Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vyvložkování komína ???

Dobrý den,
K čemu je vyvložkování komína? Opravdu je to funkční věc nebo jen dobře zaplacený produkt? Provádíme rekonstrukci přízemí domu a chceme dát do obýváku krbová kamna s výměníkem (7,6kW do vody, 2,9kW do vzduchu, celkem tedy 10,5 kW). Dům je ze šedesátých let, stejně jako komín. Je z plných cihel, čtvercového průřezu 150x150mm. Komín se používal celá léta...v seknici na něj byla připojena kamna se sporákem. Komín je dle mě v dobrém stavu...spáry se nedrolí...trám žádný zazděný :-) Mohu do něj připojit krbovky? Nebo se musí vyvložkovat? K čemu je dobré vyvložkování?
Děkuji

Řešil jsem stejný problém před 12ti lety .Díky tomu,že jsem brigádničil pod vedením mistra kamnáře ,byl jsem rozhodnut okamžitě,tedy vyvložkovat nerezem svépomocí. Topím dřevem v litinových krbovkách .Vlhký komín-VLKOST Z KOUŘE SE VSAKUJE DO CIHEL- je minulostí i když někdy topím dřevem ,které není dokonale suché.I čištění je o něčem jiném .

Kominíka mám objednaného, ale už do tel. povídal jak by to chtělo vložkovat a frézovat... aniž by komín viděl...že prý kvůli vysoké teplotě...Ptám se tedy...40 let se v něm topilo a nikdo neřešil vyvložkování...byla snad jiná teplota v komíně...jiná vlhkost nebo jiné dřevo? Tu teplotu myslím vážně, dřevo ironicky? Chápu vyvložkování u plynového kotle...ale u krbovek na dřevo zatím ne. Děkuji

Kominík měl pravdu v tom,že před pár lety když se topilo kamny typ PETRA,tak jste si sedíc na komínu připekli zadek. Dnes s moderním systémem spalování zůstává teplo dole tedy tam.kde má a do komína jde jen teplo a ne žár . Jedná -li se o klasický zděný komín,tak se vlhký komín nestihne vysušit -kouř vždy obsahuje páru,není naprosto suchý !a ta se vsakuje do zdiva komínu -vhko -mráz-destrukce -,mnohdy díky tomu pak praská .A nyní to podstatné. Když dám nerez trubky,tak se tato vhkost do zdi nedostane,ale vyletí komínem,přebytek při studeném komínu steče po trubkách dole ,kde jen na to lapač kondenzátu .!Stále není jasno ? :-)

Dobrý den,

Na nějaké vyvložkování se vykašlete.
Starý komín zbourat postavit nový průměr 180-200. Nebo skládačku z nerezu.
Když to neuděláte nyní tak Vás to dostihne za 5-10 let, až budete mít vše spraveno a pak bourat komín není sranda.
Je potřeba mít kvalitní komín zateplený a dimenzovaný na daný spotřebič.

Je-li komín dobře zděný, nedrolí-li se a je-li funkční, nejsou-li trhliny ani jiné problémy není nutné vložkovat. Jednosložkové zděné komíny sloužily bez problému sto let, nezřídka do konce životnosti stavby (životnost je prověřena staletími)Jejich výhodou je dobrá akumulace tepla, tím i minimální problémy s tahem, zvláště je-li objekt vytápěn trvale, další výhodou je jednoduchost. Sílou stěny jsou klasické komíny také "bytelnější". Nebál bych se toho,bude-li se dbát na suché dřevo a správné nastavení spalovacího procesu neměl by být výhledově žádný problém. Mně zase kominík doporučoval toto: "Pokud to není nutné,pak provozovat bez vložky." Jinak kdyby něco, není problém vyvložkovat prakticky "kdykoliv", pokud je ale komín v dobrém technickém stavu a budete dobře topit, pak vás komín přežije. Staly se totiž i případy kdy se po vyvložkování funkčnost komínu "zhoršila". Pochopitelně ale dnes se hodně "vložkuje" nebo "staví" aniž by to bylo vždy nutné jen "pro klid duše",i tak samozřejmě můžete většina kominických firem Vám to rozmlouvat nebude, je to jejich "práce".:-)

Problém je totiž v tom, že životnost vložek v komínu také není neomezená, takže někdy je dle potřeby nutno komín i "převložkovat", i když budete mít komín s vložkou je třeba vždy dbát na to jak topíte i vložka může totiž dojít poškození,/špatným topením/ proto mi kominík radil, není-li to nutné pak nevložkovat, rozhodnutí je ale pochopitelně na Vás. Co se týká snížení teploty spalin účinnějších nových spotřebičů, pak není problém jakýkoliv komín zvenku i zateplit.

Je taky rozdíl čím topíte . Dříve se topilo dosti uhlím ,komu by se taky chtělo ručne řezat dřevo :-)
Dnes ale lidem vrátili lesy . Dostupnost motorovych pil je bezproblémová atd .
Ale dřevo obsahuje vysušené cca 20% vody. Naproti tomu v uhlí je možná pár procent vody. Takže odtud vám muže dost ze dřeva navlhnout komín i když budete topit suchým :-) Spálíte 10kg dřeva denně a proženete komínem 2 l vody

Zdravím, podle norem se nemusí komín vložkovat. Každopádně to chce komín hlídat tak jak udává dnešní vyhláška, a to z toho důvodu krbová kamna této doby mají výrazně nižší odvod spalin oproti dřívějším kamnům tř.Petry což znamená dehtování komína a jak vám začne dehtovat komín tak po několika letech vám to bude prostupovat přes omítku do místností a v horším případě vám ty dehty chytnou a po zkušenostech po požárech vždy jednovrstvý zděný komín praskne. Takže vám poradím pravidelně kontrolovat. S pozdravem Kominík