Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nápad na spojení vagónků

Ahoj, potřebovala bych poradit. Udělala jsem synovi model metra ze dřeva, je to poměrně velký, jeden vagon má asi 25 cm, a nedaří se nám vymyslet variantu zapojení vagonů k sobě, tak aby se daly i rozpojovat. Dala jsem mu tam očka s vrutovým závitem, ale v přiměřenné velikosti mají krátký závit a neustále vypadávají, neudrží je pak v té "vykloktané dirce" ani lepidlo. Napadlo mě, že u průmyslově vyráběných mašinek ze dřeva (třeba Ikea) maj kulovité magnety, ale nepodařilo se mi žádné po netu najít. Měli byste nápad?

z lepidel jsem zkoušela napřed jen tmel, pak Herkules a nakonec i jakýsi super lepidlo, snad Pattex v tý tubě na pistoli... bohužel ten závit má fakty tak necelej cm, takže to nestačilo.
K těm magnetům, aby si kluk mohl vyhrát s různými kombinacemi vagonů, musela bych dát magnety na obě strany vagonu, ten kroužek by asi musel mít pořádnou sílu, aby utáhl takhle velkou soupravu a navíc teréní nerovnosti! :D To dá rozum, že metro jezdí do depa přes práh :D

p.s.: dík :)

Především chválím šikovnost a dovolte pár rad. Vruty (šroubky) se dělají v různých délkách, takže pokud máte krátké závity, koupíte delší.
Magnety jako na IKEA se samozřejmě vyrábí a dají se objednat na internetu.
Když do vagónku z obou stran našroubujete větší vruty a spojíte je takovýmito magnety (doporučuju po dvou mezi vagónky, aby dělaly snadno ohebný kloub), tak by to mělo přejet práh bez rozpojení (aspoň podle parametrů na webu udrží 1,5 kg).
Další vylepšení by mohlo být nakoupit tyhle magnety, které zalepíte do vyvrtaného otvoru ve vagónku (ale pohlídejte si, ať se střídají strany S a J). Mezi ně potom dáte ty kulaté magnety a to by bylo, aby se to v součtu cca 4kg utrhlo... Jen jestli to pak vůbec dokáže to dítě rozpojit, když bude potřebovat :-)
[http://kutilska.poradna.net/file/view/3088-metro-j pg]

To si umím představit, řekla bych, že i obyčejnej Chemopren by to v důlku (kde je větší kontaktní plocha) udržet mohl. Jen nevím, jak jsou ty kulové magnety na tom s polaritou, magnetům vůbec nerozumím. Uvidíme, napsala jsem do toho Unimagnetu, třeba by mi byli ochotní i poradit :)

Polarita je jednoduchá, S a J jsou proti sobě. To vlepení mě taky napadlo, jen jsem si nebyl jistý tím udržením lepidlem a hlavně by se musela přesně hlídat pozice pólu a střídat je. Navíc by to pak zvládalo jen malé zatáčky. Ale to by mohla vyřešit ještě jedna kulička mezi ně jako kloub...
Pokud se tak rozhodnete, až to budete lepit, pořiďte se (pokud nemáte) aspoň jeden knoflíkový magnet - třeba tento s otvorem, označte si jeho jednu stranu a lepte to střídavě s tímto magnetem, ať to pak jde zapojovat. Nebo-li z jedné strany vagónku musí vykukovat S a z druhé J.
[http://kutilska.poradna.net/file/view/3089-metro1-  jpg]

Lepení magnetu:
[http://kutilska.poradna.net/file/view/3090-metro3- jpg]

no, napadlo mě takto vsazenou kuličku ještě pak přelepit kroužkem (jakoby třeba karosářskou podložkou) s lehce menším průmerem

Ta polarita mě zajímala u těch kulovejch magnetů.

mezikulička se bojím, že by vypadávala a zakutálovávala by se (to je slovo!) :D

Nevím, kolik každý vagonek váží, nicméně jsou poměrně velké a z balzy jistě nebudou. Nevěřím, že uvedené magnety dokážou utáhnout celou soupravu přes prahy atp. Ani omylem.

Pokud bych chtěl použít stávající háčky, tak bych závitovou část kombinačkama zkroutil, zmršil, udělal na ní smyčku o 360 stupňů. Následně bych vyvrtal do vagónku dírku tak, aby se tam vzniknuvší cucek právě vešel. Vyplnit dírku tekutým a hustým epoxidovým lepidlem (žádný rychloepoxid, ale pěkně pomalu tuhnoucí, ať může dřevo nasáknout) a vtlačit do ní cucek.

Druhou alternativou by bylo udělat každému vagonku nárazníčky z TVRDÉHO dřeva, do nichž by byly ty háčky zašroubovány. Určitě to udrží víc, než smrkové bláto.

Třetí alternativou může být použití kousku kovu, do něj vyvrtat dírku, provléknout závit háčku, závit ohnout do strany. Kov přišroubovat k vagonku, předtím ten kousek dřeva pro závit oddlablat. Muselo by se s tím trochu vyhrát, aby to vypadalo pěkně. Vagonky jsou moc pěkné (i ta hlídací číča na obrázku), takže by byla škoda to nějak dovepřit.