Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Po připojení sporáku přestane okruh správně fungovat

Dobrý večer přeji, řeším malou záhadu.
Barák z počátku 80.let, elektrika v hliníku. Pokud sporák (stará Moira) není zapojen, je vše v pořádku. Jakmile ale sporák zapojím, už ho nelze odpojit, jinak přestane fungovat polovina okruhu. Po opětovném zapojení sporáku zase okruh celý běží. Jiný spotřebič však okruh nesprovozní, jedině ten sporák, kvůli kterému přestane fungovat. Pozvat elektrikáře samozřejmě můžu, jen by mě zajímalo, kde může být problém?
Předem díky za teoretické objasnění situace ;-)

Jedná se o třífázový sporák? Je zapojený na 4 vodiče? Je to 3*230 nebo 400V?
Nefunguje polovina okruhu - nemá nulu, nemá fázi, má nižší napětí?

A jak si mám vysvětlit počáteční stav vše funguje bez sporáku, ten byl a už nelze nastolit? Hliník praská a při pblbém zapojení tam můžete pouštět fázi přes ten sporák.

Sporak prepalil nejaky drat, a tym ze ho tam zapajas spajas nejake draty. My ale nevieme co spajas a jak.
Druha moznost zlomeny drat, a ked pripojis sporak tak ho ohnes tak ze ma zrovna este kontakt (co je velmi nebezpecne ptz na zlomenom mieste bude vznikat velke teplo, pripadne aj moze nieco zacat horiet.

Ked nejde cast okruhu tak predsa meras skusackou ze kde je faza a kde neni, za sucasneho rozmyslania ze jak presne je ten okruh vedeny v stene (odkial kam, zvycajne je to logicky najkratsia cesta, pozerat aj hore na stene ci nie su rozvodne krabicky).
Resp. po zapnuti nejakeho spotrebica na vadnej casti sledujes ci neni faza aj na nulaku spotrebica (pozor pri 2vodicovom vedeni potom moze byt faza aj na kostre spotrebica, na nefunkcnej casti zapajat na test len dvojitoizolovany spotrebic (s 2pinovou zastrckou)).

Sporák je 230V, 2pin + zemnění. Onen původní stav byl, když jsem onu sporákovou zásuvku vyměnil (původní podezření padlo totiž na samotnou zásuvku ). Poté okruh fungoval bez problémů. Když se ale opět zapojil sporák, tak po jeho odpojení ta zásuvka a ostatní za ní přestaly jít. Prostě v nich není fáze. A zapojení jiného přístroje, myčky či dalších nepomůže, okruh zprovozní opět jen sporák. Se sporákem všechno funguje jak má, fáze, nula, zemnění, vše je tam kde mají být.

"Prostě v nich není fáze" - to si meral alebo sa to len domnievas? "přestaly jít" neznamena automaticky ze tam neni faze.

Sporak moze trebars spajat nulak a PE (aj ked teda o tom dost pochybujem ale ktovie co tam jak zapajas). Mas 3vodicove vedenie v stene alebo 2vodicove?

Elektřina tam právě je, nefunkční je nulák, který správně vede nejprve na kolík a pak na dutinku pracovní nuly. Správně zapojený přístroj v takové zásuvce nefunguje. Nesprávně - tedy propojením zemnícího a pracovního vodiče může přes sporák vzniknout cesta.
To jsou ty staré dvouvodičové rozvody a ještě v hliníku.