Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Elektromotor, nechce se sám roztočit

Dobrý den,
u kamaráda jsme narazili na zajímavý ( pro nás) problém. Na šrotáku má 3f motor ( cca 0,75 kW - nevím přesně) a po zapojení do elektriky jen hučel a pohnul se o cca 1 cm. Ale když jsme ve vypnutém stavu motor roztočili ( přes řemenici) a zapojili do elektriky, tak se rozjel. Nevíte kde je chyba?

Obě varianty spouštění vyzkoušeny několikrát.

Díky za radu.

Jak už padlo, buď je chyba v motoru /přepálené vinutí/ nebo je v přívodu /přerušená jedna fáze/ anebo máte jiný typ motoru než si myslíte. Existují : synchronní, asynchronní a kroužkové motory

Asynchronní : nejrozšířenější, jak jednofázové tak i trojfázové provedení - jednofázové pr. má budící kondenzátor /velký válec na vrchu motoru/, mimochodem vymyslel ho N. Tesla

Synchronní : Na rotoru permanentní magnety, aby se rozeběh, musí se roztočit do svých pracovních otáček jiným motorem, tyto motory se používají jako generátory střídavého proudu nebo jako "hodinové" motory - otáčky nezávisejí na velikosti napětí, ale na frekvenci

Kroužkový : stator i rotor jsou vinuty a podle odporu rotorového vinutí se regulují otáčky motoru - čím menší odpor tím vyšší otáčky, když je rotorové vinutí zkratované, chvá se stejně jako asynchronní motor, bez připojeného rotorového odporu se motor neroztočí, rotorové vinutí je vyvedeno na tzv. kroužky, proto ten název, tyto motory jsou výrazně delší a dnes se již téměř nepoužívají.

Metoda zjišťování spáleného vinutí :
Tou "perovou" zkoušečkou to nelze zjistit - musí se měřit odpor nikoliv napětí.
Budeme vycházet z metody použití baterie a žárovky, to co bylo už nakouslý nahoře.
Zde je obrázek svorkovnice motoru : svorkovnice jeden z těch dlou typů máte, zřejmně ten vlevo.
Odšroubujte všechny vodiče ze svorkovnice. Vezměte žárovku a baterii, jeden konec baterie a žárovky pevně spojíte spolu /je jedno který/ a druhý konec baterie přiložíte na L1 /obrázek/ a druhý konec žárovky přiložíte na L2, pokud žárovka bude svítit, vinutí je v pořádku. Postup opakujeme i pro další fáze tj. L2 s L3 a L3 s L1, pokud na nějaký fázi žárovka nebude svítit, vinutí je přerušeno --> motoru chybí fáze --> samotný se neroztočí --> vyhodit /převinutí se nevyplatí/.
Snad jsem to napsal smysluplně a pochopíte to :puff:

PS. tato metoda jde použít u všech třech typů motorů.