z inverzních na normální? Jde mi o to že někdy to promítá inverzně, což je logické ale nevím jak to přepnout. Někdo mi říkal že bych musel pořídit nějaký speciální filtr (polarizační nebo něco podobného), někde jsem zase četl že to musí umět přímo ten projektor. Ten můj by měl umět všechno, ale filtry u něho žádné nebyly. Máte s tím někdo zkušenosti?
To slyším prvně a projektorů nejrůznějších druhů mi prošlo rukama desítky.
"Jde mi o to že někdy to promítá inverzně" - jako že ti to samo od sebe někdy promítá inverzně? Nebo jsi to někde viděl takhle promítat?
Vůbec mě nenapadá, k čemu by to mohlo být dobrý...
já mám jenom dva, jeden obyčejný značka Diax a jeden luxusní z Tuzexu, ten má automatiku že ty obrázky v rámečcích i sám posunuje a zoomuje. Takže musí umět i tohle.
Ty filmy co sou dělané přímo do toho projektoru tak mají barvy dobře, ale chtěl sem si v tom prohlídnout normální filmy z foťáku a ty mají barvy nebo černou a bílou samozřejmě inverzně. Takže to přece nějak musí jít převrátit ty barvy, prý je nato nějaký filtr tak ho kdyžtak dokoupím, ale myslím že v tom automatickém projektoru už bude. Naco by byl projektor kterým by se nedaly pořádně prohlídnout normální filmy?
Ahááá, tak ty nemyslíš dataprojektor ale diaprojektor, tak tam nemůžu sloužit, jen jestli mě paměť neklame, tak do něj se musely vždy udělat pozitivní diáky (z toho originálního negativního filmu), nebo se pletu?
Navíc mé fyzikální vědomosti mi nějak nenabízejí žádné informace o filtru, který by uměl invertovat barvy procházejícího světla... To snad ani není technicky proveditelné...
Projektor myslis nejaky s LCD alebo co? Pripojeny na VGA alebo jak? Ma aj nejaku znacku a model?
Mechanicky projektor (na film) samozrejme nic invertovat nemoze ani keby velmi chcel. :)
P.S> ak to je nejaky s LCD tak bud ma na to funkciu v nejakom menu, alebo mas otoceny polarizacny filter (ktory je na kazdom LCD paneli ale zvycajne neoddelitelne spojeny) o 90stupnov. To by sa ti ale ten LCD panel musel rozpadavat na komponenty aby si ten filter mohol otocit :)
Ne není na nic připojený, funguje úplně na jednoduchém principu že prosvěcuje to co se do něj strčí. Mám jeden co není mechanický ale elektronický, hodně podobný na tenhle ale západoněmecký:
http://technet.idnes.cz/foto.aspx?galerie=Elektro& foto=MAF1cf355_Promitacka.JPG
neco co len prosvecuje nemoze invertovat farby. Mas predpokladam blbe diapozitivy (uz podla nazvu maju to byt pozitivy, ne negativy). Dovod je uplne prosty. pozri sa na tie diaky smerom do svetla, a uvidis.
já mám právě i negativy, čili normálně proti světlu jsou negativní (inverzní). Ale přece když se něco vyfotí na film, tak ta promítačka to musí umět ukázat dobře, čili z negativu udělat pozitiv. Tak sem myslel že se to nějak na té promítačce musí přepnout, podle toho jestli do ní strčím negativ nebo pozitiv. A ta tuzexová umí úplně všechno, tak že by tohle neuměla?
Mechanicka promitacka nemoze robit z negativu pozitiv.
Elektronicka (s LCD displayom) moze robit cokolvek.
Čti.
nikoliv, ten pozitiv z negativu musí nejdřív někdo vyrobit. Promítat se dají pouze pozitivy.
přepnout se to nedá, musíš tam dát žárovku co svítí černým světlem
aha, tak díky, takže normální staré filmy se nijak pořádně prohlídnout nedají? jedině v negativních barvách?
Jedině oskenovat a prohlížet v počítači. Každý skener na filmy (respektive program s ním dodávaný) umí přetočit negativ na pozitiv. (Ono to není úplně jednoduché, protože negativní film má navíc tzv. barevnou masku, která se musí odfiltrovat).
Pamatuji ze sedmdesátých let přístroj, který se jmenoval Vertoskop. Ovšem nebyl to projektor, jaký tazatel shání. Negativ byl promítán infračerveným světlem na fosforeskující plochu cca 20 x 20cm uvnitř přístroje. Tato plocha se nejdřív nasvítila běžným světlem a potom místa osvětlená světlem infračerveným zhasla. Pozitiv se pak dal prohlížet po dobu cca 10 - 15 vteřin. Čili něco vzdáleně podobného principu laserových tiskáren.